şükela:  tümü | bugün
 • öldüler gittiler..
 • taha akyol'un yeni kitabı. tam adı onlar da kahramandı, güce boyun eğmediler.

  kitap hakkında:

  "güce boyun eğmediler.
  itaatin adeta kutsandığı bir kültürde medeni cesaret gösterip “hayır” diyebilenler de elbette kahramandır!
  kültürümüzde itaat kavramı çok güçlüdür. üstelik ilkelerden ziyade “baş” kabul edilen kişilere itaat adeta bağımlılık düzeyindedir. siyasi tarihimize damgasını vuran davranış kalıbı kayıtsız şartsız itaattir. emir demiri keser, sürüden ayrılanı kurt kapar… ama tarihimizde güce boyun eğmeyen ilkeli davranış örnekleri de az değildir.
  taha akyol bu kitapta tarihimizde yüksek otorite karşısında hukuku üstün tutan, yanlışa boyun eğmeyen yargıçlardan ilçe ve il belediye başkanlarına, devletin zirvelerine, milletvekillerine kadar, insanların itaat ile hürriyet, menfaat ile fazilet arasında sınandığı kritik makamlarda bulunmuş onurlu, prensipli, şahsiyetli kahramanları anlatıyor.
  onlar da kahramandı, bağımsız birey olma şuurunun, hürriyet fikrinin ve eleştirel düşüncenin gelişmesine bir katkı olması amacıyla kaleme alındı…"

  kitapta; yargıç suphi bey, recai seçkin, refik gür, fethi okyar, ahmet resai, sıtkı yırcalı gibi kişilerin nasıl güce boyun eğmedikleri ele alınmış. itaat kültürünün oldukça fazla olduğu ülkemizde, cesaretlendirici örnekleri okumak oldukça keyifliydi.

  hukukçuların ve siyasetçilerin okuması tavsiyedir.