şükela:  tümü | bugün
  • kesinlikle her gün karşılaştığım durumdur. fakat bende rte falan demiyorlar allah akbar falan yazıp dalga geçiyorlar. araplarla ıraklılarla falan bir tutuyorlar yani türkleri. çok da farklı sayılmayız zaten artık. emeği geçen herkesin amk.
  • açık konuşmak gerekirse ben de türklerle oynamaktan pek hoşlanmıyorum.

türk gördüğüm zaman kaçıyorum o ortamdan. yabancılarla oynamak en temizi, en rahatı.

ne kadar pislik, hile, çekişme, oyunu ciddiye almama varsa türklerde var. kadın gördükleri anda evli barklı olsalar dahi salya akıtmalar, taciz etmeler... oyun takvimine asla uymazlar, küfürler gırla gider. seviye sıfır.

türk olup da oyunu ciddiye alan, temiz oynayan çok az kişi gördüm.

sonuç olarak yabancılar haklı.
  • gayet normaldir, tıpkı rusların veya hileci çinlilerin istenmemesi gibi. bir milletin oyuncu kitlesinin "genel" davranışları direkt o milletin yansıması oluyor. türkler olarak standart avrupa ülkelerinden ve amerika'dan her anlamda gerideyiz. bu anlamların içerisinde insan olmak ve eğlenmeyi bilmek de var.

tabii bu söylemlerin hepsi free to play veya çok yaygın online oyunlar için geçerli. mesela yeni çıkan outriders gibi bir oyunda türk olmanız oyun kitlesinin size bakışını değiştirmez. oyunu oynamak için 60 dolar vermek gerektiğinden kalite otomatik olarak yükseliyor. zaten bütün toksikliğin en büyük sebebi fakirlik ve sevgisizlik. bunlar da bir oyuna 500 lira verebilenlerde çok daha az gözlenen şeyler.
  • açılın tespit yapacağım. yapan vardır belki de aklıma gelmişken söyleyeyim. toksik oyuncuların en çok çıktığı yerler mutsuzluk indeksi yüksek ülkelerdir. amkodumun ülkesinde kimse mutlu olmadığı için çoğunluğu 13-20 yaş arası hayata başlayamamış, hayatı elinden alınmış çocuklar olmakla birlikte hemen hemen herkes iki sikik online maç kazandığında toksinini irinini akıtıyor anca öyle rahatlayabiliyor. kazanmasa da akıtıyor çünkü bir şekilde kurtulması lazım o içindeki sıkıntıdan. finlandiya'dan isviçre'den online oyun arkadaşlarım oldu, hiçbirinde aşırı rekabet ve çekememezlik dahi yoktu lan, herifler mutlu amk çünkü ceplerine para giriyor oyunu da eğlenmek için oynuyor bu yüzden, kum torbası niyetine kullanmıyor bizimkiler gibi. adam oyunda kaybetse de gerçek hayatta kazandığını biliyor çünkü. bizim gençlerimizde gerçek hayat diye bir şey kalmadığı için oyunların sıcak kucağına bırakıyorlar kendilerini.
  • son derece haklı bir görüştür..

bilen bilir zamanında baya popüler olan renaissancekingdoms diye bir oyun vardı, gerçi hala var..

işte ben bu oyunda uzun yıllar geçirdim, oyun genel itibariyle orta çağ siyaseti üstüne bir rpg.. iyi bir çevre edinebilirseniz kral falan olup binlerce gerçek oyuncunun bulunduğu imparatorlukları vs yönetebiliyorsunuz vs vs vs..

neyse efenim, ben bu oyunda birkaç yıl geçirdikten sonra osmanlı haritası açıldı haliyle bok var gibi karakterimi osmanlı'ya getirdim.. önce belediye başkanlıkları, ardından parti kurmalar vs derken bir süre sonra msn'e giremeyecek duruma gelmiştim zira girdiğim anda yüzlerce mesaj atan oluyordu ülkede şu sorun var, yok bilmemnerenin belediye başkanı şunu yapıyor, yok mısır stokları tükendi vs vs vs.. hülasa günde 10 saatimi harcadığım zamanlar olmaya başlamıştı..

