şükela:  tümü | bugün
  • milliyet'in haberine göre bakanlığın gündeminde olan hede.

bedelli beklerken ne geldi. yasalaşıp hayata geçerse hiç şaşırmayacağım.

(bkz: vaziyet alın)

edit: link kendini yenilemiş.

savunma bakanından yalanlama gelmiş.
  • çok tartışılabilir tabi. yalnız bana askerde sıkça karşılaştığım bir diyalogu hatırlattı bu. önlisansa yazılıp neredeyse 4 senede bitirmiş bir kaç tane askerle aynı birlikte askerlik yapıyordum. bu arkadaşlar ne var yani sen üniversite okuduysan biz de 4 sene okuduk diye hayıflanıyorlardı.
    bu bakımdan yüksek lisans yapanlar da 3 ay askerlik yapsın önerisi abes olmaz.
  • böyle bir şey gerçekleşirse asker ihtiyacı artacaktır. bedelli askerlik uzun zaman boyunca çıkmayacaktır. bu açıdan da olumlu bir gelişme.
  • bence askerlik herkesin 6 ay olsun, uzunu kısası diye bir şey olmasın..
    diye katıldığım...
    not: askerliğim biteli hayli vakit oldu.
  • şu ana kadar ve şu an önlisans mezunu olup da uzun dönem askerliğe tabi tutulanların sövecekleri gelişmedir.

366. dönem kısa dönem olarak bataryamızda önlisans mezunu uzun dönem arkadaşlar vardı. biz de üniversite mezunuyuz neden kısa dönem yapamıyoruz diye hayıflanıyorlardı. zira ben terhis olalı 6 ay oldu onlar hala asker, gün sayıyorlar.

not: bu vaziyet önlisans bölümlerine rağbeti arttırır, önlisans mezunu sayısı çoğalır.
  • akademi adına olumlu olacaktır.
  • askerliğin kısa veya uzun olması umrumda değil hatta zorunlu askerliğin tamamen kaldırılması ve tamamen profesyonel orduya geçişi savunanlardanım.
    zorunlu askerliğin kaldırılmasının devlete maddi manevi yarar sağlayacağı kanaatindeyim ancak askerlik süresinin ne olacağına eğitimin karar vermesi benim için en büyük handikap.
    üniversite mezunlarının kısa yapması bir dedece kabul edilebilir ancak 2 yıllık mezunlar ne alaka?
    yani bir devlet düşünüp taşınıp eğitimin nasıl anasını bellerizi düşünürse anca bu kadar saçma kararlar alabilir.
    askerliği geciktirmek için yüksek lisans bölümlerinin hali ortadayken, kısa süre askerlik yapmak için en ücra köylere bile konulan çöpten 2 yıllık bölümlerini yıkarlar.
    (bkz: orayı yıkarlar)
  • kesinlikle katıldığım önerme. umarım çıkar ve vatandaşlar rahat bir nefes alır.
  • bırakalım şu an gündemde olmasını, çok daha erken sunulması gereken bir olanaktı zaten.
    askerliğin profesyonelce yapılmadığı sürece ancak erkekler için sabır sınaması, karakter tahlili, aptal bir deneyim yuvası olduğuna inananlardanım.
    kaç kişinin hayatını istemsizce değiştirdiğine hepimiz çok çok uzun yıllardır bazen yakından bazen de dolaylı olarak şahit oluyoruz.
    kısa dönem, uzun dönem, bedelli vs ayrımı olmaksızın profesyonel askerliğe dönmeli tamamen ordu, jandarma da dahil. böylelikle daha geniş kadroyla, daha çok sayıda asker daha iyi imkanlarla eğitilip orduya ve güvenliğe dahil edilmeli.
    değilse komutanların işlerini görmeye askerlik yapıyor millet evinden, ailesinden, düzeninden, işinden... uzakta.
    bu da bana oldukça saçma geliyor.
    seferberlik durumunda zaten gönüllü olan herkese hızlandırılmış eğitim verilir.
    dahası savaş halinde topraklara inildiğinde ordu olsun olmasın türkler’i yerinden edebilecek bir millet ya da güç dünya üzerinde zaten mevcut değil.
    e o zaman insanların hayatını rızası dışında değiştirmenin manası ne ?
    tabii bu bahsettiğim çok uç şimdilik, o yüzden evet kısa dönem askerlik önlisans okuyanlara da hak olsun.
  • şuan askerde olanlar yararlanbiliyor mu acaba?