• baya baya hangisinde yaşam şartları daha kolay tartışmasının araya sokulduğu tuhaflık.
    orta dünyada maaş bile yok üstelik herkes elf olmuyor savaşta ölen binlerce adam var çok korkunç oralar ama hogwarts da asgari + ssk var üstelik garanti büyücü olup büyü yapıyon nabeeer olm modunda geziniyor adamlar.
    orglarla sevişme çağrısı yapan arkadaş ise tam numunelik
    (bkz: sen git orglarla seviş)
  • (bkz: yunus sen nasıl bi aptal orospu çocugusun ya) kısmına koptuğum tartışma.
  • arada yusuf özçelik'ten gelen, 'çağrı can bilgin, org değil ork, orgşa sevişilmez çalınır, orkla sevişilir' yorumu da efsanedir. orkla nasıl sevişilir lan? nasıl adamlarla bir arada yaşıyoz amk?
  • postayı koyan koyana bu tartışmada.

"ulan efendilik yüzüğü bozdurmak yerine hüküm dağının eteklerine götürmektir."
  • kitapları okuyanların hatırlayacakları gibi, yüzük kardeşliği kitabının "çevrilmiş bir yapıta önsöz" kısmında şöyle söyler deniz erksan, "peki ama, nedir bana ve daha yüz küsur bin okuyucuya "frodo baggins'le sekiz yol arkadaşının öyküsü gerçek olmalıydı" dedirten? çok mutlu bir dünyada mı yaşıyorlar, olaylar çok mu keyifli, "keşke bu maceralar benim başımdan geçseydi" diye mi düşünüyor insan?
    hiç değil. yüzüklerin efendisi'nin çizdiği middle-earth yani orta dünya'nın bir ütopya olmadığı kesin. en az bizim dış dünyamız kadar zor ve karmaşık bir yer orası da. olaylar deseniz, en korkusuz okuyucunun dudağını uçuklatır. kendi adıma, öykünün kahramanlarından en şanslısının bile yerinde olmak istemezdim..."

tam da söylediği gibi eğer soru hangi dünyada yaşamak isterdin ise, sanırım çoğu insan için herry porter'ın dünyası daha yaşanılabilir bir yer. anket sonucunun böyle çıkmamasına şaşmamak gerek. hatta şahsi olarak, "yüzüklerin efendisi" şıkkını seçen insanların kitaplara pek de aşina olmadığını düşünüyorum, orta dünyanın harry porter'ın büyü evreni karşısında %44 oy alabilmesi ancak böyle mümkün olabilir.

ben her ne kadar orta dünya seçeneğini seçecek iflah olmaz bir tolkien fanatiği olsam da, tekrar söylemekte beis görmüyorum, orta dünya kendine has yetenekleri olmayan bir insanın yaşaması için hiç de tekin bir yer değil, hatta günümüz insanı için çoğunlukla ölümcül tehlikelerle dolu diyebiliriz.

not: yabanda kolcularla yaşayamazsınız, numenor kanı yok damarlarınızda. shire kırları ise hayatının kalanını tekdüze çiftçilikle idame ettiremeyecek bir insan için öldüresiye sıkıcıdır (pek sayın bilbo baggins'in eline geçen macera fırsatını geri çevirememesinden anlayabilirsiniz bunu). lothlorien'e yabancıları almazlar, mirkwood ise zaten direkt ölmek demektir. yabanda trollerden sakınsanız bile orklarla sürekli başınız derde girer ve neredeyse her zaman mekanı sizden iyi bileceklerdir, sinsi goblinlerden ve ormanın meçhul yaratıklarından hiç bahsetmiyorum bile.
    rohanda yabancıları pek sevmezler, hoş zaten pek zengin bir halk yaşamıyor oralarda, veba salgını sonrası döneminin orta çağından az daha derli toplular. gondor zaten savaşın hiç bitmediği yer, hemen berisi mordor. ne ork akınları biter, ne osgiliath'ın muharebeleri. orta dünyada ne kadar lanetlenmiş iblis varsa gondorun bir yerlerindeki bir mağarada saklanıyordur eminim.
    kala kala bree kalıyor aslında bir tek. orası da beyoğlunun yozgata taşınmış hali gibi. hana gidip bira içmeye korkarsın yeminle, buralara benzemez (koskoca thorin oakenshield'ın bile kellesini alıyorlardı, gandalf araya girmeseydi).
  • asıl mide bulandırıcı olan "ben tesla'yı tanıyorum, siz cahiller tanımıyorsunuz" tribi.
    sıktı lan bu tesla'nın ismini artizlik yapmak için kullanma alışkanlığı.
  • "harry potter asla bir çocuk kitabı değildir sizin gibi geriden gelenler anlayamazlarr ayrıca çocuk kitabı dediğiniz şeyde yani harry potterda sizin anlayamayacağınız aklınızın ve hayalinizin bile anlayamayacağı kadar büyük değerler taşımaktadır sizin tüm bütün değerlerinizi kırabilecek kadar öneemli bir kitaptır ve ayrıca filmdirr" şeklinde derin mi derin bir yorumu da barındırmaktadır*
hesabın var mı? giriş yap