• rahmetli onno yaşasaydı türk pop müziği şimdi bambaşka yerlerde olurdu muhtemelen. reverb nasıl kullanılır ustasıymış resmen.

huzur içinde uyu güzel kulaklı insan.
  • süper çalışma... adam 80 ve 90'lara damga vurmuş resmen! saygı duymak lazım..
  • türk pop müziğinin duayeni. eserleri ile bir çoğumuzun hayatını etkilediğini belirtmeye gerek yok. olmasaydı birçok şey eksik kalırdı.
  • kendi kullandığı uçağın yalova açıklarında düşmesi sonucu hayatını kaybeden, yaptığı bestelerle 80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran usta bestecidir. sezen aksu ile çok büyük bir aşk yaşamıştır. bazen küs bazen barışık bazen de sabahlara kadar kavgalarla süren bu aşktan o kadar güzel şarkılar çıkmıştır ki ortaya hepsi de birer hit haline gelmiştir. sezen aksu’nun hem kara sevdası hem de kalbinin zarif efendisidir. uğruna şimal yıldızı, yarası saklım, geri dön, git, beni unutma, unutamam gibi şarkılar yazılmıştır. onun ölümüyle beraber ne yazık ki türk pop müziği de bitmiştir. bu arada kendisinin en sevdiği bestesi yine sezen’in seslendirdiği 1945 isimli bestedir.

1945

şimal yıldızı
  • bu aralar araçta dinlediğim radyo 45'lik yüzünden aklıma tekrardan kazınan ve doksanlarda fırtına gibi esen türk popuna müthiş katkılar yapmış müzik dehası.
    adamın içinde yaşadığı fırtınaları notalara dökmesi ,aysel gürel ve sezen aksu sözleri ile birleşince öyle muazzam eserler ortaya çıkmış ki, hatta onlarla da kalmamış,onlardan biraz feyiz alan ders alan vokalistler aşkın nur yengi,harun kolçak,sertap erener,levent yüksel vs. gibi o zamanın yeni yetenekleri bile şimdi yanına bile yaklaşılamayan eserler ortaya koymuştur.

şimdinin ilgi budalası,bol bilgisayar efektli dj remiksleri okuyan,eski güzellik yarışması,manken çıkması instagram şarkıcılarına bakıyorsun bir de dönüp doksanlı yılların külliyatına, resmen içerisi şampiyonlar ligi gibi. :)
    neyse ki biz yaş itibariyle ergenlikte olsa o yükselişe şahit olduk.şimdiki nesil bu yüzden ne şanssız,düşünsene ergenliğin yada gençliğin falan aleyna tilki,ben ferroya falan denk gelmiş, silerim ben o aşkın ızdırabını dersin.

şu belgesel ile seni anıp,tekrar tekrar alkışlıyorum.hepimize çok değer kattın onno abi,nur içinde yat.
  • gerçek adı ohannes tunçboyacı olan, müziğimize inanılmaz katkıları olmuş deha. hazırladığı düzenleme ve bestelerle 1980'ler ve 1990'larda türk pop müziğine damgasını sağlam bir şekilde vurmuştur.

kendimce şarkılarının bir kısmını şu spotify listesinde toplamaya çalıştım:
    https://open.spotify.com/…si=6rjz1up3two41tctry4ueq
  • güftesi aysel gürel'e bestesi onno tunç'a ait olan eserlerden oluşan spotify listesi.

güftesi sezen aksu'ya bestesi onno tunç'a ait olan eserlerden oluşan spotify listesi.

onno tunç'un bestelediği tüm eserlerden oluşan spotify listesi.
  • (bkz: #118224941)
  • 96 yılında bugün ölmüş dahi.

adamda nasıl bir yetenek varsa yaptığı müzikler şimdiki nesile bile fark atar hatta tur bindirir.

eğer bugünlerde hayatta olsaydı türk müziği böyle boktanlığa batmazdı.

evet 96 yılından sonra böyle bir dahi gelmedi, gele gele eski parçaları ısıtıp söyleyen bir takım güruhlar belirdi.

bir benzeri için (bkz: uzay heparı)
hesabın var mı? giriş yap