şükela:  tümü | bugün
 • daha önce de birçok yazarın/yakınımızın başına gelen olay. en sonuncusu da illustrator
  (bkz: lokman önsoy)'un başına gelmiştir. yazdıklarını aynen aktarıyorum.

  "23.09.2017 tarihinde onedio sitesinin bana ait bir karikatürü kaynak göstermeden ve hatta üzerindeki imzamı ve o zamanlar kullanmakta olduğum web sitesi adresimi silerek kullandığını fark ettim. "türkiye'de bilim neden gelişmiyor sorusuna verebileceğiniz 17 cevap" şeklindeki klasik başlıklarından birine imzasını sildiği karikatürü koymuş, herhangi bir kaynak belirtmemiş ve 19.04.2016 tarihinden bu yana 235 bin tıklanma almış bir gönderi. 22 bin kez de facebook'ta paylaşılmış. yani kısaca karikatür anonim olmuş, piç olmuş.

  bunun üzerine kendilerine bir mail attım. özetle, çizimin bana ait olduğunu, izinsiz paylaşılmasının, kaynak gösterilmeden paylaşılmasının, imza silinerek paylaşılmasının ve bundan maddi çıkar sağlanmasının yanlış olduğunu; karikatürün kaldırılmasını, ama imzalı çizimlerimin yeni bir gönderi düzenlenerek paylaşılmasını istediğim bir mail. böylece yapıcı bir şekilde bu işin içinden çıkarım, diye düşünmüştüm.

  tabii bu bilinçsiz, üretmeyen, kaynak göstermeyen ama herkes tarafından bilinen site ilgilileri gönderdiğim maile cevap vermediler. yalnızca karikatürün altına adımı yazmakla yetindiler.

  ben de savcılığa başvurarak erişimin engellenmesi kararı aldırdım. devam eden süreçte ki sonuna kadar devam edecek, bakalım cevap verilmeyen bir mail nelere malolacak.

  ayrıca;
  evet bunu dert ettim. telif hakkı ihlalinin 6 aydan 2 yıla kadar cezası vardır. telif hakkını ihlal ederek maddi kazanç sağlamak ise işin başka bir boyutu. eser sahibi öldükten 70 yıl sonrasına kadar bu hakları korunur.

  ne idüğü belirsiz, içerik üreten bir ekibi olmayan, üretmeyen ama başkalarının ürettiklerinden maddi kazanç sağlayan bu gibi siteler benim emeğim ve fikrim üzerinden bir kuruş dahi kazanamaz.

  bilen bilir, istediğiniz herhangi bir çizimimi kullanmanız için benimle iletişime geçmeniz yeterlidir. siyasi veya ticari amaçlar altında kullanılmamak kaydıyla izin veririm.

  biraz uzun bir yazı oldu; ama sevdiğiniz bir şarkının, türkünün veya resmin anonim olmasını ister miydiniz? okuyan, ilgilenen herkese sevgiler!"

  söz konusu resim

  ve diğerleri:

  varan 1

  varan 2

  varan 3
 • tarih bu dönemleri şöyle yazacak:

  (bkz: türkiye'de hırsızlığın moda olduğu yıllar)
 • onedio'nun yaptığı ne ilk ne de son hırsızlıktır. umarım lokman özsoy sonuna kadar takipçisi olur da güzel bir ceza alır bu leş yer.

  sırf bu sebepten, uzunca bir süredir, ilgimi çekse bile onedio bağlantısını gördüm mü tıklamıyorum..
 • sözlükte benim dışımda bir de bu başlığa yazanlar dışında korsan yapmayan yoktur herhalde...
  yani çocuklar destek verir ama desteksiz olur.
 • göstere göstere hırsızlıktır. bu site bu tür çalıntı içerik paylaşımlarından "adaletli" bir ceza almalıdır. aksi halde ne ilk ne de son olur.
 • bir tasarımcı olarak illüstratör arkadaşın yanında olduğum durum.
  o tasarımlarda yahut çizimlerde herşeyden önce emek ve hayalgücü var. onedio denilen ne idüğü belirsiz; boredpanda çakması oluşumun bunun cezasını çekmesini dört gözle bekliyorum.
 • kurulduğundan bu yana yaptığı eylem. tıklamayın, tıklattırmayın.
 • behance'dan hatırlıyorum. dert etmemiz gereken bir konu..
 • onedio'nun yaptığı bu "şey"*, ne ilk ne de son vukuatları. sağdan soldan çarpa çırpa içerik oluşturup bir de orjinalmiş gibi sürüyorlar. sorsan "özgünlük" bilmem ne diye ağlarlar.

  telif nedir, emeğe saygı nedir, yayın nasıl yapılır, muhteşem bir örneği için bakınız;

  https://twitter.com/…runo/status/915496136797978625

  özetle, adamın biri bir fotoğraf çekiyor. fotoğrafta bir yolcu uçağı ve ardında bir jet. bunu twitliyor ve bir sorun olup olmadığını yazıyor sadece. twit'in altına gelen yorumlar muhteşem. bir sürü yerel ve ulusal basın hesapları 11 takipçisi olan adamdan izin alıyorlar fotoğrafları kullanabilmek için. hani alıp yapıştırsalar belki de kimsenin haberi olmayacak zaten.

  ama işte hepsi enayi. onedio gibi süpre pratik zekalı olsalar, al fotoğrafları kes biç yayınla.
 • umarım hakkını aramaya devam eder ve sonunda kazanır.

  onedio'nun editörleri yazarları artık içerik sağlayan adamlar kimlerse, zamanında ekşi'den de çok içerik aldılar. birçok kişi saydı sövdü. o zamanlar dünün en beğenilen entry'leri vardı da debe'ye girince farkediliyordu bu çıkışlar. şimdi o da yok.

  duy sesimizi kanzuk.

  bu içerik(!) sağlayan adamlar popüler facebook gruplarında da dolanıyorlar. orada gören uzun bir post'u kendine içerik olarak toplamakta bir sorun görmüyor. şuna bak adamın emeğini resmen yok etmişler.

  bir de imzasını falan silmişler. ayıp lan.