şükela:  tümü | bugün
 • daha da kötüsü hiçbir şey hakkında bilgi sahibi olmadan şu soruyu soran zihniyet olsa gerek:
  - 4 senelikti di mi?
 • ehven-i şerdir. şer derken her konuda ahkam kesmenin yarattığı antipatiklikten bahsediyorum. yoksa bu bahiste önlisans mezunu olmanın hiç ehemmiyeti yok. misal, lisans mezunu olup insanları diplomalarına göre değerlendirecek düzeyde yersiz birisi de olabilirdiniz. yoktur öyle bir canlı tabii. misal diyorum ya zaten.
 • 4 yıl okuyupta ( 4 yılda bitirebilirse tabi) adam olamayanların ezikliklerini gizlemek amaçlı kurulan cümlelerden biri. ulan kendime bakıyorum bi de önlisans okuyan adama bakıyorum. herif lisede gereken mesleki bilgiyi almış hem teoride hem uygulamada. 3 yıl okumuş bi kere. ondan sonra gelmiş 2 yılda önlisans okumuş. oldu mu sana 5 yıl ha sığır. sonra herif tutmuş bi de lisans düzeyine çıkarmış mı 2 sene daha okumuş bölümünü. oldu mu sana 7 yıl. benim lise hayatım kadar meslek bilgisi edinmiş herif, donanım edinmiş. şimdi ben bu herifi hem önlisans diye ezmeye kalkacağım ha. yok artık lan daha neler. ben lisede tarihti fizikti uğraşırken bu herif makinelerle uğraşıyordu, yok efendim muhasebe yapıyodu vs. ayrıca hem öğrenciliği yaşamış (hala da yaşayan) hem de okuduğum bölümle alakalı olarak çalışmış biri olarak söylüyorum. hani siz üniversite de bişeyler öğrendiğinizi düşünüyorsunuz ya. nah! öğreniyorsunuz işte.
 • yazar olduktan sonra geçen bir ayda, yazıyla beşyüzdoksandört adet entry girip her konuda ahkam kesmekten farkı olmayan eylem.
 • millete dilbilgisi öğretmeye çalışırken, yazıların konuşulduğu gibi yazılmaması gerektiğini bilmeyen mallarda var tabi. ama o konuyu üniversitenin son sınıfında öğrenecekler kısmetse.
 • tdk sözlük ahkâm kesmek: çekinmeden kesin yargılarda bulunmak, bilir bilmez konuşmak.
  dolayısıyla ilkokul, ortaokul, lise, önlisans, lisans, yüksek lisans ve dahi doktora gibi sıfatlarla edinilimiş hak değildir...
 • iki yıl fazla okuyarak bi halt olduğunu sanan insanların farkedilme çabasınından iyidir. yüksek öğrenim görüp de öğrenim gördüğü sistemi anlamamakta ayrı bir güzelliktir. (bkz: üniversite mezunu cahil)

  cahillere: bilindiği üzere üniversite eğitimi önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora olmak üzere dört seviyede eğitim verir. bunların hepsi üniversite mezunu olup, üniversitenin alt dallarını oluşturmaktadır. lisans eğitimi veren fakülteler olduğu gibi yüksekokullar'da mevcutur.
 • ne mezunu olursa olsun hoş değildir.
  alaylıdan tutun da ordinaryus profesöre kadar.

  edit: ön lisans mezunuyum.