• bush un irak'a savas acmasina uydurdugu kilif. (bkz: preemptive strike)
 • bushun kilifi degildir, cunku uluslararsi kanunlara gore preemptive strike varolan bir tehlikenin onceden farkina varip engellemekken, preventive war olabilecek bir tehlikeyi engellemektir ve yasal degildir.

  bir savas nedeni olarak ancak cillervari bir gaf olarak one surulebilir.
 • turkcesi "onleyici savas"tir.

  uluslararasi anlasmalara gore, mesru savunma disinda her türlü savas yasaktir. abd ve isbirlikcilerinin mudahelelerini, bu zemine dayandirmak basiretsizliktir. tek amacın, dünya sisteminin ikamesi oldugu artik bilinen bir gercek. kitle imha silahlari, taliban ve bin ladin birer saikaydi. kral da artik kendisinin ciplak oldugunu biliyor. toplumcu ogreti maskeleri birer birer kaldiriyor. bu minvalde, "haydut devlet"in ya da "terörist"in kim oldugu sorulari cevaplanıyor.
 • ortaya çıkmış bir tehtidi, palazlanmadan yok etmek için yapılan müdahale.genelde hukuki bir zemine oturtulmaya çalışılır.bir meşruluk aranmayan hali için, (bkz: ırak savaşı)
  en haklı fakat uygulanmamış olanı ise şüphesiz rehn işgali akabinde fransa, polonya ve çekoslavakya'nın lokarno anlaşmasını ihlal sebebiyle almanya'ya savaş ilan etmesi ve nazi tehlikesini ortadan kaldırmasıdır.
 • nasrettin hocanın önce şamarı vurup sonra testiyi eline verip suya gönderme hareketinin daha da ilerlemiş versiyonu olup mahalledeki diğer çocuklardan yaramazlık yapma ihtimali olanlara da birer şamar patlatıp "bizim oğlan suya giderken başına bir şey gelmesin ona göre!" mesajını vermektir.
 • 1950 yılında abd başkanı truman sovyetlere karşı yürütülecek böyle bir savaş için şöyle buyurmuş: " such a war is the weapon of dictators, not of free democratic countries like the united states". 50 sene sonrasında yine bir abd başkanının demokrasi de demokrasi diyerek meşrulaştırdığı savaş olmuştur ironik bir şekilde.
 • si vis pacem parabellum.

  doğanın kanunudur. yavruyken saldırıya geçer yok edersin. fakat söz konusu insan olunca yavrulardan sonra geriye kalan tüm yetişkinleride öldürüyor.

  barış istiyorsan savaşa hazırlan.
 • şu an türkiye'nin oynadığı

  içerde
hesabın var mı? giriş yap