şükela:  tümü | bugün
 • internet üzerinden romantik ilişki veya seks amaçlı partner bulmak. günümüzde daha çok mobile dating kavramına evrilmiştir. bu konuda tavsiye arayanlara şunlar söylenebilir:

  1. profilinizde kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeye çalışmayın. zira etkileşime girdiğiniz kişiler sizi değil, olmayan bir başkasını beğenmiş olurlar ve sizi siz olarak beğenmemiş birisi ile bir ilişki kurmak anlamsızlaşır. güncel bilgileriniz ve güncel fotolarınız olsun.

  2. profilinize yazdığınız yazı sizi yansıtsın. kim olduğunuz, nelerden hoşlandığınız, ne yapmayı sevdiğiniz, olası partnerinizde olmasını isteyeceğiniz özellikleri açıkca yazın. kendinizi uzun uzun anlatmayın ama kim olduğunuz hakkında bilgi vermeyen veya çok muğlak ifadelerden de kaçının (ayakları yere basan, sağlam biriyim gibi).

  3. profil yazınızda kesinlikle olumlu bir dil kullanın. karamsar veya saldırgan olmayın. eski bitmiş ilişkilerinizden, yaşadığınız kalp kırıklıklarından bahsetmeyin. yazılarınızda imla hatası olmamasına özen gösterin.

  4. kullandığınız resimler, öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi yansıtsın. gülümsediğiniz bir yüz fotoğrafının yanında arkadaşlarınızla olduğunuz bir fotoğraf (sosyalliğinizi göstermek için), bir hobinizi yaparken bir fotoğraf (zevkleriniz olduğunu göstermek için), ilginç veya absürt birşey yaparken çekilmiş bir fotoğraf (sıradan olmadığınızı göstermek ve dikkat çekip soru sorulabilmenizi sağlamak için) işinize yarar.

  5. en onemli kural olarak, mutlaka birileri tarafindan reddedileceksiniz, bunu bilerek bu ise girisin. dunyanin en guzel, en akilli, en zengin insani olsaniz dahi sizi muhtelif sebeplerden dolayi tercih etmeyecek birileri mutlaka cikacaktir. herkese kendinizi beğendirmek zorunda değilsiniz, amaciniz (genelde) o kadar insanin arasindan size uygun tek bir kisiyi bulmak. bu nedenle olumsuz geri dönüşlerde mutsuzluğa düşmeyin. çok beğendiğiniz ya da size çok uyduğunu düşündüğünüz biri karşılık vermedi diye ümitsizliğe kapılmayın. o kişi gerçekten size uygun biri gibi gorunse dahi, o anda başka türlü sıkıntıları olabileceğinden, hazır olmayabileceğinden, o sırada başka birşey arıyor olabileceğinden size dönmemiş olabilir. dolayısıyla terbiyesizlik yapmadıkları sürece kimseye tavır yapmayın, bir daha görüşmeyecek olsanız bile iyi ayrılmaya çalışın, konuşmayı en azından bir hoşçakal veya güzel günler dilerim ile bitirin. birisinin aklında iyi şekilde kalmanız, daha sonra o kişinin tanıdığı birine sizi önermesine neden de olabilir.

  6. yaptiginiz bu dating isini "hayatimin kadinini/adamini ariyorum", "cocuklarimin anasi olacak kadini ariyorum", "beni bekleyen prensimi ariyorum" seklinde buyuk umutlara baglarsaniz, karsiniza cikan insanlari ilk farkettiginiz yuzeysel ozellikleri nedeniyle elemeye baslar, size iyi gelebilecek kisileri elemis olur, butun kriter testlerinizden gecip de bulustugunuz kisilere de cok fazla beklenti baglamis olursunuz, dolayisiyla hayal kirikligi yasama olasiliginizi cok artirirsiniz. boyle bir bakis yerine, "degisik insanlar tanimak istiyorum", "belki karsima sevgilim olmasa da guzel bir arkadaslik kurabilecegim biri cikar", "bu kisiyle muhabbet etmek ilginc olabilir" seklinde daha az beklentili bir yaklasim ile baslamak hem olasi hayal kirikliklarinizi asgariye indirebilir, hem de farkli farkli insanlarin degisik ozelliklerini taniyip dating konusunda deneyiminizi artirabilirsiniz. bu tur bir yaklasimin daha fazla zaman harcattigi kesin ama direct targeting yapmak bu konuda o kadar kolay birsey de degil maalesef.

  sözlükte tartışılmış başlığı için (bkz: arkadaşlık siteleri)

  ilgili terimler (bkz: ghosting) (bkz: benching) (bkz: breadcrumbing)

  ayrıca (bkz: ilk buluşmada dikkat edilecek hususlar/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • imla kuralları konusunda çok hassas olan bir arkadaşım var. bu nedenle dating sitelerinde profilinde imla hatası olan ya da yazışırken imla hatası yapan, de, mi, ki'leri ayıramayan kişilerden hemen soğuduğunu söylüyor.

  anlattığı birşeye çok güldüm. dedi ki, "benim insanlarla yazışmalarım genelde çok kısa sürüyor. konuşmalar hep şu şekilde gelişiyor:

  - merhaba
  - merhaba
  - nasılsın
  - iyiyim, sen nasılsın?
  - bende iyiyim.

  "ben de" derken de'yi ayırmayınca o noktada benim için yazışma bitiyor" dedi. "insanlara karşı daha toleranslı davranmalısın bence" dedim. "ya bu de, mi, ki'leri ayırmak gibi çok temel bir konuyu bile yapamayan insan, kültürsüz, eğitimsiz bir insandır. öyle insanlarla ne işim olabilir?" dedi bana. grammar nazi olmanın kısmet engelleyici bir durum yarattığını da böyle gördük.
 • algoritmalarla çalışan buluşmalar. bununla ilgili hoşuma giden bir ted konuşması