şükela:  tümü | bugün
  • tıp merkezlerinin onkoloji birimlerinde medikal onkoloji veya radyasyon onkolojisi üzerine çalışan kimse.
  • bir iddiaya göre türkiye'deki sayıları 250 civarında olan meslek grubu. 72 milyona 250 onkolog. varın siz düşünün.
  • sinirleri çok sağlam olması gereken doktor tipi. gencecik, aslan gibi insanların kanserle savaşlarını izlemek hiç de kolay bir şey değil.
  • (bkz: james wilson)
  • kimsenin ihtiyacı olmamasını istediğim, uzmanlık alanı kanser için ilaç tedavisi olan doktor. tam adı (bkz: medikal onkolog) başlık da bu şekilde değiştirilmeli çünkü onkoloji kendi içinde ayrılır, onklojik cerrahi, radyasyon onkolojisi ve medikal onkoloji ayrı uzmanlıklardır.

    duyduğuma göre türkiyede çok az onkolog yetişiyormuş. genç tıp öğrencileri, son derece üzücü ve depresif olan bu alanı seçmek istemiyorlarmış, seçenlerin büyük kısmı da dayanamayıp bırakıyormuş. en çileli doktorlar bunlar bence. ilaç tedavisi yapıyorsun ama yaptığın işin sonucunu, işe yarayıp yaramayacağını kesin olarak bilmiyorsun. sen de hastayla birlikte yaşayıp görüyorsun. yani belli bir enfeksiyona belli bir antibiyotik uygulamak gibi bir şey değil bu. çok belirsiz, çok havada, benim gördüğüm kadarıyla da çoğu zaman da yararsız, etkisiz bir ilaç tedavisi (bkz: kemoterapi) uyguluyorsun. hasta sorular soruyor, asla net cevap veremiyorsun çünkü senin de elin kolun bağlı, sen de bilmiyorsun. bu verdiğimiz işkence gibi ilaç tedavisi seni kesinlikle iyileştirecek, iyi olacaksın diyemiyorsun hastaya. vücudun, tümörlerin ne tepki vereceği belirsiz. sadece elden gelen yapılıyor. hiçbir şey yapmamaktan iyidir deyip şansını deniyorsun. bu resmen böyle. işte böyle zor durumda bir doktor cinsidir işte onkolog.
  • eger sozlukte varsa mesaj kutumu yeşillendirirse cok sevinirim