şükela:  tümü | bugün
 • internet üzerinden romantik ilişki veya seks amaçlı partner bulmak. günümüzde daha çok mobile dating kavramına evrilmiştir. bu konuda tavsiye arayanlara şunlar söylenebilir:

  1. profilinizde kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmayın. zira etkileşime girdiğiniz kişiler sizi değil, olmayan bir başkasını beğenmiş olurlar ve sizi siz olarak beğenmemiş birisi ile bir ilişki kurmak anlamsızlaşır. güncel bilgileriniz ve güncel fotolarınız olsun.

  2. profilinize yazdığınız yazı sizi yansıtsın. kim olduğunuz, nelerden hoşlandığınız, ne yapmayı sevdiğiniz, olası partnerinizde olmasını isteyeceğiniz özellikleri açıkca yazın. kendinizi uzun uzun anlatmayın ama kim olduğunuz hakkında bilgi vermeyen veya çok muğlak ifadelerden de kaçının (ayakları yere basan, sağlam biriyim gibi).

  3. profil yazınızda kesinlikle olumlu bir dil kullanın. karamsar veya saldırgan olmayın. eski bitmiş ilişkilerinizden, yaşadığınız kalp kırıklıklarından bahsetmeyin. yazılarınızda imla hatası olmamasına özen gösterin.

  4. kullandığınız resimler, öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi yansıtsın. gülümsediğiniz bir yüz fotoğrafının yanında arkadaşlarınızla olduğunuz bir fotoğraf (sosyalliğinizi göstermek için), bir hobinizi yaparken bir fotoğraf (zevkleriniz olduğunu göstermek için), ilginç veya absürt birşey yaparken çekilmiş bir fotoğraf (sıradan olmadığınızı göstermek ve dikkat çekip soru sorulabilmenizi sağlamak için) işinize yarar.

  5. en onemli kural olarak, mutlaka birileri tarafindan reddedileceksiniz, bunu bilerek bu ise girisin. dunyanin en guzel, en akilli, en zengin insani olsaniz dahi sizi muhtelif sebeplerden dolayi tercih etmeyecek birileri mutlaka cikacaktir. herkese kendinizi beğendirmek zorunda değilsiniz, amaciniz (genelde) o kadar insanin arasindan size uygun tek bir kisiyi bulmak. bu nedenle olumsuz geri dönüşlerde mutsuzluğa düşmeyin. çok beğendiğiniz ya da size çok uyduğunu düşündüğünüz biri karşılık vermedi diye ümitsizliğe kapılmayın. o kişi gerçekten size uygun biri gibi gorunse dahi, o anda başka türlü sıkıntıları olabileceğinden, hazır olmayabileceğinden, o sırada başka birşey arıyor olabileceğinden size dönmemiş olabilir. dolayısıyla terbiyesizlik yapmadıkları sürece kimseye tavır yapmayın, bir daha görüşmeyecek olsanız bile iyi ayrılmaya çalışın, konuşmayı en azından bir hoşçakal veya güzel günler dilerim ile bitirin. birisinin aklında iyi şekilde kalmanız, daha sonra o kişinin tanıdığı birine sizi önermesine neden de olabilir.

  6. yaptiginiz bu dating isini "hayatimin kadinini/adamini ariyorum", "cocuklarimin anasi olacak kadini ariyorum", "beni bekleyen prensimi ariyorum" seklinde buyuk umutlara baglarsaniz, karsiniza cikan insanlari ilk farkettiginiz yuzeysel ozellikleri nedeniyle elemeye baslar, size iyi gelebilecek kisileri elemis olur, butun kriter testlerinizden gecip de bulustugunuz kisilere de cok fazla beklenti baglamis olursunuz, dolayisiyla hayal kirikligi yasama olasiliginizi cok artirirsiniz. boyle bir bakis yerine, "degisik insanlar tanimak istiyorum", "belki karsima sevgilim olmasa da guzel bir arkadaslik kurabilecegim biri cikar", "bu kisiyle muhabbet etmek ilginc olabilir" seklinde daha az beklentili bir yaklasim ile baslamak hem olasi hayal kirikliklarinizi asgariye indirebilir, hem de farkli farkli insanlarin degisik ozelliklerini taniyip dating konusunda deneyiminizi artirabilirsiniz. bu tur bir yaklasimin daha fazla zaman harcattigi kesin ama direct targeting yapmak bu konuda o kadar kolay birsey de degil maalesef.

