şükela:  tümü | bugün
  • amerikan futbolu'nda kick off sırasında topu karşı takıma vermemek için yapılan özel bir vuruş. bu vuruş doğrultusunda takımın kicker'ı topu 10 yarddan biraz ileri gönderir. çünkü 10 yardan daha kısa vuruş yaparsa penalty olur ve 10 yard ve kick off geriden tekrar kullanılır. ayrıca topun yerde sekmesi de gerekir çünkü kurallar gereği vuruşu yapan takım topu yere temas etmeden yakalayamaz.

    incelik gerektiren bir vuruştur. genellikle topu karşılayan takım ele geçirir, bu da vuruşu yapan takım için feci bir durumdur. çünkü rakipleri endzone'a 40 yard kadar yakın bir mesafeden başlarlar. yani scoring area denen bölgeye çoktan girmiş olurlar. bu pek de birşey ifade etmez çoğunlukla, zaten son dakikalarda, kaybedecek hiçbir şey yokken yapılır. peki rakip takımı şaşırtmak ve fazladan sayıyı cebe indirmek amacıyla ansızın yapan ve başaran yok mudur? vardır. (bkz: super bowl xxx)
  • (bkz: sean payton)
  • bu vuruşta eğer kick takımından bir oyuncu top 10 yard ilerlemeden topa dokunursa illegal touch cezası verilir ve dokunduğu yerden return yapan takım oyuna başlar.
    return takımının ise topun 10 yardı geçmesini beklemesine gerek yoktur. vuruştan önce ofsayt yapmamak kaydıyla her an topu alabilirler.