şükela:  tümü | bugün
  • internet üzerinden romantik ilişki veya seks amaçlı partner bulmak. günümüzde daha çok mobile dating kavramına evrilmiştir.

1. kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmayın. zira etkileşime girdiğiniz kişiler sizi değil, olmayan bir başkasını beğenmiş olurlar ve sizi siz olarak beğenmemiş birisi ile bir ilişki kurmak anlamsızlaşır. güncel bilgileriniz ve güncel fotolarınız olsun.

2. profilinize yazdığınız yazı sizi yansıtsın. kim olduğunuz, nelerden hoşlandığınız, ne yapmayı sevdiğiniz, olası partnerinizde olmasını isteyeceğiniz özellikleri açıkca yazın. kendinizi uzun uzun anlatmayın ama kim olduğunuz hakkında bilgi vermeyen veya çok muğlak ifadelerden de kaçının (ayakları yere basan, sağlam biriyim gibi).

3. profil yazınızda kesinlikle olumlu bir dil kullanın. karamsar veya saldırgan olmayın. eski bitmiş ilişkilerinizden, yaşadığınız kalp kırıklıklarından bahsetmeyin. yazılarınızda imla hatası olmamasına özen gösterin.

4. herkese kendinizi beğendirmek zorunda değilsiniz. olumsuz geri dönüşlerde mutsuzluğa düşmeyin. çok beğendiğiniz yada size çok uyduğunu düşündüğünüz biri karşılık vermedi diye ümitsizliğe kapılmayın. o kişi gerçekten size uygun biri olsa dahi o anda başka türlü sıkıntıları olabileceğinden, hazır olmayabileceğinden, o sırada başka birşey arıyor olabileceğinden size dönmemiş olabilir.

5. kullandığınız resimler, öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi yansıtsın. gülümsediğiniz bir yüz fotoğrafının yanında arkadaşlarınızla olduğunuz bir fotoğraf (sosyalliğinizi göstermek için), bir hobinizi yaparken bir fotoğraf (zevkleriniz olduğunu göstermek için), ilginç veya absürt birşey yaparken çekilmiş bir fotoğraf (sıradan olmadığınızı göstermek ve dikkat çekip soru sorulabilmenizi sağlamak için) işinize yarar.

sözlükte tartışılmış başlığı için (bkz: arkadaşlık siteleri)
  • imla kuralları konusunda çok hassas olan bir arkadaşım var. bu nedenle dating sitelerinde profilinde imla hatası olan ya da yazışırken imla hatası yapan, de, mi, ki'leri ayıramayan kişilerden hemen soğuduğunu söylüyor.

anlattığı birşeye çok güldüm. dedi ki, "benim insanlarla yazışmalarım genelde çok kısa sürüyor. konuşmalar hep şu şekilde gelişiyor:

- merhaba
    - merhaba
    - nasılsın
    - iyiyim, sen nasılsın?
    - bende iyiyim.

"ben de" derken de'yi ayırmayınca o noktada benim için yazışma bitiyor" dedi. "insanlara karşı daha toleranslı davranmalısın bence" dedim. "ya bu de, mi, ki'leri ayırmak gibi çok temel bir konuyu bile yapamayan insan, kültürsüz, eğitimsiz bir insandır. öyle insanlarla ne işim olabilir?" dedi bana. grammar nazi olmanın kısmet engelleyici bir durum yarattığını da böyle gördük.