işte bu oyunda, bize rakip olan partinin bir numarası aynı zamanda oyunun türk adminiydi. 2 sene boyunca bu namussuzun forumdan yok yere banlamadığı adam, kafasına göre ceza kesmediği kişi kalmadı. atılan iftiraları, küfürlü hesap açıp ana avrat sövenleri falan geçiyorum onlar zaten böcek takımı..

ama götünü de yırtsa bütün seçimleri ben ve arkadaşlarım kazandı 1 sene boyunca. sonra bunlar baktılar olacak gibi değil, bölge değiştirdiler ve bizden alakasız bir yere gittiler yine osmanlı sınırları içinde. ama her allah'ın günü, forumda adımıza ana avrat küfür eden o gün açılmış hesaplar bitmek bilmiyor yine de.. biz de öyle olmaz böyle olur deyip 5-6 ay sonra toptan oraya taşındık ve ilk seçimlerde yine bu namussuz takımını yendik. artık görmeniz lazım hırslarından ölmek üzereler o durumdalar o sırada..

neyse günün birinde ben hesaba bir girdim ki siliniyorsunuz yazıyor. yani bir sonraki gün açıldığında -sabah 5- benim hesap uçacak. başımdan aşağı kaynar sular döküldü, hemen oyunun asıl adminlerine ulaştım. olay ne çıktı peki?

ben o sırada divanda yani hükümette adalet işlerine bakıyordum, forum üstünden gelen suçlamaları da ülkenin kanunlarına göre oyun içinde yargılayıp ceza veriyoruz. öyle ki karakteri silme yetkiniz bile var eğer çok ağır suçlar işlendiyse..

neyse işte, bi' gün yine her zamanki gelen şikayetleri savcıya ilettim, hakim de o kişilerden birine silinme cezası vermiş. peki, ben niye siliniyorum? meğer o şikayete konu olan görüntüler photoshopmuş, işin daha komiği foruma girdiğimde ben o suçlamaların olduğu entry'i bulamıyorum..

sözün özü; bu orospu çocukları hiçbir şey yapamayıp her seçimde 2 sene boyunca babayı alınca bana tuzak kurmuşlar.. önce photoshop ile yine kendi hesaplarından birini suçlamışlar, üstüne de ben adamı savcılığa ilettikten sonra o mesajı bütün veritabanından silmişler türkiye admini olacak orospu çocuğunun yardımıyla. -zira, oyuncular kendi mesajlarını silme yetkisine sahip değildi forumda.- kendi kendilerine suçladıkları hesap silinince de o mesajı benim photoshop ile yaptığımı iddia edip şikayet etmişler. bakın forumdaki başvuru başlığında böyle bir mesaj yok diyerek..

kısacası, ben hesabı kurtardım ama fransız adminlerle saatlerce görüştükten ve adamları bir şekilde ikna edebildikten sonra.. kurtaramamış da olabilirdim yani, 5-6 yıllık hesabı..

şimdi söyleyin; dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir orospu çocukluğunu bizimkilerden başka kim yapar?
  • valorant oynuyorum. kadın sesi duyduklarına yaptıkları cinsiyetçilik yüzünden türk serverından avrupa serverına geçtim. türkülerle her oyuna girdiğimde "kızlar oyun oynamasın amk, burası 250 gram koktu, ortalığı amcık kokuttun, orospu seni... " gibi gibi birsürü hakarete maruz kalıyordum. avrupa serverına geçen gün türk denk geldi. "kızlardan nefret ediyorum" dedi. neden diye sordum "bok gibi oynuyorlar" dedi, sanki erkeklerin hepsi e-sporcu gibi. her seferinde şikayet etmeme rağmen bitmiyorlar, başka ülkelerle gitmek istediğimde bile karşıma çıkıp cinsiyetçilik yapıyorlar. bu yüzden oyun oynamaktan soğudum. ne yapmak gerekiyor bilmiyorum. iğrençler gerçekten.

