şükela:  tümü | bugün
 • gunumuzde ayaklar altinda surunuyor..
  eskiden ise sadece bunun icin yasayanlar varmis..
 • uzun boylu yeşil gözlü bu onurlar. hepsi yakışıklı bunların. genelde ege bölgesinde yetişip kışın kuzeye göç ederler. cinsel güçlerini hiç annatmıyim..
 • cogu insan onur ile serefi ayni sey sanir;
  seref, insanin diger kisilerden gelecek laflara karsi olusturdugu, gozumde fazla bir degeri olmayan suni bir olaydir bence.
  onur ise bir tek o insani baglar, nasil desem, insanin kendine saygi duyabilmesinin altinda yatan sebeptir onurlu olmak. diger insanlar tarafindan ayiplansa bile "anlatamadim derdimi, olsun ben biliyorum dogruyu" deyip devam etmektir.
 • onur insanoğluna armağan edilen vasıfların en yücesidir. çoğunluk zeka diye bilir ama gerçekte onurdur insanı diğer canlılardan değerli kılan. onun sayesinde; kabuğumuz daha sert, öz'ümüz daha lezzetli. varlığımız onurla boyut kazanır, anlam bulur. o olmazsa ne farkımız kalır plastik mankenlerden, çok mu üstünüz sanki rengarenk tüyleri olan papağanlardan?
  hayat ve beraberinde sıralı gelen tüm zorluklara direnç göstermemizin gizli kahramanı onurdur. benliğimize güç veren cesaretimize arka çıkan bizi oyunda tutmak için motive eden hep onurumuzdur. onunla alnımız ak, sırtımız pek, bir insan için ona sahip olmak ne büyük şeref...

  tabii bir de hemen ellerinin altında olduğu halde hayatları boyunca onur duygusunu tanımadan yahut tanımamazlıktan gelerek yaşayanlar var. bir hayli enteresan canlılardır. bunlar genellikle; rüzgar ne tarafa eserse dümeni oraya kırmakta ustadırlar, kimin arabasına binerlerse onun türküsünü söylemeyi vazife edinmişlerdir. öyle ki onurları; hiç kullanmadıkları için ne kırılmış ne de ezilmiştir, orijinal ambalajında jelatini bile açılmadan yanlış gönderilmiş bir kargo gibi duruyordur. bu nedenle kendilerine gönül rahatlığıyla tüm kalbimizle onursuz diyebiliriz.
 • gucunu ask ile dusmanligindan kazanan sey.

  insanin kendine donuk gercek bir aski var ise, oyle guclu bir circle olusur ki; kimse yanina yaklasamaz insanin.

  insanin baskanisa donuk gercek bir aski var ve bu askin gercekligi digeri tarafindan da dogru anlasiyor ise, yine ayni gucte bir circle bu ikili etrafinda olusur, hic birsey zarar veremez mutluluklarina.

  insanin baskasina donuk gercek bir aski var ve bu aska inanilmiyor ise, oyle buyuk bir counterspell etkisiyle kisiyi yikima ugratir ki, bir daha asla toparlanmayacak kadar uzaklasabilir bu insan hayattan

  insanin baskasina donuk gercek bir aski var bu bu asktan bu digerinin hic haberi bile yok ise; haberi olmayan kisi surekli olarak kotuluklerden korunur, anlayamadigi bir sekilde hersey iyi gider, ve asik insanda onun mutlu yasamini sadece disardan takip ederek melek olmanin dayanilmaz hazzini yasayarak piril piril gozlerle bakar ve butun dunyayi anlar. beklentisizligi olcusunde nirvanaya yakinlasir.

  onur iste boyle faydali bir dusmandir insandir kendisine.
 • yabancıların anlamakta zaman zaman sıkıntı cektigi kavramdır.

  kulturlerarası iletişim dersinde ingiliz hoca alman ogrencilerin cogunlukta oldugu bir sınıfta, akdeniz kulturunde onurlu hareket etme olgusu uzerine dem vurmaktadır. onur, onurlu ifadelerini kısaca tanımladıktan sonra bir alman ve yunan işadamı arasında geçen hayali bir diyalog üzerinden dersi işlemeye devam eder. diyalog şöyle birşeydir;

  alman işadamı: size inşa ettirdiğimiz binanın ekim ayına kadar biteceği konusunda anlaşmaya varmıştık.

