şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muazzam olcude saygi duydugum bir bilimadamidir. haberi okudugumda kan beynime sicradi dersem yalan olmaz:

  "yapılan açıklama sonrası onur hamzaoğlu, büyükşehir belediye başkanı ve dilovası belediye başkanı tarafından, kocaeli cumhuriyet savcılığı’na şikayet edildi. şikayet gerekçesi ise hamzaoğlu’nun "kan ve dışkıları bırakın, doğum yapıp çocuk emziren annelerin sütünde bile çinko, demir, alüminyum, kurşun, kadmiyum tespit ettik, tehlike büyük” demecini basın yoluyla paylaşması ve bu nedenle halkı paniğe süreklemesi olarak iddaa edildi. savcılık da hazırladığı dosyayı, söz konusu fiilin incelenmesi amacıyla kocaeli üniversitesi rektörlüğü’ne gönderdi. üniversite izin verdiği takdirde prof. dr. hamzaoğlu, tck’nin 213. maddesi uyarınca 2 ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacak."

  http://haber.sol.org.tr/…za-kampanyasi-haberi-42579

  bu ulkede vicdanini butun kisisel cikarlarinin onune koyan, muhtemelen cok az insandan biridir onur hoca.

  onur hamzaoglu'na destek icin acilan sayfayi hazirlayanlar soyleyecek soz birakmamis:

  "bir tarafta siyasi ve ekonomik çıkarları insan sağlığının üstünde tutanlar var, diğer tarafta toplum sağlığı, onurlu bilim insanları ve onur hamzaoğlu var.

  bizim tarafımız belli.
  dilovası halkı canımızdır.
  prof. dr. onur hamzaoğlu onurumuzdur.
  onur hamzaoğlu’nun kılına bile dokundurtmayız.
  analarımızın sütüne, bebelerimizin kakasına sahip çıkıyoruz."

  herkesi onur hoca'ya yapilan bu haksizliga karsi cikmaya, ve kendisine destek olmaya davet ediyorum. imzanizi esirgemeyin lutfen:

  http://www.onurumuzusavunuyoruz.org/
 • "dilovası'nda anne sütünde bile metal var":
  http://www.milliyet.com.tr/…011/1336647/default.htm

  okur yorumu:
  "bu ürkütücü tablo karşisinda devlet duyarsiz kalamaz.çünkü orda yaşayanlar farkli bir ülke vatandaşi değiller.avrupa birliği çevresel uyum kapsaminda sanai kuruluşlari hava kirliliği azaltici iyleştirmeleri yapmali devlet bunlari sürekli denetleyen olmaliki,anca netice alinsin.çünkü kanserden ölen bu insanlar bizim insanlarimiz."

  [cevap: merak etmeyin sevgili okur, devlet duyarsiz kalmamis bu bilgileri ifsa eden prof. dr. onur hamzaoglu hakkinda sorusturma baslatmistir.]
 • kocaeli universitesi'nin bu duruma kesinlikle sessiz kalmamasi gerekir. sorusturmaya izin vermek bir yana, boyle bir konunun gundeme getirilmis olmasi dahi en sert ifadelerle elestirilmelidir. dusunebiliyor musunuz? hoca kamu sagligini tehdit eden bir durum var diye bilimsel arastirmasinin sonuclarini aciklamis, yetkililer nasil tedbir almamiz gerekir diye dusunmek yerine kalkmis adamin yargilanmasini istemisler.

  yuh!!
 • bir ozan guven degildir.

  daha dogrusu, bir ozan guven'in sarhos halde kufretmesi kadar muhim bir hadise degildir onur hoca'nin halk sagligini ilgilendiren bir konuyla ilgili uyarilarindan dolayi baskiya maruz kalmasi hadisesi. zira ozan guven'e verilen destegin zerresi, (en azindan) bu duzlemde*, onur hoca icin (en azindan) henuz gosterilmis degildir.

  hayir, olabilecek en kiskirtici basligi actik, bir ozan guven'in "dalyarak"inin yuzde biri kadar tepki alamadik kardesim! hakikaten ilginc.

  (bkz: halkın sağlığı tehlikede diyen profesöre hapis)

  hamis:

  amaninbe uyardi simdi, bu yukaridaki basligin neredeyse aynisi zaten uc gun once acilmis:
  (bkz: dilovası kanser yapıyor diyen doktoru hapse atmak)
 • çok disiplinli bir hocadır, çünkü askeri eğitim almıştır.

  diğer hiçbir yönden "standart asker kafası" diyeceğimiz şeylerin izine rastlayamazsınız. sosyalisttir, hem de sapına kadar.

  sdp tutuklamalarına karşı çıkar, tüketim çılgınlığına karşı çıkar, kapitalizmin getirisi her zırvaya ve en önemli sorunu insanın insana yabancılaşmasına karşı çıkar. insanca selam verir, her selamında gülümser.