arkadaşlar aşağıda bu entry üzerine gelen mesajları paylaştım ve gerçek olduğuna inanamayanlar olmuş. keşke şaka olsaydı ama gerçek gelen mesajlar. hepiniz görebilin diye paylaşıyorum. bazıları da özelden, "mesaj paylaşmak suçtur" diye beni korkutuyor. bu tür mesajlar atmak suç değil ama ne garip... cinsiyetçi iğrenç mesajları herkes görsün diye paylaşıyorum, bir tek ben maruz kalmamalıyım. düştüğümüz hali görün. paylaşmaya da devam edeceğim, zaten paylaştıklarımın hepsi cinsiyetçi ve aşağılayıcı mesajlar. o mesajları gönderen hesaplara bir şey olmaz da benim hesabım kapatılırsa o da ayrı bir absürtlük olur.

edit: "wolka" nickname'li yazar "oyun oynamak zorunda değilsin." diye bir mesaj atmış. tam üstte bahsettiğim toksik tiplerin sözlük yansımaları da mesaj kutuma damlamış. size soracak değil kimse oyun oynayıp oynamayacağını!

eklediğim çirkin mesajlar haricinde birsürü destek mesajı gelmiş. hepinize tek tek teşekkür ederim. iyi ki güzel insanlar hala varlar...

@toolga61 adlı yazarın attığı iğrenç mesaj:-->
    (#121903693) kızlar genelde çok kötü oynuyor. regl iken girmeyin şu oyunlara yeter.

@warumnicht adlı yazarın attığı alakasız mesaj-->
    (#121903693) kimsin lan sen ? allah bilir sen oyunda türk var mı ? diye sorulduğunda cevap da vermiyorsundur ? yazıklar olsun

@socialsociopath düşük iq'lu yazar arkadaş avrupa servererında oyuna girip ingilizce konuşmadığımı sanıyor galiba, anlama yetenekleri de düşük bu çirkeflerin. -->
    (#121903693) ingilizce öğren lan o zaman hırt. git ingilizce öğren gavurlarla gir terbiyesiz seni. türklere karşı ırkçılık yapıyorsun marjinal!

gelen kutusu » @mezopotam
    (#121903693)sözlüğü amcık kokuttun burayı terket!

gelen kutusu » @ekokalalim
    valorantta iyi oyanayan kız görmedim daha ben he eğer iddaalıysan teke tek gel tokatlayayım seni

iğrençsiniz söyleyecek bir şey yok

@marveldcfarketmez
    (#121903693) evlenecek çağa geldin hala aklın fikrin oyunda yazıklar olsun.

14.04.2021 07:23 ...

arkadaşlar bu mesajlar sayesinde sözlüğün seviyesinin ne kadar düştüğünü de anlayabiliyoruz. toplumdaki iğrenç yozlaşmaya bu şekilde şahit olmak mide bulandırıcı. ne aşağılık insanlar var...
  • gözlemlerime göre zaten var olan yeni zelanda olayından sonra katlanarak artmıştır.

örneğin;

battlefield 4 ve 1 oyunlarına bu ay güncelleme geldi. oyuna girdiğinizde chat kısmımda..... from turkey gibi hoşgeldin mesajları başladı. ondan sonra olaylar başlıyor herkes erdoğan'a küfür ediyor ve kicklenmek için vote başlıyor ve genelde kickleniyorum. discord kanallarında da aynısı mevcut.

bu durum company of heroes, battlefront gibi diğer oyunlarda da mevcut. ülkede zaman öldürüp rahatlamak için bir iki el oyun atamıyoruz artık.

edit: sizde nazi olmakla suçlayın diyerek, ve tarih bilgisi konuşturarak ezmeyi öneren yazar gelmiş. zaten adamların türklerden nefret etmesi bundan kaynaklı. sürekli bir sidik yarışı. sürekli sizi zamanında böyle böyle siktik diye konuşmak. o yüzden detay vereyim. 32 sporluyum. 56k modemin icadından beri lan/online hatta bilenler bilir lan'ı online çeviren garena yıllarının oyuncusuyum. bıdıklarla değil, geç saatleri seçerek yakın yaş skalası ile oynamaya çalışıyorum. o yüzden bu yaşa kadar sataşmaya, küfüre, hileye bilmem neye cevap vermedim. oyunlarda sohbette etmem. sikimle kuşağım der geçerim. şu anda serverlarda erdoğan'a küfürlerin sebebi terör olaylarını dev ekranda gösterip, dedelerinizi bıdı bıdı edip gönderdik demesidir. böyle rezil oluyoruz. deve ile okula gitmekten değil. adamlar bunu konuşuyor türk görünce hemen. oyunlardaki artış hatta oyun başlamadan direk kickte bundan kaynaklı.