  yunan işadamı: evet, anlaşmada boyle görünüyor.

  ai: ancak şimdi yeterince zamanınız yok. binayı bitirmek için fazladan iki aya ihtiyacınız olacak gibi görünüyor.

  yi: evet öyle, en azından iki ay.

  ai: binayı anlaşmanın gösterdiği zamanda bitirmenizin tek yolu 25 işçi daha istihdam etmeniz sanırım.

  yi: şüphesiz. yaptığımız anlaşmanın şartlarını karşılamamızın tek yolu 25 işçi daha çalıştırmak.

  ai: ancak 25 işçi daha çalıştırırsanız bırakın kar etmeyi, bu inşaatan zarar dahi edeceksiniz.

  yi: doğru. 25 işçi daha çalıştırısak kar edemeyiz.

  ai: o halde muhtemelen anlaşmanın söylediği tarihte binayı bitiremeyeceksiniz.

  yi: biz onurlu bir şirketiz bayım.

  hoca, bu diyalogun okunmasından sonra öğrencilere yunan işadamının ne demek istediği sorar. söz isteyen öğrencilerin hepsi yunan işadamının 25 işçi çalıştırma yada binayı iki ay geç teslim etme arasında, 25 işçinin maliyeti ve sözleşmenin ihlali durumunda ödenecek olan tazminatı göz önüne alarak bir karar vereceğini, kısacası iki seçenekten en az maliyeti olan lehine karar vereceği konusunda hemfikirdirler.

  hocaysa aslında orada yunan işadamının şartlar ve maliyet ne olursa olsun 25 kişi daha istihdam ederek binayı sözleşmenin belirttiği tarihte teslim edeceğini kastettiğini, böylelikle önceden verdikleri sözü ne pahasına olursa olsun yerine getireceklerini söyler.

  hocanın bu sozleri şaşkınlıktan kalakalmış öğrenciler arasında "yahu nasıl olur da yunan işadamı en düşük maliyetli seçeneği seçmez" uğultularına neden olur.
 • çok karşılaşılan bir erkek ismidir. bundan mıdır ki bilmem tanıdığım her onura soyadıyla hitap edilmektedir
 • erkek çocuğunuza koyabileceğiniz en güzel en anlamlı isim olabilir*
  ancak bi de bu isimde bi sürü insan olduğunu düşünmek gerekir zira arkadaşlarımın yarısına yakınının adı onur*.
 • şeref, soyluluk, gurur falan gibi yanılmalara açık bir kelime. aslı şöyle ki; kişinin inandığı değerler için yaşaması, bu değerleri yaşamdaki her şeyin üstüne koyması ve onları taviz verilmez olarak görmesi gibi anlamlar taşıyan kelime.

  özellikle yetmişlerin sonu, seksenlerin başında bu şekilde yaşayan insanların azlığından dolayı bu isimdeki insan sayısı günümüzde infilak etmiştir, nitekim onurlar büyümüş ve sosyal yaşama karışmışlardır. tamam yukarıdaki özellikleri hepsi taşır gibi bir genellemeye gitmek mümkün değildir fekat ailelerinin enteresanlığından dolayı, garabet tipler olarak yurduma salmışlardır kendilerini. hiçbir zaman hayatımdan eksik olmayan bu ismi taşıyanlardan bir kaç tanesini çok severim.

  şöyle de bir anımız olmuştu üniversite zamanlarında. okulda yaklaşık 12-13 onur olmasına rağmen hiçbiri duvara asılan onur listesinde yer alamamıştı, bunun üzerine bütün onurlar toplanıp, içinde kendi isimlerinin yer aldığı alternatif onur listesi asmışlardı duvara. sükseleri daha bol olmuştu, nitekim orası anadoluda bir iletişim okuluydu.
 • 10ur $eklinde kullanilmasina gicik oldugum güzel ad.