şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 20 yildan uzun bir suredir bilgisayar ve oyun bagimliligina sahip olan biri olarak uzerinde ciddi sekilde dusunulmesini istedigim yaptirimdir. durun , ahaber vari bir baslikmis gibi gozuken fakat cok ciddi sorunlara sebep olan bu masum "oyun" tuzagini bir de bagimlisindan dinleyin. oyun oynamak ciddi anlamda hayal gucunu gelistirir , kucuk yasta bir insanin belki hayatini degistirerek yeni dil ogrenme olanagi sunar. o kadar guzel seydir ki oyunlar , hele ki bir baskasiyla oynanirsa demeyin keyfine. fakat arkadaslar , gunumuzde o kadar bok cuvalina girmis durumda ki bu guzide ortam, birazdan orneklerle anlatmaya calisacagim. zamanimizin 5 yasindaki cocugu artik senin benim oldugu zamanki gibi degil. aliyor eline tableti, basliyor surfe. youtubeyi talan ettikten sonra oradan geciyor 2 3 yila bilgisayara. e ne zeki cocuk bu cocuk diyoruz ama sikintilar daha yeni basliyor aslinda. tikliyor ornegin bir (bkz: league of legends) reklamina, bir bakmissin bizim cocukcagiz "baba senin anani sikerim he" demesin mi ? oglum o ne diyorsun, anan anan botta bak diyor. bu durumda ben kore sistemini oneriyorum. ornegin bir digimon masters ornegi var. tc kimlik ile kayit olunup aksam 6ya kadar hesaba girmesine izin veriliyor , sonrasinda hesap kapali kaliyor. kimse simdi "omo her seye yosok" demesin. dunya devi olan kore bile bu olaya internet ciktigindan beri el atmis durumda, ki biz refaha hasret , gelismemiz gereken bir millet olarak yarini koruyacak bireyler yetistireceksek şayet bu ve bunun gibi sorunlari duzeltmemiz gerekiyor. ki bu gercekten ciddi bir sorun.

not: yazim hatalari telefonum tr dilini desteklemedigi icindir.
  • iyi diyorsun hoş diyorsunda bu olayda uber gibi olur. sen türkiyede bu sistemi getirirsin en başta internet cafe sahipleri sorun yapar , hadi oda olmadı çoluk çocuk anasının babasının tc'si ile girer oyuna. bu sistemin tek eksiği denetim biz bile burda yazarken küfür ediyoruz ara sıra ama hükümet hala internetin ve oyunların ciddiyetini kavramış değil tamamen kaotik bir ortam internet dediğimiz şey
  • oyun dediğin şeye yaş sınırı denetimi getirmek pek mantıklı değil ancak, oyunu oynayan kişiler tc kimlik numaralarıyla giriş yapmak zorunda bırakılabilir. online oyunlarda, küçük yaştakı çocuklar çok pervasız davranabiliyor. belkide sizden 15-20 yaş küçük kimseler tarafından ağıza alınmayacak küfürler işitebiliyorsunuz. iyi veya kötü oynamış olmanız da çok önemli değil bunun için. güzel bir denetim geldikten sonra, hakaret davaları işi gayet güzel bir şekilde oyunları güzelleştirmeye başlayacaktır.
    çünkü, kuralsızlık ve edepsizlik bizim insanımıza en küçük yaştan beri işlemeye başlamış bulunmakta. (başlamış demek bile komik aslında ya, neyse.) bir kaç dava sonrası, zaten veliler çocuklarına göz kulak olmaya da başlayacaktır.
  • haklı bulduğum konular var. ben ingilizceyi oyunlardan öğrendim daha çok. hayal gücümü de geliştirdi bu da doğru.

fakat tc kimlik ile login olmak tamamen saçmalık. anne babalar düzgün denetlese ortada bir problem olmaz. üreme yeteneği olan çocuk yapıyor amk.

ayrıca şu an youtube çocuklar için daha tehlikeli bir ortam. ilk ona çözüm bulun.
  • 13 yaşındaki yeğenim counter strike oyununu benden iyi oynuyor. sen neyin hayal gücünden bahsediyorsun. çocuk az daha iyi oynasa vurucu nickname yanına biceps yazacak.
  • wow gibi bir oyun oynarsan, doğru düzgün bir guild'in olursa. çoluk çocukla muhattap olmazsın. bunun dışında ingilizce konuşulmayan hiç bir oyunu zaten oynama, bizim millet 50 yaşına da gelse küfrünü eder (kendimden biliyorum)
  • ortaya konulan soruna derman olmayacak öneridir. çocuğun ağzının neden bozuk olduğu sorgulanmalı böyle bir öneriden önce. anne - baba neredeydi çocuk bunları öğrenirken?

1988'den beri aktif olarak oyun oynayan biriyim, o zaman 3 yaşındaydım. oyun oynamanın kattığı şeyler söz konusu edilemeyecek kadar çok. ancak anamızın gözü önünde oynadık hep. bir denetim vardı yani. kendi çocuğuma da oyun kültürü olan bir ebeveyn sıfatıyla nerelerde müdahale etmem gerektiğini çok iyi biliyorum. youtube'dan uzak tutmak zaten başlı başına bir katkı; gerek zeka gelişimi gerek ahlaki yönden bozulmaması açısından. günümüzdeki oyun çeşitliliği de ebeveynlerin işini kolaylaştıracak kadar zengin. işi az bilen bir ana - baba, çocuğa doğru oyunu seçer. lol falan zaten oynamasın onlar ne allah aşkına.

babamla zamanında couch coop veya karşılıklı olarak çok oyun oynadık. rekabeti ve centilmenliği ancak beraber oynarsanız öğretebilirsiniz çocuğa. neticesinde sizden taklit edecektir birçok şeyi. siz küfür etmez, bunun bir oyun olduğunu hissettirirseniz o da online arenaya çıktığında yaratık gibi davranmaz. çocuğa oyun açıp içeride kendi dalgasına bakan ebeveynler maalesef bilinçsiz.
  • benim bildiğim zaten oyunlarda belli bir yaş sınırı işareti var ama denetlenmesi mümkün değildir. bunu sadece bilinçli bir anne-baba sağlayabilir.
  • bir de üst yaş sınırı getirilsin azizim. rail nation oynuyordum geçen aylarda. bir birliğe üye oldum. düşünüyorum ki en yaşlısı benimdir herhalde. bir baktım en çömezi olmuşum. nerede emekli amca, teyze varsa üşüşmüş oyuna. bir tanesi demez mi "benim oğlan falanca birlikte takılıyor. buraya gelmiyor diye". baba-oğul oynuyorlar oyunu. buradan büyükannelere ve büyükbabalara sesleniyorum. çocuklarınıza sahip çıkın. hayır torunlarınıza demedim çocuklarınıza sahip çıkın. aloo amcaa... duyuyon mu ??!?
  • teoride her oyunun bir yaş sınırı var zaten. parental control zart zurt da var. yeter ki anne babalar takip etsin.