  sözlükte tartışılmış başlığı için (bkz: arkadaşlık siteleri)

  ilgili terimler (bkz: ghosting) (bkz: benching) (bkz: breadcrumbing)

  ayrıca (bkz: ilk buluşmada dikkat edilecek hususlar/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • imla kuralları konusunda çok hassas olan bir arkadaşım var. bu nedenle dating sitelerinde profilinde imla hatası olan ya da yazışırken imla hatası yapan, de, mi, ki'leri ayıramayan kişilerden hemen soğuduğunu söylüyor.

  anlattığı birşeye çok güldüm. dedi ki, "benim insanlarla yazışmalarım genelde çok kısa sürüyor. konuşmalar hep şu şekilde gelişiyor:

  - merhaba
  - merhaba
  - nasılsın
  - iyiyim, sen nasılsın?
  - bende iyiyim.

  "ben de" derken de'yi ayırmayınca o noktada benim için yazışma bitiyor" dedi. "insanlara karşı daha toleranslı davranmalısın bence" dedim. "ya bu de, mi, ki'leri ayırmak gibi çok temel bir konuyu bile yapamayan insan, kültürsüz, eğitimsiz bir insandır. öyle insanlarla ne işim olabilir?" dedi bana. grammar nazi olmanın kısmet engelleyici bir durum yarattığını da böyle gördük.
 • algoritmalarla çalışan buluşmalar. bununla ilgili hoşuma giden bir ted konuşması
 • the economist dergisinin bu haftaki sayısına kapak olan konu. insanların en önemli ihtiyaçlarından biri olan eşleşme, partner bulma konusunun bu teknoloji sayesinde ne kadar büyük değişime uğradığı anlatılıyor. 1995 yılında match.com'un yayına girmesiyle internette yaygınlaşan online datingin, erken yıllarında yadırganmasının, online tanışmış olmanın küçük düşürücü bir şey olduğu düşüncesinin de günümüzde kırıldığını belirtiyor. akıllı telefonların yaygınlaşması ile artık her kişinin elinin altında bir sanal bar olduğunu, dünya çapında bu hizmetleri ayda 200 milyonu aşkın kişinin kullandığını söylüyor. günümüzde abd'de online ortamlarda tanışmanın okulda, barda, kilisede tanışarak beraberlik kurmayı geçerek, arkadaşlar vasıtasıyla tanışmaktan sonraki en popüler yönteme dönüştüğünün ve yükselişinin ilerleyen yıllarda daha da devam edeceğinin beklendiği anlatılıyor. online tanışma konusunun asıl büyük etkisinin eşcinsel birlikteliklerde olduğu, bu arayıştaki kişilerin %70'inin online olarak tanıştığını söylüyor. bu konunun olumlu ve olumsuz yönleri şöyle sıralanmış:

  olumlu yanları
  - ileri derecede geniş bir olası partner havuzundan seçim yapabilmeniz.
  - aradığınız kriterlere göre filtreleme yaparak hedefinize odaklı sonuçlar görebilmeniz.
  - kendi isteklerinizi profilinizde belirterek baştan ne istediğinizi belirtebilme imkanı.
  - her zaman her yerde ve anında mesajlaşabilme imkanı.
  - potansiyel partner bulma sıkıntısı olan uzak veya çok küçük yerleşim yerlerindeki insanların başka yerlerdeki insanlarla iletişim kurabilmesi.
  - görece daha az bulunan spesifik isteklere sahip kişilerin birbirlerini daha kolay bulabilmesi (lgbt, bdsm, engelliler gibi gruplar yanında yahudilere özel, bisiklet severlere özel, evlenmeyelim ama çocuk yapalımcılara özel, çirkinlere özel vs. sitelerin olması )
  - doğrudan fiziki temasla görüşülmediği için, bazı açılardan daha güvenli olması
  - ilişkilerin ancak iki kişinin de ortak rızasıyla başlayabilmesi (zorunlu evlilik, görücü usulü gibi yöntemlere kıyasla)
  - dating sitelerinin sizin özelliklerinizi ve isteklerinizi göz önünde bulundurarak algoritmik eşleşmeler yapıp daha uygun partnerleri önünüze sunabilmesi

