şükela:  tümü | bugün
  • hun imparatoru mete han'ın orduyu ona göre düzenlediği sistem.
  • (bkz: decimal)
  • büyük hun imparatorluğu'nun kurucusu teoman'ın oğlu mete han(bağatur, bahadır, oğuz han, oğuz kaan)'ın orduya getirdiği ve bugün de kullanılmakta olan sistem. bugünkü modern orduların temelini oluşturmuştur. askerlerini onluk, yüzlük, binlik ve on binlik birliklere ayıran mete, onları aşırı bir disiplin ve emir komuta zinciriyle yetiştirmiştir. onbaşı, yüzbaşı vb. rütbeler onluk sistemin ürünüdür. dünyanın ilk kışlasının kuruluşunu sağlayan, askerleri kayıt altına alan, askeri eğitim kavramını ortaya çıkaran sistemdir. sistemin hayata geçiriliş tarihi olan m.ö 209 ise türk silahlı kuvvetleri'nin kuruluş yıldönümü olarak kabul edilir.
  • neymiş türkler olmasaydı 10luk sistem olmazmış lan bunlar 20liğe göre mi düzenlenecek elbet biri çıkıp derdi 10luğu mal mısınız aq..
  • ordusu atlı okçulardan oluşan türklerin er meydanında seri hareket ederek organize olmalarının sırrı.malum eski çağlarda telsiz yok, binlerce atın inlettiği bir meydanda bağırarak haberleşme imkanı da olmadığından komutanın verdiği komutların en küçük birliklere kadar ulaşabilmesinin yolu herkesin kendinden bir alt rütbeli askere emri iletmesidir.bu sayede kısa sürede emir ordunun en küçük birimi olan on askere kadar iner ve binlerce kişilik ordu yek vücut halinde hareket ederek düşmanı tarumar eder.

    tanım: hun hakanı mete han'ın bulduğu sistemdir ve bugün halen dünya çapında kullanılmaktadır.