şükela:  tümü | bugün
 • tırnakta görülen mantar enfeksiyonu.
  onikomikoz oluşturan üç grup mantar vardır :

  1 . dermatofitler : primer yerleşir . en sık ; t. rubrum , t. mentagrophytes

  2. küfler : sekonder yerleşir . en sık ; aspergillus , cephalosporium fusarium

  3. mayalar : sekonder yerleşir . en sık ; candida albikans , c. parapsilosis

  hastalanan tırnak parlaklığını kaybeder . tebeşir kıvamında , güve yemiş görünümdedir . rengi çoğu kez sarı veya sarı - yeşil olur . klinik olarak dört farklı şekilde karşımıza çıkar :

  1. distal subungual onikomikoz " en sik "

  2. proksimal subungual onikomikoz " en seyrek "

  3. yüzeyel beyaz onikomikoz " en sik başparmakta " ( ayakta )

  4. kandida onikomikozu " siklikla el tirnaklari "
  tırnak mantarları görünüş bozukluğundan başka hastaya bir rahatsızlık vermez .
  bir tırnak zedelenmesi olduğunda hızla infeksiyon oluşabilir .
  kolaylaştırıcı şartlar ise : bozuk periferik kan dolaşımı , periferik nöropati , dm ve
  immunolojik bozukluklardır . bunların yanı sıra kötü havalandırılmış ayakkabılar ve yetersiz kurutmaya ya da hiperhidroza bağlı sürekli nem gibi hijyenik faktörler de rol oynayabilir .
  ayrıca bu infeksiyonlar lokal bir savunma bozukluğundan da kaynaklanıyor olabilir.
  spontan iyileşme görülmez! mutlaka tedavi gerekir. bazen cerrahi olarak enfekte bölümün ya da tüm tırnağın çıkarılması gerekebilir.
 • ben de olmasin da kimde olursa olsun dedirten mantar türü.
 • kişiler bu hastalığın başlarına gelmesini istememekte gayet haklıdırlar, çünkü tedavisi kastırır, çok uzundur, 6 ay falan sürer aşağı yukarı. o yüzden en iyisi başa gelmemesi için dikkat etmektir. en ufak şüphede ilerlemeden tedav edilsin diye dermatoloğa koşmaktır.
 • tırnağın mantar enfeksiyonu.

  tedavisinde eğer tırnağın sadece 1/3ü tutulmuşsa nibulen tırnak cilası 3 ay; sadece birkaç tırnak tutulmuşsa da bifanazole + üre'den oluşan preparat mycospor 1.5 ay kullanılmalıdır.

  eğer çok yaygın tutulum varsa terbinafin veya ıtrakonazol el tırnağı tutulumu için 6 hafta, ayak tırnağı tutulumu için 12 hafta sistemik olarak kullanılabilir. normalde tırnaklar daha uzun sürede çıksalar da bu preparatlar dokularda depo edildiği için belirtilen süredeki tedavi yeterlidir. ancak flukanozol'da depolanma olmayacağı için aylarca kullanılması gerekmektedir.
 • wartner nailexpert'i pazarlıkla beyoglu pera eczanesinden 50 liraya aldım. eve geldim internette denk geldim 27 lira vay anasını..
  neyse tek tırnagımın 3'te birinde basladı eczacıya sordum en iyisi buymus. hadi bakalım gorucez yazarım tedavinin gidişatını
  edit: kurtuldun mu diye soranlar için.. evet kurtuldum 1-1.5 ayda hiç iz kalmadı. sanırım benimki çok başlangıç seviyesindeydi.
 • kendi başınıza tedavi edemeyeceğiniz bir hastalık türü.

  çünkü öncelikle mantar zannettiğiniz o tırnaktaki hastalık mantar olmayabilir.
  bi dermatoloğa gidin.

  yani şurdan şunu aldım bakalım tedavi nasıl geçecek diyorsanız siz daha çoooook tedavi yaparsınız ama o tırnak düzelmez.

  ekleme: ha bir de tedavi süresi minimum dört ila altı aydır. tabi eğer düzenli bir tedavi ise. arada bir ilacınızı unutuyorsanız bu süre uzar. üstelik oldukça uzar. ilaçların etkisiz olduğu zannı da buradan çıkar.
 • oldukça lanet bir hastalıktır. tam geçti dersiniz tekrarlar. konu hakkında araştırmalarım halen devam ediyor. şöyle uzun bir yazı buldum.