  olumsuz yanları
  - bazı platformlarda cinsiyet dağılımındaki dengesizlik
  - erkekler gördükleri kadınların ortalama %60'ını beğenirken, kadınların ortalama sadece %6'sını beğenmesi, bu nedenle en altta kalan %5 kadar erkeğin asla eşleşme alamaması
  - çok fazla seçeneğin olmasının getirdiği "bundan daha iyisini bulabilirim" hissi ve ilişkilerde daha az adanmışlık potansiyeli
  - çok fazla kişiyle görüşüp, bir yere varmayan konuşma ve buluşmaların getirdiği yalnızlık ve bitkinlik duygusu
  - sosyal ortamlarda tanışmanın getirdiği rahatlık ve güvenlik yerine, eşleşmek için yapılan buluşmaların daha çekingen insanlar üzerine getirdiği tedirginlik
  - ırkçılık ve benzeri bazı toplum gruplarını küçük düşürücü ifadeler, insanların fiziksel özellikleriyle alay edilebilen, nefret söylemine açık bir ortam olması (internetin genel sıkıntısı gerçi bu).
  - kullanıcıların kendilerini olmadıkları biri gibi gösterebilmeleri olasılığı
  - birbirine yabancı insanları buluşturduğu için, tehlikeli kişilere denk gelme olasılığı. sanal zorbalık.
  - sadece bir kaç dating sitesinin algoritmalarının insafına kalmış olmak
  - dating sitelerinin daha fazla kişi kullanmaya devam etsin diye kasti olarak en uygun partnerleri sunmama olasılığı (bu bahsedilen ama kanıtı olmayan bir komplo teorisi)

  araştırmalara göre, online ortamlarda tanışan çiftler daha kısa zaman içinde evlenmekte, evlilikleri daha uzun sürmekte, beraberlikten alınan haz daha yüksek olmakta ve bir yıl içerisinde boşanma ile sonuçlanma olasılıkları daha düşük olmaktaymış. araştırmacılar bu kadar olumlu sonucun nedeninin, online ortamlarda insanların birliktelikten ne bekledikleri konusunda daha açık olmaları ve buna göre seçim yaptıklarını, ayrıca daha geniş bir seçim havuzunun isteklerinizi bulma konusunda daha rahatlık sağladığını söylüyorlar. online datingin boşanma oranlarını artırdığı ise istatistiki olarak doğrulanmış bir konu olmadığını, bilakis 1990'lar sonundan itibaren abd'de boşanma oranlarının düşmeye başladığı belirtilmiş.

  aynı dine sahip olmak eşleşmeyi artırırken, eğitim durumu ve yaş konusu asimetrik bir korelasyon gösteriyormuş. daha eğitimli ve daha yaşlı olmak erkeklerin tercih edilirliğini artırırken, kadınlarınkini düşürmekteymiş. kadınların en tercih edildiği yaş 18'ken ve yaş aldıkça tercih edilirlik ciddi derecede düşerken, erkeklerde tercih edilirlik genelde sabit bir seviyede kalıyor ve zirve yaptığı yaş 50 civarı oluyormuş. ırklar konusunda ise tutarlı bir korelasyon gözükmüyormuş ve online dating ırklar arası evlilik konusunu daha kolaylaştırmış. asyalı erkekler ve zenci kadınların daha az tercih edildiği görülmüş.

  çok karmaşık ve çok fazla duygu içeriyormuş gibi duran insanlar arası eşleşme konusunda, aslında yeterli veri ile algoritmik olarak çözüleceği, insan seçimlerinin çok da göründüğü kadar karmaşık olmadığı, herkesin kendi tercih edilebilirlik oranını bilerek eşleşme oyununu ona göre oynaması ile kendine partner bulabileceği veya algoritmaların bunu onların yerine yapabileceği belirtiliyor. ayrıca otoriter devletlerin bu uygulamalara müdahale ederek, insanların kendi politikaları dahilinde eşleşmeye zorlanabilecekleri tehlikesinin de var olduğunu söylüyor.

  https://www.economist.com/…ernet-has-changed-dating

  grafikler:
  https://eksiup.com/2cb1b785835
  https://eksiup.com/e34d5223437
 • online dating de hangi programdan kaç kere olumlu sonuç aldığınızı bana mesajla yollarsanız sevinirim.