şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 7 yıl önce beyazıttaki sahaflardan birinden kapağının ve arka kapağındaki alıntının gazına gelip aldığım ve bu süre içinde onlarca belki yüzlerce kez elime alıp okumaya çalışsam da bir türlü bitiremediğim kitap.

  önceleri baştan başlayıp sona ulaşmaya çalıştım*. kısa bir süre sonra farkettim ki bu kitabı başka kitaplar gibi okuyup bitirebilecek edebi altyapıya sahip değilim. vazgeçtim, kitabı elime her aldığımda rastgele bir yerini açıp okumaya başladım. en çok 10 bilemedin 15 sayfa dayanabildim içim daralmaya başlamadan önce.

  neticede bunca yıldır bu kitaptan bir bok anlamış değilim. bundan sonra bir şekilde anlayabileceğime dair en küçük bir umudum da yok. ama hala okuyorum. bazı bölümleri onlarca defa okumama rağmen onları da anlamadım. ne anlatıyor hiç bir fikrim yok.

  yine de okuyorum ısrarla, tuhaf bir çekiciliği var. zevk alıyorum okumaktan bu kesin. yalnız neyinden zevk aldığımı çözebilmiş değilim.
 • ferlinghetti der ki;

  elim ona ulaşmıyordu. elime bir şey olmuştu. çok kirliydi. dünya kirliydi herhalde. tırnaklarım uzamıştı. kök rengindeydiler. köktüler. birisi beni ekmişti. toprakta büyüyordum. ilk kez ayaklarımı gördüm. ayakkabılarımın uçlarından tırnaklarım fırlamıştı ve dışarı doğru büyüyorlardı, ve kök rengindeydiler. tüm bedenim büyüyordu. yüzüme dokundum o da büyüyordu. başka bir yüz halini alıyordu.
 • (bkz: #39905390)
 • tum 6 45 baskilari arasinda kapagiyla one cikan, beat serisinin 4. kitabi*. ayrica (bkz: her)
 • lawrence ferlinghetti'nin, 6 45 yayıncılık tarafından basılan kitabıdır. beat meraklılarının eline mutlaka bir kere geçmiştir.
  kitabın arka kapağından alıntıdır:

  "dünya ormanının derinliklerinde beyaz bir erkeklik uzvu taşıyor, onu sokacak bir yer arıyordum, onu teslim edecek bir yer."

  "bir beat generation klasiği."