  "tırnak mantarı genelde evde düzenli kullanılan tırnak mantarı ilacı, mantar kremi, solüsyon, sprey gibi ürünlerin kullanımıyla tedavi edilmeye çalışılır. doktorun verdiği ilaçlar genelde çözüm sunmadığı için insanlar alternatif tıbba yönelip evde bitkisel tırnak mantarı tedavisi yapmaya kalkarlar. genelde bu yöntemler de çok sonuç vermez. ben bu yazıda size en kuvvetli tırnak mantarı karışımlarını nasıl yapacağınızı anlatacağım.

  evde tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır

  tırnak mantarı insanları görsel olarak rahatsız eder. bu mantarlı kalın çirkin görüntüyü ortadan kaldırmak için bir çok insan ki hemen hemen toplumun %10’u bu inatçı hastalıkla boğuşur. özellikle bağışıklık sistemi güçsüz insanlar, diyabet hastaları , aids hastaları, 50 yaş üstündeki insanlar, mantara daha kolay yakalanırlar. ayrıca hamam, sauna, havuz, cami şadırvanı, gibi suyun olduğu nemli yerlerde çok bulunanlar, spor salonu gibi yerlerde başkalarına ait eşyaları kullanan kimselerde hastalık bulaşma ihtimali daha yüksektir.

  genelde ilaçlardan çözüm bulamayanlar kulaktan dolma ev tipi tedaviler ile tırnak mantarına çözüm arıyorlar. bu çözümler için de çamaşır suyu, vicks, sirke (elma sirkesi), tarçın gibi yöntemler en revaçta olanlar.

  tırnak mantarına çamaşır suyu

  tırnak mantarına çamaşır suyugenelde elbise yüzeylerinden lekeleri ve bakterileri uzaklaştırmak, kirli suyu arıtmak, tıbbi ve hastane ortamlarında kullanılan ekipmanların sterilizasyonu için kullanılan çamaşır suyu kimyasal bir dezenfektan olduğu için kontrollü kullanıldığında tırnak mantarına iyi geldiği düşünülen bir maddedir. evde kullanılan çamaşır suyu % 3 ile %6 arasında sodyum hipokloritten (naocl) oluşurken, endüstriyel ve konsantre çamaşır sularında bu yüzdeler 11-12 arasında değişmektedir.

  çamaşır suyunu tırnak mantarına uygulamak için üç farklı yol seçilir,

  çamaşır sulu suda ayakları bekletme: akşam yapılan bu yöntemde cildin hassasiyetine bağlı olarak çamaşır suyu, normal suya 1 e 20 karıştırılır. yani suyun %5 i çamaşır sulu hale getirilir. kabaca örneklemek gerekirse ayakların sığabildiği ufak bir leğene ayak seviyenize kadar su koyarsanız buna bir su bardağı kadar çamaşır suyu konulur. bu karışımda ayak on dakika bekletilir. sonrasında ayak temiz suyla yıkanıp iyice kurutulur.

  tırnakların üzerine deriye değdirmeden çamaşır suyu kulak çubuğuyla sürülür. bu yöntemde kulak çubuğunun deriye değmemesine özen gösterilir. çamaşır suyu durulanmaz.

  eğer tırnak mantarının yanında ayak mantarınızda varsa, duştan veya ayak yıkamadan 3 dakika önce elinize eldiven takarak, çamaşır suyunu pamuk yardımıyla tüm ayaklarınıza sürebilirsiniz. 3 dakika sonra da ayaklarınızı yıkarsınız.

  tırnak mantarına sirke

  tırnak mantarına sirkeayak tırnaklarınız kalın, ufalanan, sarı, yeşil, kahverengi renkte ise büyük ihtimal tırnak üzerinde mantar enfeksiyonu vardır. tırnak mantarı için ayaklarınızı sirkeye sokmanız evde tırnak tedavisi yapmanızda kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir. antifungal özellikleri bilinen sirke ayak tırnaklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. tırnak mantarı için genelde elma sirkesi tercih edilir.

