şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adı üstünde ontario eyaletindedir. torontoda da kıyısı bulunmaktadır.
 • kaptan swing'in mekanı olarak da bilinir. genelde kaptan swing yürüyerek gidip gelirdi, şimdi başka ulaşım araçları eklenmiştir heralde.
 • kıyısında bol sayıda kunduz bulunur :)
 • zamanına noronic adında büyük bir göl gemisinin içindeki yolcularla birlikte yandığı göl. bu geminin kaderi titanic'inkine benzemektedir. konu ile ilgili "the noronic is burning" adlı bir kitap vardır.
 • ontario kurtlarının kalesi bu göldedir, gizli saklıdır ki kırmızı urbalılar bulamasınlar. hatta şöyle de bir şey var bu gölle alakalı (bkz: kırmızı urbalılar/@alpinsamuray)
 • haziran ayiyla birlikte yuzmeye gidilebilen, ancak agustos ayinda bile halen oldukca soguk olan, toronto kiyisinda oldukca genis bir sahile sahip, saat basi bakteri olcumu yapilan, bakteri seviyesi belli bir seviyeyi astiginda megafonla gole girmenin yasak oldugunu bagiran ve bu eylemi yuzmeye devam eden son kisi cikana kadar devam ettiren can kurtaran gorevlilerinin oldugu, ne kadar ileri gidilirse gidilsin uzun bir sure derinligi bel hizasinda kalan, yuzmek icin yeterince temiz olmayan, kuzey amerikadaki 5 buyuk golden en doguda olanidir.
 • abd ile kanada arasında denizvari göl. fort niagara'dan toronto'ya şöyle bir baktığınızda ufukta toronto'nun silüetini görebilirsiniz belki ama enlemesine epey bir genişlik mevzubahis.

  gölde yüzerken kendinizi kesinlikle denizde hissedebilirsiniz ama kumsalda güneşlenirken ya da suda yüzerken önünüzden geçen ördekler aslında gölde olduğunuzu yüzünüze vururlar. yüzmek derken tabi çok kısa bir mevsim ama görece berrak bir suda...
 • golun guney dogusu, yani kuzey dogu amerika kisminin ozellikle kapali havalarda karadeniz'e benzerligi muazzam. ayni nem, ayni ufuk cizgisinden yaklasan firtina bulutlari, ayni korkutucu guzellik. guney batisina dusen buffalo'daysa rivayete gore, zira sanmiyorum, acik havalarda toronto gorulebiliyormus. kiyisindaki nukleer santral nedenli, buradan avlanan baliklari yiyen hamile kadinlardaki toksin orani normalin sekiz kati ve anne karni gelisiminden tespit edilebilen gelisimsel bozukluklara sebep olabiliyor. gunesli havalar, buselik makami derken nerden nereye.

  de, kuzey amerika'nin durmaz karini, yagmuru dinmez ilkbaharini, ve yapis yapis yazini tek sey icin cekersin; dunyalar guzeli sonbahar. sonbahari icin diger uc mevsimin tum kaprislerine katlanirsin. yapraklar sariya ve gelisiguzel dagilan kirmiziya donerken golun kiyisinda yuruyusun zevki ve huzuru, herhalde cok az seyde vardir.

  gorecekseniz simdi gorun, sonbaharda. cok, cok guzel.
 • kanada nüfusunun dörtte birinden fazlası bu gölün kıyısında yaşar.
 • şu günlerde -27 olan hava sıcaklığı nedeniyle donmuş ve güzel görüntülere sebep olmuş göldür.

  https://goo.gl/xue5vq