şükela:  tümü | bugün
 • * hak ettiği değeri bulamamış bir kavram. insanı; dörtlü defans bloğunun arasına sokacak kadar etkili, kürdanla burun karıştırmayacak kadar düzeyli, prostattan korunmak için oturarak işeyecek kadar pimpirikli yapar. nitekim önemlidir önemsiz olmak.

  (bkz: kulaklara kaçar oldum)
 • herkesten biri olmak, sıradanlığı sonuna kadar yaşamak.
  farkedilmeme duyusunun yoğun yaşandığı anlar bütünü.

  biz şekil verebiliyorsak ne güzeldir; tersi can sıkar bazen.
 • kendini önemli ve özel zannetmek sanrısı yerine şu dünyada herkes kadar yer kapladığının farkında olmayı niteleyen ifadedir. sıradanlığın verdiği doğallıktır.
 • (bkz: takva)
 • birbiri içine geçmiş iki kavram
  önemsiz olan aslında genellikle 'önemli' tanımlamasını yaptığımız şeyler için görece önem taşır.yani misal ben x i önemsiz buluyorsam aslında onu önemsediğimden önemsiz görürüm.bu yüzden önemsiz olmak aslında önemli olmaktır
  aynı şeyi önemli olan için de görüyoruz.örneğin y yi önemli buluyorum ama bu önemi aslında önemsemiyorum da bir yandan.
  seçmenin geçirgenliği ve önemin seçiciliği aslında farkında olmadan her iki kavramı da birbiri içine geçirir.
 • kalabalığın içine rahatça karışabilmekten gelir.
 • önemsiz olmak bazen insanın kendine olan güvenini kaybetmesine neden olduğundan dikkate alınması gereken olgu.
 • önemsiz olmanın önemi teorisi; iki ülke arasındaki ticarette küçük olan ülkenin daha çok kazanacağına dair bir inanıştır/teoridir. şöyle ki; iki ülke ticaret yapmaya başladığında; ikisi eşit büyüklükte, aynı zevklere ve tercihlere sahip ülkeler olduklarında ticaretten kazancı eşit olarak paylaşacaklardır. ancak bir ülke diğerine nazaran daha büyükse, uluslararası ticaret hadleri büyük ülkenin içsel ticaret hadlerine çok yakın olduğu için küçük olan ülke bu ticaret hadisesinden daha çok kazanır. grafik olarak gösterildiğinde de görülür ki; uluslararası ticaret seviyesinin ülkelerin ticaret hadleriyle oluşturduğu üçgen büyük ülke durumunda çok daha küçük olacaktır. işte bu önemsiz olmanın önemidir. ayrıca teorimiz buyurur ki; bu esnada küçük ülkeler teknolojik gelişmelerden filan da faydalanır, ihya olurlar bu ticaret neticesinde. işte böyle güzel olaylar bekliyordur minik ülkemizi..

  efendim burada yazdıklarıma şarkı sözü filan ekleyip, ders havasından kurtarmak istiyorum müsadenizle..

  "always looked good on paper
  sounded good in theory"

  (bkz: one)