  elma sirkesinde asetik asit vardır genelde oranı %5 civarındadır. ben elma sirkesini bir de laktik asitle kuvvetlendiririm. bunun için bir su bardağı suya, %80 laktik asitten 20 ml ilave edilir. bu karışımı boş ağzı kapalı bir şişede buzdolabında saklamak lazım.

  sirkeli ve laktik asitli suyu her seferinde temiz kulak çubuğunu batırarak tırnaklara sürün. unutmayın tırnağa sürülen kulak çubuğunun aynı yüzünü bir daha sirkeli suya değdirmeyin, diğer tarafını kullanın, o da bitince yenisini kullanın.

  tırnak mantarına vicks

  tırnak mantarı konusunda vicks oldukça sık kullanılan bir madde. yapısında şu maddeler var;

  vazelin 31.92 gr
  mentol 1.045 gr
  kamfur (kafur) 1.9 gr
  okaliptus yağı 0.57 gr
  küçük hindistan cevizi yağı 0.285 gr
  sedir ağacı yaprağı yağı 0.285 gr
  terebentin 1.9 gr
  timol 0.095 gr

  aslında vazelinli bir karışım vicks, insanlar genelde ayak mantarı ve tırnak mantarı için kullanırlar ama, vicksin amacı ve gücü mantara çok yetmez, bende bu kremi daha zenginleştirdim. aslında evde kendi vicksimi yaptım diyebilirim. bunun için ne kullandım;

  3 kutu vazelin 100 gr
  10 gr menthol
  10 gr kafur
  10 ml çay ağacı yağı
  10 ml portakal yağı
  20 gr salisilik asit (2 poşet 10 gr)
  60 gr çinko oksit (6 poşet 10 gr)

  peki bu kremimi nasıl yapıyorum, önce yarım kilo alabilecek bir saklama kabı bulun, sonra vazelinleri bir cezveye koyup eritin, vazelinler eriyince içerisine mentol ve kafuru boşaltın, bir kaşıkla iyice karıştırıp mentol ve kafurun yağda çözünmesini bekleyin, mentol ve kafur yağda çözüldüğü an cezveyi ocaktan alıp biraz ılıklaşması için bekeyin. ılıklaştıktan sonra çay ağacı yağı ve portakal yağını ilave edin. biraz karıştırdığınızda karışım hafiften donmaya başlayacak, bu an, karışımı büyük saklama kabına döküp içine salisilik asit ve çinko oksitleri boca edip iyice karıştırın. bu aşamada karışımı iyi karıştırın ürünler her yere eşit dağılsın. iyice sertleştiğinde karışımı buzluğa atın donsun. en etkili mantar kreminiz hazır. kremi serin yerde saklayın.

  yaklaşık olarak 400 gr bir kreminiz hazır. bunun için harcayacağınız para malzemeleri doa kimyadan alırsanız 5 lira menthol, 5 lira kafur, 15 lira çay ağacı yağı, 7,5 lira portakal yağı, ha bu arada dileyen tarçın yağı da alsın o da çok etkilidir, 10 lira 2 poşet salisilik asit, 18 lira 6 poşet çinko oksit olmak üzere toplam 60 lira olacak. yani aşağı yukarı vicks ile aynı fiyata gelir, çünkü 10 kutu vicks yapmış gibi olursunuz.

  ben neden tırnak mantarına vicks değilde bu karışımı hazırlıyorum, çünkü benim karışımımda menthol oranı %2,5, kafur oranı %2,5 oluyor uçucu yağlar da öyle, ayrıca salisilik asitin tırnağı aşındırma ve mantarı öldürme gücünden yararlanıyorum, çinko oksit de mantarının üremesini engelliyor.

  tırnak mantarına kesin çözüm

  tırnak mantarına kesin çözümügelelim evde bu illeti kesin olarak nasıl çözeceğimize. öncelikle bu iş için tca denen bir asit kullanıp diğer yöntemlerden yardım alacaksınız. size adım adım tedavi sürecini anlatacağım dediklerimi harfiyen yaparsanız, tırnak mantarının nasıl geçtiğini gözlerinizle 3 ayda göreceksiniz.

