• yakında çıkması planlanan bir cad programı, mobil cihazlar ve bulut depolama ağırlıklı bir program olacak. ne zamana çıkar, nasıl olur orası muamma.
  • bir harika cad sitesi..

ücretsiz üyelik data olarak sınırlı, iletişime geçtim indirim istedim vermediler. ama ilgilendiler sağ olsunlar.

kullanışlılık mükemmel. solid bu site karşısında diz çöküp tövbe etmeli.
  • bir taninsa solidworks'un cok pis eline verecek olan program. solidworks'un artik bitme zamani geldi. yarattigi stres yaptigi isten daha fazla. basit parcalar, makina parcalari filan cizilecekse tertemiz onshape tasarim ve modelleme acisindan solidworks'ten daha iyi bile su anda. teknik cizim konusunda biraz eksikliklerini hissettim. cizgi renkleri, yazi renkleri ya da parca gorunusunun cizgileri uzerinde ayri ayri oynanamiyor filan, ama bunlar hep duzeltilecek. zaten onshape forumlarinda programin yaraticilari cok ilgili davraniyorlar, yardimci oluyorlar.

ayrica "feature script" diye manyak bir script dili var. ozel featurelar programlanabiliyor. programin kendisi de zaten tamamen featurescript ile yazilmis.
  • diger cad programlarinin cogundan(solidworks, inventor, pro-e) farki ve en buyuk avantaji parca ve montaj dosyalarinin yerlerinin ayri ayri ve istege gore degistirilebilmesi. montajin patlama endisesi olmadan dosyalarin yerleri duzenlenebiliyor.

yapilani kaybetme diye bir ihtimal cok az. cizilen bir cizgi ya da koyulan bir nokta bile history'de kayitli kaliyor. tarihte yapilan her degisiklige geri donulebiliyor. nasil bozarim diye dusunenler icin bir kisayol: tarihte bir noktaya donup uzerine is yaparsaniz galiba gecmise donmeden onceki bilgiler siliniyor. bu da oluversin yani.

tarih kismindaki degisimin listelerini version olarak not dusebiliyorum. bu revizyon yonetimi konusunda buyuk kolaylik sagliyor. tarihteki herhangi bir noktaya donup o noktadan bir seyler export edilebiliyor. hatta tarih kisminda "branch" diye bir kolaylik da var. fikir deneyeyim, su tasarimdan biraz dallanayim ama ana tasarimimima bir sey olmasin diye dusunuyorsam orada tarihte bir dallanma yaratiyorum. eger bu fikrim hosuma gitmisse ve oradan devam edeceksem o dali tarihin ana govdesi haline getirebiliyorum.

part studio diye montaj mi parca mi ne oldugu belli olmayan bir belge bicimi var. garip bir sey. parca dosyasinin icinde birden fazla parca tasarlayabiliyorsunuz ama feature'lar tek bir liste. yani bir parcanin extrude'u ile digerinin fillet'inin sirasi birbirine karisiyor. alistiktan sonra bunlarin sirasini degistirmek filan bile kolaylasiyor. ilk basta assembly varken ne gerek var demistim. assembly kadar parcalar birbirinden ayrik veya farkli seyler degiller. butun sistem tek bir parca dosyasi icinde tasarlanabiliyor. sonra bu parcalar teker teker degisik fomatlarda export edilebiliyor. isimleri teker teker degistiriliyor. simdi solidworks'e geri dondum ve ozluyorum part studio ortamini. surekli "aha simdi patlayacak" gerginligi ya da "bu yuzeyi artik bulamiyom" mesajinin donk sesi insani yoruyormus. onshape bu isi baya cozmus.
  • bence en güzel özelligi, ayni anda birden cok pencerede calisabilmek. mesela bir ekranda montaji acip diger ekranda o montajdaki bir parcayi degistirince, deigisiklikleri aninda diger ekranda görmek mümkün.

ıkinci bomba özelligi de versiyon kaydedebilmesi ve eski versiyonlardan dallandirabilmek. bir sürü farkli dosya acmadan yeni seyler deneyip, olmadi mi geri döndürmesi cok kolay.
  • hayret şu ana kadar kimse link vermemiş, buyrun

paralı ve ücretsiz sürümü de bulunan cad programı.

solidworks ve fusion 360'a rakiptir.
  • iphone, web tarayıcı ve hemen hemen her yerden çalışabileceğiniz bulut tabanlı cad yazılımı.
    solidworks'ünde yaratıcısı jon hirschtick ve ekibi tarafından oluşturulmuş.
    2019 da programı parametrik cad yazılımı creo nun sahibi ptc 470 milyon dolara satmış jon.
    yeni kullanmaya başladım ama program rakiplerinden artıları çok fazla gözüküyor şimdiden.
    ptc nin oneshape i satın alması ile birlikte üç büyük cad yazılımlarının bulut tabanlı versiyonları olmuş oldu.
    ptc creo nun bulut tabanlısı oneshape
    autodesk inventor ün bulut tabanlısı autodesk fusion 360
    solidworks ün bulut tabanlısı 3dexperience
  • yeni isimle birlikte autodesk ınventora gecmek zorunda kaldigimdan beri burnumda tüten yazilim. özellikle dosya yönetimi konusunda sundugu kolaylik gercekten kendisini cok özletiyor. versiyon kaydetme, dallandirma, birlestirme özellikleriyle bir ürünü takim olarak sadece bir dosya icinde gelistirebilirken, simdiki isimde bir windows klasöründe üst üste alt alta bir ürünün farkli farkli sekilleri kayitli...
  • eski bir bilgisayarda bile çok güzel iş yapan site. hobiciler için güzel ve bedava.
hesabın var mı? giriş yap