edit 2: başlık tekrar horlamış. 2 sene boyunca birşey değişmedi zaten. pandemi dolayısıyla oyun yayını yapmaya başladım. katılmak isteyen, ekle beni iki el atalım ve en kötü twitch üzerinden follower olmak isteyen olursa yeşillendirebilir. büyük bir olay sanmayın 5 takipcim falan var. ( link ekleyip derdimizi reklama dönüştürmeyeyim )
  • bir türk olarak ben bile istemiyorum.

yahu en basitinden tüm oyun sınıflarını anlatayım size. artık çok oynamayan ama birçok oyunu deneyimlemiş birisiyim.

1-) fps oyunları (cs tipi silahla ws atılan oyunlar): türkler buranın anasını ağlatır.

misal 20 kişi öldürüyorsun 1 defa ölmüşsün. adam 1 öldürmüş 20 ölmüş. pat bir ölüyorsun gelip küfür ediyor senin oynayacağın oyunun bilmem şöyle bilmem böyle diye. ya da bir oyun kötü gidiyorsun direkt mal mal konuşuyor toksik bebeler. en son bu tipte valorantı denedim, yok kardeş türklerin olduğu yerde oynanmıyor. avrupa sunucusuna girdim küfür falan yoktu güzeldi, oraya dadanan türkler orayı da mikti.

2-) mmorpg oyunları (metin2, knight, silkroad, wow tipi oyunlar): bu oyunların da anasını ağlatıyorlar. yabancılarla oynuyorsanız oyunun pk yani öldürme sistemi düzgün çalışır. birisi gelip sizi çıldırtmak için saldırmaz genelde. türklerle oynuyorsanız yandınız. ben, sen oyuna yeni başlamışsın o zaman öleceksin tabi diye bana sürekli saldıranı gördüm. bu da black desert denen oyunda yani öyle ortalamanın daha yüksek olduğu oyun. adam yeni başladın güçsüzsün o zaman seni keser dururum diyor, kastırmam diyor mantığa bak alüminyum.

3-) mobil oyunlar: rise of kingdoms gibi birçok oyun oynadım. bu oyunda strateji birlik falan çok önemli diye yazıyorum. çok zengin bir türk vardı oyunun birincisi, sadece oyuna yüzbinlerce lira aktaran. adam bizi geliştirmemek için çalışıyordu resmen, yabancılardan yardım alıyordum. yabancı klanlarda geliştim oyunda hep, türk klanlarında oyundan soğuttular.

bir oyundan zevk almamanız için ne varsa türkler onu yapıyor. yani zevk almak için oyuna giriyorsun adamlar kavga etme derdinde ama. kavga etmek için oyun oynayan ender milletlerden birisiyiz.

rusları falan da sevmiyorlar sanırım online oyunlarda ama bence türklerden çok daha iyi oynuyorlar. en azından toksiklik yapsalar bile küfür edip canını sıkmıyorlar.
  • online oyun aleminin hıyarağası ünvanını polonyalılardan alacağız belli ki.
  • normal olan durumdur.

online oyunlarda turkleri ben de istemiyorum ki, hangi serverda turk en az ise orada oynuyorum. niye? çünkü cirkefiz, saygisiziz, kufurbaziz, hilekariz, sahtekariz, aşırı hırslıyız.. oyunlarda nerede bir tatsizlik varsa, altindan bizimkiler cikiyor. yabancilar ne kadar yardimsever ise, bizimkiler tam tersine o kadar alayci, dalgaci ve nefret dolu.

hesabın var mı? giriş yap