  her duş almanızdan önce kulak çubuğuyla tırnaklarınıza çamaşır suyu süreceksiniz. eğer ayak mantarınız da varsa, elinize eldiven takı pamuk yardımıyla ayağınızı çamaşır suyuyla sileceksiniz. ama ayak mantarı yoksa sadece tırnaklarınıza çamaşır suyu sürün. üç dakika sonra duşa girin. bunu her duştan önce yapın.
  yukarıda anlattığım elma sirkeli ve laktik asitli yaptığınız karışımı kulak çubuğuyla tırnaklarınıza sürün, işlemi sabah akşam yaparsanız daha iyi ama eğer vaktiniz yoksa sadece akşamları yapın.

  yukarıda anlattığım krem karışımını elma sirkesi laktik asit karışımı sürdükten sonra kulak çubuğuyla kremi tırnaklarınıza sürün. bunda da sabah akşam olursa daha iyi olur ama en azından her akşam yapın. kulak çubuğunu tırnağınıza değdirdikten sonra bir daha ürüne sokmayın. her iki karışım içinde bu geçerli kulak çubuğunu tırnağınıza sürdükten sonra yenilemek için çubuğun diğer tarafını kullanın, her iki taraf da bittiğinde yeni çubuk kullanın, kulak çubuğunu tırnağa sürdükten sonra aynı yüzünü bir daha ürüne bulaştırmayın.

  tırnak mantarına en son ve öldürücü darbeyi tca ile vuracağız. bu madde en inatçı mantar siğil falan hepsini öldüren bir şey. yukarıdaki işlemleri bir hafta boyunca yaptıktan sonra, tca asiti süreceğiz. haftada bir tırnaklarınızı bir törpü ile törpüledikten sonra %40 tca’yı kulak çubuğu yardımıyla süreceksiniz. ama tırnakların tam üzerine sürün, tırnak etine kesinlikle değdirmeyin. tca’yı ilk zamanlar yıkamayacağız, ete değdirmeden inceden sürün.

  bu aşamada çamaşır suyu, elma sirkesi laktik asit karışımı ve en iyi tırnak mantarı kremini yukarıda anlattığım şekilde kullanıp haftada bir tırnağı törpüleyip tca asiti tırnağa sürüyoruz. yaklaşık bir ayın sonunda tırnak iyice aşınıp artık ete gelmeye başlayacak. işte bu aşamada tca asit canınızı yakmaya başlayacak, bu noktada tca asiti sürdükten sonra 3 dakika sonra yıkamanız lazım. artık etlere, tırnak yatağına tca sürdüğümüz bu aşamada, çamaşır suyu, elma sirkesi ve kremi kullanmayın. sadece tırnağa madecassol, beklazon, hametan gibi kremler sürün ki bölge kabuk bağlayıp atsın. tırnak etini ve derinizi yaktığınız bu aşamada deriniz kabuk atana kadar beklemeniz gerekiyor, bu da yaklaşık 20 gün yapar, deri kabuk attığında bir sefer daha tca uygulaması yapın.

  özetle tırnağın törpü ile inceldiği aşamaya kadar yukarıdaki işlemleri tırnağa haftada bir tca sürüyorsunuz, ama tırnak etinize kadar tırnağınız aşındığında, yani artık ete geldiğiniz aşamada, diğer ürünleri kesip sadece tca ile tırnak eti ve yatağını yakacaksınız. işlemi 20 gün arayla 2 sefer veya yeterli gelmezse 3 sefer yapacaksınız. işlemler 20 günde bir yapılacak. sonra tırnaklarınız yeniden çıkacak, bu aşamada artık sağlıklı bir tırnak gelmiş olacak ve mantardan eser kalmayacak. tırnak mantarı, tırnak yatağına yerleştiği için, tırnak yatağını da 2 yada 3 kere yakabilirseniz tca ile artık mantar öldü demektir, hadi geçmiş olsun.

  bu arada bütün bakıma başlarken, 3 çift terletmeyen ayakkabınız olsun, her gün giydiğiniz ayakkabıyı pudralayıp bir kenara kaldırın. çoraplarınızı günlük değiştirin, pamuklu çorap giyin, hatta mümkünse gün içinde çorabınızı yenileyin.

  yazacaklarım bu kadar aklınıza takılan bir şey olursa aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz. ayrıca yazımı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insanın evde tırnak mantarı tedavi etmesine yardımcı olabilirsiniz.

  kaynak: https://tirnakmantar.wordpress.com/…ntari-tedavisi/