şükela:  tümü | bugün
 • dün kendisini surp haç tıbrevank lisesi vakfı'nın düzenlediği bir konserde dinleyebilme mutluluğunu yaşadım. istanbul'daki ilk konseriydi, umarım çok kereler dinleme şansını yakalarız yine. ilerleyen yaşına rağmen sesi, sahne enerjisi, temposu, tavrı muhteşemdi. dinleyenleri zaman zaman okuduğu türkülerle coşturdu, zaman zaman hüzünlendirdi. yakınına gidebilsem elini öpmek isterdim, sahnede oğlu ara dinkjian da vardı. ikisini bir arada izleyebilmek ayrı bir zevkti. bu güzelliklerin yanında içimi burkan bir şey de oldu, daha doğrusu bir düşünce. bu insan sesiyle, müziğiyle, tavrıyla, hareketleriyle, kimliğiyle yani her şeyiyle bu toprağın insanı. ama toprağından uzaklarda doğmuş, toprağından uzaklarda yaşıyor. bugün toprağına vize alarak giriyor, işte bu içimi acıttı. bu büyük sanatçının ömrüne bereket dilerim, her zaman böyle dinç kalır umarım.
 • diyarbakır’lı ermeni müzisyen. anadolu ermenilerinin geleneksel şarkılarını, ilahilerini ve bazen de türk sanat müziği eserlerini seslendirmiştir. ara dinkjian’ın babasıdır. an itibarıyle abd'de yaşamaktadır.
 • buram buram bu toprağın sesi kokan güzel insan.

  http://www.youtube.com/watch?v=djkigw3s5ga
 • yakında ermenice diyarbakır şarkılarından oluşan diyarbekiri hokin adlı bir albümü çıkacakmış. bu da albümün tanıtımı. diyarbekiri hokin videoda ara dinkjian'ın filozof tarafını görme şansı da buluyoruz. *
 • gerçekten müthiş bir sese sahip insan, dün gece ilk kez canlı da izleme fırsatım oldu ve bu yaşta bu sese sahip olabilmek gerçekten inanılmaz.
  onnik dinkjian bu toprakların sesi, öyleki adam akıcı inglizce konusunca insan hikayesini bir an unutuverse şaşırıyor, ya bu diyarbakırlı adam nasıl oldu da bu kadar iyi ingilizce konuşuyor diyecekken bu hazin hikaye/hikayemiz geliyor insanın aklına. hikayemiz evet, çünkü hepimizi darmadağın etti, kültürümüzü yok etti, renklerimizi, seslerimizi yok etti.
  onnik dinkjian hakkaten diyarbakır toprağının dibiyken ve hakikaten orada yeşermesi gerekirken ona bu zulmu çektirmişsiniz, ve bugün görülen o ki öldürenlerin torunları olarak aslında hepimiz kaybetmişiz.

  ama bakın aradan 100 yıl geçse de agaç köküne dönüyor, o amerikadan söylüyor biz burda bu toprağın sesini duyup gerek hüzünlenip gerek halay çekiyoruz.

  ömrün bol olsa da daha uzun seneler canlı dinleyebilsek kendini ve keşke bir fırsat olsa da bu yazdıklarımı kendisine de söyleyebilsem
 • yasina ragmen insani sasirtacak derecede guclu bir sesi var; insani etkileyen bir yorumu.muzik adina pek cok sey soylenebilir kendisi hakkinda ama onnik dinkjiyan deyine aklima gelen ilk sey sahnedeki enerjisi,samimiyeti,turkce konusmamasina ragmen mimikleriyle bir salon dolusu insanla kurabildigi bag,sahneye ciktigi anda yuzlerde yaratbildigi tebessum. "size dede diyebilir miyim" duygusu yaratiyor bende ikidir.
  bu gece bogazici universitesinde oglu ara dinkjian ile verdigi konserde 86.yasini kutladi.
  nice nice senelere
 • diyarbakırlı olmaktan onur duymama vesile olan ikinci adam
  ilki için;
  (bkz: ara dinkjian)
 • kendisi ve oğlunu konu edinen garod filminin gösterimi sonrasında oldukça sevecen ama bir o kadar hüzün saçan duruşuyla mest eden sanatçı. kıymetinin son zamanlarda biraz daha bilinmesi çocukmuş gibi sevindiriyordu. filmde ve film sonrası söyleşide kullandığı birçok ifade seyirciyi güldürmeye yetti. burası onnik'in mütevaziliği, sevecenliği, bir o kadar da hüzünlü tavrıyla alakalı. ya dün geceye ne demeli? oğlu ara dinkjian'la birlikte aldığı sahnede en güzel şarkılarını en güzel ses tonuyla okudu. 84 yaşında olmasına rağmen hala diri bir sesi vardı. seyirciye yine duygu yoğunluğunu tattırdı. yine halay çektirdi, yine ağlattı. sen çok yaşa onnik.

  groung
 • nezdimde , "kêlê nazo"yu en güzel seslendiren ,
  sanatçıdır .

  o ezgiyle birlikte , onnik 'in sıcak sesi birleşti mi , hafif bir tebessüm edilir ..hiç bir anlam veremeseniz de , samimiyet vardır bu notalarda , istemsizce mutlu olursunuz ..hem de herşey kötüye giderken belki ..

  hep söyleyedur onnik usta ..
 • onnik amca bizi hüzünlendir desen olur; onnik amca bizi neşelendir desen olur... bizi hiç kırmaz, hiç üzmez... hoy nazan