şükela:  tümü | bugün
  • geleceğe dönüş serisindeki uçan kaykay fikriyle tasarlanmış, tasarlanma aşamasında da akıllı telefonlardaki hareket algılama teknlojisi kullanılmış tek tekerlekli kaykay. bindiğiniz tahtayı öne eğdiğinizde ileri gidiyor, geri eğim verdiğinizde ise yavaşlıyor ya da geri gidebiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=mrtu6yyjvue
  • başlangıç fiyatını merak ettiren tek tekerlekli ve rüyalarımı süsleyen kaykay modelidir.

official sitesi
  • elektrikli kaykay. eforsuz sekilde 30 km/saat hiza ulasabiliyorsunuz.

gelecege donus filminde gordugumuz ucan kaykaylar vardi, cocukken izledigimiz ve ozendigimiz. o filmin anisina bu kaykaylardan bir tane satin aldim ve mumkun oldugunca suruyorum.

tabi turkiye gibi bir ulkede bu kaykaylardan surmek cok mantikli bir fikir degil. her seyden once size durduk yere omuz atacak insanlar var. onlar olmasa bile trafik oldukca tehlikeli. ben san francisco'da ikamet ediyorum ve burada suruculer oldukca kibar, siz onewheel ile giderken hali hazirda herkes zaten dikkatli davraniyor, dort yol agizlarinda falan da, trafik polisi gibi el hareketleriyle "sen dur ben geceyim" ya da "sen devam et" yapabiliyorsunuz.

neyse rastgele tavsiyeler:

- aletle birlikte (yagmurlu bir yerde yasiyorsaniz) fender kit ve kask mutlaka siparis edin. nitekim yolda dusup acile gitseniz, tomografi ucreti 5 tane kask falan ediyor. ek olarak bileklerini destekleyen ve avuc icinizi de koruyan bir bileklik de elzem. simdilik gym eldivenlerini kullaniyorum ben, bir seyler bakacagim.

- yine aletle birlikte gazli bez, yarabandi vs. ilk yardim malzemeleri de siparis edin. zira illa ki duseceksiniz. su anda sol ayagimda 5 tane yara bandi var ve iki el bilegimi de incitmis vaziyetteyim.

- tekrarlayalim: duseceksiniz. cocuklugumda kaykay kullandigimdan hic denge problemi yasamadan ilk bindigimde, hic problemsiz surebilmistim, ama yine de su ana dek uc kere dustum. siz ne kadar iyi kullansaniz da yoldaki gocukler/kasisler, gerizekali yayalar, alkollu suruculer olacak yolda, ve yapabileceginiz bir sey yok.

- duserken ellerinizi gogsunuzde birlestirerek omuz uzerine dusmeniz gerekiyor. onemli olan duserken once kafanizi korumak, sonra el bileklerinizi sakatlamamak, cunku ayaginiz vs. kanasa da cok buyuk problem degil. ama elleriniz ya da el bileklerinizi sakatlarsaniz, ellerinizin hareket kabiliyeti hayli kisitlaniyor. klavye kullanmaktan, limon sikmaya cesitli cok temel akvitiveleri yapamaz hale geliyorsunuz.

- yola cikarken sarj aleti, ilk yardim malzemeleri, bluetooth hoparlor, icecekler (su, alkol vs.) gibi seyleri sirt cantaniza yerlestirin. lazim olacak zira surdukce suresiniz geliyor, ara verip restaurant/cafe/bar gibi bi yerde durup hem siz beslenebilir, hem de aleti sarj edebilirsiniz. ayrica, sirt cantasi duserken, ustune dusebilirseniz, hem tampon islemi goruyor, hem de poponuzu/vucudunuzu yere biraz daha yumusak vuruyorsunuz.

- google maps'ten bisiklet yolunu secmeyin. cesitli sebeplerden oturu manali degil: yokuslu yollari es gecip yolunuzu uzatiyor vs.. araba yolunu secip onu takip edin, tehlikeli noktalarda kaldirimdan devam edin.

- xr modelinin sarji 2.5-3 saat arasi gidiyor, eger yokus cikmazsaniz. downtown'dan twin peaks'e kadar aletle gidince yaklasik %50 civarinda sarj harcadi.

- alet, tehlikeli oldugunu dusununce pushback denen seyi yapiyor. ciddiye alip hizinizi azaltin, zira yoksa alet duracak ve siz de duseceksiniz. zaten genel olarak aleti dinleyin. zorlamayin. tip ki bir at surer gibi, aleti bos/duz alanlarda serbest birakin ve tehlikeli yollarda yavas ve kontrollu olun.

- kasis/gocuk vs. var ise ya cok yavas gidin, ya da aleti durdurup yuruyerek o bolgeyi gecin.

- kopek gezdiren insanlarin yanindan gecerken yavaslayin. hayvanlar elektrikli tekerleklerden hoslanmiyorlar. yavaslasaniz bile sizi kovalayacak bir suru kopek olacak. kopek parklarina da ayni sebepten oturu gunduz kesinlikle ugramayin.

- geceleri isikli yollari tercih etmeye calisin, yoldaki kasisleri ve gocukleri gormek acisindan. eger karanlik bir yoldaysaniz telefonunuzun fenerini kullanin.

- onewheel'inizi, acemi arkadaslariniza deneme tahtasi olarak kullandirmayin, onlar duse kalka ogrenene kadar alet ciddi zarar goruyor.

- surmesini (en basit), durmasini ve donusleri/yavaslamayi ogrenince zaten oldukca yetkin hale geliyorsunuz.

- bir sure surdukten sonra ayaklariniz ve dizleriniz agrimaya basliyor. alkol alirsaniz bu agri gecer, ama kaza yapma olasigilinizi da artar, ondan siz yapmayin.

- bulundugunuz yerdeki bisiklet yollari vs. ogrenin.

neyse simdilik bu kadar, aklima baska bir sey gelirse de guncellerim.
  • bugün yeni tasarımları pint'i satışa soktular. daha alınabilir olarak tanıtsalar da onewheel+ ile yakın özelliklere sahip kendileri.
  • türkiye'deki ilk onewheel adlı videoda da göreceğiniz gibi ülkemize iniş yapmıştır kendileri.