• telefonun kamerasını denerken rastgele çektiğim bir fotoğrafta bilgisayarın ekranından yazıları okuyup fotoğrafın bilgiler kısmına ekleyen aşmış servis. işin en acayip tarafı ise fotoğrafın bilgisayar ekranı olduğunu anlayıp #ekran diye etiket eklemiş fotoğrafa.

saygılar bill abi.
  • windows 10'da şu şekilde tamamen kaldırılabilen uygulama:

1- windows simgesine sağ tıklayıp, yönetici olarak komut istemi açın.

2- şu komutu girin:
    taskkill /f /im onedrive.exe

3- 32 bit windows 10 için şu komutu girin:
    %systemroot%\system32\onedrivesetup.exe /uninstall

ya da 64 bit windows 10 için şu komutu girin:
    %systemroot%\syswow64\onedrivesetup.exe /uninstall
  • masaüstünüzün anasını bellemek ve veri kaybetmek için hemen indirmeniz gereken uygulama.

kendime ait olan masaüstü bilgisayarına bir ara onedrive kurup şirket hesabı ile login olma gibi bir hıyarlık yaptım; o günden beri belimi doğrultamadım. kendi bilgisayarımda oynadığım oyunların dosyalarını şirket hesabına eşitlemeye başladı ve bunun önüne bir türlü geçemedim.

geçen işyerinden yeni bilgisayar verdiler, nasıl olduysa kendi masaüstü bilgisayarımın masaüstünü şak diye yeni bilgisayara eşledi. göya eşlemeyi durdurdum ancak işyeri bilgisayarının masaüstündeki dosyalar kaldı. daha sonra bu dosyaları işyeri bilgisayarının masaüstünden silince bu sefer kendi bilgisayarımdan da sildi.

neyse ki önemli olabilecek dosyaları farklı bir hard disk'e kaydetmiştim, ancak daha önce de belirtildiği üzere bilgisayardan pek anlamayan birinin elinde gerçekten facialara yol açabilecek bir uygulamadır.
  • 15 gb default + 15 gb camera roll + 100gb da dropbox kullanıcısı hediyesi
    toplamda 130gb alanın 18gb'a yakınını aktif olarak kullanıyordum. herhangi bir arşiv olarak v.s değil, gerekli dökümanları arkadaşlarımla ve müşterilerle paylaşma amaçlı kullanıyordum.

şimdi sayın microsoft'a bazı sorularım var:

15gb default alanı 5gb'a düşürmen bu çağda yapılabilecek iş mi?

sınırsız alanları 1tb a düşürmek v.s 15gb ı 5gb'a düşürmek arasında muhakeme yapabiliyor musunuz?

zamanında nokia lumia telefona para verirken üzerinde "15gb one drive alanı içinde" diye bir ibare vardı. telefona verdiğimiz para biraz da 15gb alan vadettiğiniz için aslında, şimdi bunu hangi hakla geri alıyorsunuz? 15gb camera roll alanı karşılığını tarafımıza verecek misiniz?

bir kişinin sizin verdiğiniz sınırsız alana 75tb depolama yapması kimin suçudur? o kişinin mi bütün kullanıcılarınızın mı?
  • kullanıcıların alanlarını düşürme olayından vazgeçmişler. yılbaşına kadar http://aka.ms/onedrivestorage linkine tıklamanız gerek.
  • depolama alanında önce kullanıcısına yükle diyen daha sonra -ya biz çok vermişiz geri alıyoruz verileri sil diyen- saçma sapan kişiler tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan microsoft şeysi.

her şey bir kenara yapılan ayıptır işi gücü bıraktım yedeklerimi attım şimdi sen kafana göre politika değiştiriyorsun ve ben o attıklarımın hepsini geri almak zorundayım, tamam bir hata ettiniz olabilir de milyar dolarlık şirketsiniz, ya yaptık bir hata bari bundan sonrası için bir hamle düşünün demek yerine mevcut alanları silerek neyi hedefliyorsunuz, ondan sonra ağlarsınız windows phone neden satılmıyor satılmaz amk siz böyle kafanıza göre iş yaparsanız apple gibi rakipleriniz elinize vermeye devam eder.
  • depolama alanının 5gb'a düşmesini istemeyip 15gb'tan faydalanmak isteyenler için son gün bugünmüş:

(bkz: http://aka.ms/onedrivestorage)
  • senkronizasyon için kırk takla atmaya zorlayan bir uygulamadır kendisi. otomatik senkronizasyon açmak isterseniz ayarlarında backup altında size 3 seçenek sunuyor; desktop, documents ve pictures. oradan başka dosya/dizin ekleyemiyorsunuz.

ne senkronize edeceksen git bilgisayarındaki one drive klasörüne koy, ben oradan alırım buluta diyor. iyi, güzel lakin o klasör otomatik olarak c'de kullanıcılar altında.

orayı şişirmek istemiyorsanız veya başka dizinlerde, drivelarda çalışıyorsanız, makul insanlar gibi dosyalarınızı işletim sisteminin olduğu drive'da değil de başka yerlerde, başka diskte tutuyorsanız seçenek sunmuyor.

burası takla atmaya başlama vakti, mklink komutu ile yedeklemek istediğiniz dosyalar için one drive klasörünüze bir dosya linki türevi olan directory junction oluşturmak gerekiyor.

basit şekliyle, başka konumda olan dosyalarınızı/klasörlerinizi windows'a sanki c/kullanıcı/one drive'daymış gibi gösteriyorsunuz, o da bunu yiyip güzel güzel farklı adreslerdeki dosyalarınızı buluta senkronize ediyor.

nasıl yapılacağına ilişkin güzel bir anlatımı bağlantıda bulabilirsiniz.
  • 1 tb 50 lira olup 6 tb 25 lira oluyor. bu nasıl oluyor anlamadığım uygulama.
  • hasta halime son 3 saatimi bu aptal uygulama yüzünden heba etmiş bulunmaktayım
    bilgisayara geçen gün the hunter diye oyun indirmiştim
    neyse bugün bilgisayarı açtım vakit geçsin diye.
    masaüstündeki bütün simgelerin sol alt köşesinde mavi döner yuvarlak var
    bu nedir diye araştırırken one drive olduğunu öğrendim.

önce iptal etmek istedim. bana şifre sordu. bir şifre belirlememi istedi
    şifre belirledim.
    bu sefer de bilgisayarı her açtığımda bu şifre olmadan bilgisayar açılmadı.
    sinir krizi geçirdim
    nasıl kaldırılacak diye uğraşırken one drive deaktif etmek gerekiyormuş. yaptım. bu sefer de masaüstü tüm simgeler kayboldu.
    yani one drive yoksa masaüstü de yok diyor sistem kısaca
    uğraş babam uğraş. 3 saat bununla uğraştım.

güç bela hallettim. galiba
    şuan sorun yok

ben masaüstü yedeklemesin diye tik işaretini kaldırıyorum. bilgisayarı yeniden başlatınca her seferinde kafasına göre geri geliyor tik işareti
    aslında program kendisiyle çakışıyor
    sağ alttaki sekmeden kapatıyorum ve hiçbir şeyi yedekleme diyorum. sorun olmuyor
    sonra ayarlar -- hesaplar kısmından bakıyorum tik işaretleri geri gelmiş

bu gereksiz uygulama bana hiç sormadan bütün masaüstünü kafasına göre yedekliyor. iptal edince de birsürü sorun çıkarıyor.
    buradan bill gates in annesine selamlarımı gönderiyorum

windows xp geri gelsin
    windows 11 e kafam girsin
hesabın var mı? giriş yap