şükela:  tümü | bugün
 • "biz 100 tl ile bunları bunları alabiliyorken, onlar aynı parayla (100 euro) şunlarca şeyi alabiliyor" diye devam eden yalnızca türkiye'de görülebilen, sözlükte de uzun zamandır süregelen ilkel ekonomik analiz. bunu ilk başlattı bilmiyorum ama son iki yılda daha bir moda oldu. ülkelerin alım gücünü karşılaştırırken satın alma gücü paritesi kullanmak yerine, kurların isimlerini birbiriyle değiştirerek birebir nominal değerler üzerinden karşılaştırmak... çünkü halkımızın her bir bireyi ekonomist. önceden her türk asker doğardı, şimdilerde ise ekonomist doğuluyor sanırım.

  euro ile, dolar ile yapınca kulağa garip gelmiyor, biliyorum. ama hadi gelin başka para birimleriyle de yapalım bu müthiş karşılaştırmayı. 100 norveç kronu ile norveç'te üç kez bile otobüse binemezsiniz. şehiriçi otobüs, kısa mesafe tarifesi. ama türkiye'de 100 tl ile neredeyse 30 kez binersiniz. demek ki norveç'ten 10 kat daha zenginiz. ehehe çok mantıklı değil mi?
 • norveç sınırlarında madeni para olarak;

  1, 5, 10 ve 20 kron

  banknot olarak ise;

  50, 100, 200, 500, 1000 kron dolaşımda bulunmaktaymış.

  şimdi bizde madeni 20 lira varsa kıyaslamanızı ona göre yapın.
 • 2500 tl'ye 0 araba alabiliyorsak neden olmasın.
 • ikisi de aşağı yukarı kendi ülkelerinde aynı işi yapan insanlara verilen paralardır. yani bir öğretmen türkiye de 100 tl kazanmak için çalıştığı süreyle, almanya’da bir öğretmenin 100 euro kazanmak için çalıştığı süre aşağı yukarı aynıdır. bu durumda türkiye’deki öğretmenin alım gücü almanya’daki öğretmene göre aşağı yukarı 6-7 kat daha azdır. yani kimse salak değil merak etme. insanlar döviz kurlarını karşılaştırarak bir sonucu varmıyor. alım gücüne bakıyor. sen de gelip burda 5 euroya trollük yapıyorsun.

  edit: çok mesaj geldi. ben sadece şunu demek istedim: birebir nominal değerlerle karşılaştırınca da zaten 6 kat civarı alım gücü farkı çıkıyor. yani 100 tl ve 100 euro karşılaştırmasını yapan insanlar da bunun farkında demek istedim. bir arkadaş şurada hesaplamış. isteyen bakabilir.
 • ''ekonomi yüksek lisansı yapmış birinin açtığı başlık'' (#101086881)
  geç 100€ vs 100 tl olayını, senin ekonomi yüksek lisansı yaptığın ve iş bulabildiğin bir ülkede ekonominin geleceğinden de umudu kesmek lazım.
 • sığırlar bir de bilmezler ki asgari ücret orada 1150 euro iken burada 2300 tl'dir. birim olarak gidiyoruz. hemşire orada 1800 euro alırken burada 5000 tl almaktadır.
 • senin o dediğin yuan.
 • average salary in oslo, norway

  the average salary in oslo, norway is currently around 28000 nok per month after taxes. that is around 3500 usd per month, and one of the highest average salaries for european capitals.

  çevireyim sana çomarım:

  oslo, norveç ortalama maaş

  oslo, norveç'te ortalama maaş şu anda vergilerden sonra ayda 28000 nok civarındadır. bu ayda 3500 usd civarında yapar ve avrupa başkentleri için en yüksek ortalama maaşlardan biridir.

  28.000 nok = 19.000 tl

  türkiye'de ortalama maaşı 3.000 kabul edelim. norveç'te bu rakam 19.000 (tl cinsinden).

  28.000 nok ile norveçte 112 kilo biftek alabilirsin (kilosu 250 nok).

  3.000 tl ile türkiyede 42 kilo biftek alabilirsin (kilosu 70 tl).

  (bkz: şimdi siktirip gidebilirsin)
 • en çok da bu karşılaştırmayı yapan herkesin örnek olarak abd'yi almanya'yı hollanda'yı göstermesine gülüyorum. bir alman şunları alabiliyor, ingiliz bunları alıyor.
  niye kendini bu ülke vatandaşı ile kıyaslıyosun sorması ayıp? senin kendini kıyaslıyabileceğin ülkeler pakistan, gürcistan, zambiya, endonezya gibiler. dünya üzerinde ihracatı en yüksek, üretimi en yüksek, demokrasi ve hukuk sistemi sıkıntısız çalışan ülkelerle kendini aynı kefeye koyabilmek ne büyük hadsizlik.