  özgürlükçüdür, gerçek sosyalistin olması gibi. devlet eliyle üretilmiş, toplumu kutuplaştırma amacı taşıyan ve herkesin yuttuğu başörtüsü/türban gerginliğine takılmaz. bunun sosyalist açıdan eleştirisini yapar elbette ama sorunun yapay olduğunu bilir.

  asker kökenli olmasına rağmen, gözlemlediğim kadarıyla milliyetçilikle yakından uzaktan ilgisi yoktur. sınıf mücadelesini temel alır ve titrinin başına döndürmesine izin vermez. profesör de olsa emekçi olduğunun farkındadır, sınıfına ihanet etmez.

  hani insandır desem yeterli aslında. o kavramın içini boşluk kalmadan doldurur ama işte biz insanlığı unuttuk. insanların insanlar için/insanlık için mücadele vermesini unuttuk.

  bir de bu üzerine yıkılmaya çalışılan "suç" var, "halkının yanında olma suçu". bu kadar insanın kahramanı oldu bir anda, emin olun bu durumdan bile utanıyordur. ne tek adamlara inanan, ne de tek adam olmak isteyen birisi gibi duruyor.

  hocamdır, candır.
 • kocaeli üniversitesi tıp fakültesi halk sağlığı anabilim dalı başkanı. 2002 yılından beri profesör. gata 85 çıkışlı, epidemiler konusunda ihtisası var. yığınla yerli ve yabancı kaynağa gönderdiği makalelerin yanında, özellikle dilovası/kanser yuvası bölgesinde endüstriyel kirliliğe bağlı hastalıklara ve ölümlere dair tomar tomar araştırması mevcut.

  türk tabipler birliğinde aktif görevi var.
 • gelen e-postadan aktariyorum:

  şarlatan davasinin gerekçeli karari açiklandi!

  ceza indirimi ve indirim gerekçesi kabul edilemez!

  indirim kararini temyize götürüyoruz!

  hamzaoğlu'nun bilimsel bulgularina kara çalinmasina izin vermeyeceğiz!

  bu bilgiler kocaeli halkini ve çevreyi korumak için üretildi ve halkla paylaşildi.

  bilimcilik oyunlarina ve oyuna gelen adalate izin verilmeyecek kadar ciddi bir konu ile karşi karsiyayiz.

  analarimizin sütü, bebeklerimiz kakasidir söz konusu olan…

  yaşam hakkimizdir söz konusu olan…

  15 mart 2012’de yapılan beşinci ve son duruşmada hâkim, kocaeli büyükşehir belediye başkanı olan sanığa prof. dr. onur hamzaoğlu’na hakaretten 262 gün adli para cezası verdi. ancak hâkim, prof. dr. onur hamzaoğlu’nun sanığı tahrik ettiğine hükmedip cezada üçte bir oranında indirime giderek belediye başkanı ibrahim karaosmanoğlu’nu, 174 gün adli gün para cezası ile her günü 20 tl’den toplam 3 bin 480 tl adli para cezasına mahkum etti.

  hâkim, kocaeli üniversitesi’nden aldığı bir belgeye dayanarak şu cümleleri indirim gerekçesi yaptı: “profesör dr. onur hamzaoğlu’nun bilimsel geçerlilik ve güvenilirliği sınanmamış sonuçları açıklayarak bilim ve toplumu yanılttığı, bilimsel özensizlik ve bilimsel saptırmaya neden olduğu kanaat ve sonucuna varılmıştır. toplumun yanıltılması hem bilime olan güvene hem de üniversitenin toplum içinde saygınlığının zedelenmesine ciddi ölçüde neden olmuştur. bir öğretim üyesi olarak bu statü ve konum gereği kendisine yönelik itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikteki davranışlara meydan vermiştir. kendisinin davranışları üniversitemizin etik ve akademik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır”

  hâkime göre bu cümleler, kocaeli üniversitesi rektörlüğü'nün prof. hamzaoğlu hakkındaki kararında yer almaktadır. oysa bu cümleleri disiplin soruşturmacısı hasret çomak soruşturma raporuna yazmıştır ve ona aittir. hâkim de bu düşünceye katılınca şu sonuç ortaya çıkmıştır:

  dilovası’nda yaşayan annelerin sütünde ve bebeklerinin kakasında kanser dahil pekçok sağlık sorununa yol yol açacak kadar çok miktarda ağır metaller bulan tübitak laboratuarları, birçok bilimsel araştırmayla sanayiin yarattığı kirliliği ortaya koyan bilim insanları ve araştırma sonuçlarını “insanlar, diğer canlılar ve doğa daha fazla zarar görmesin, insanlık davranıp önlem alabilsin” diye toplumla paylaşan onur hamzaoğlu “tahrikçidir”. belediye başkanı da hakaret etmeye tahrik olmuştur.

  hâkim, kocaeli büyükşehir belediye başkanı olan sanığın tahrik indiriminden yararlanıp yararlanmayacağına ilişkin delil toplarken kocaeli üniversitesi rektörünün prof. dr. hamzaoğlu’na toplumu bilgilendirmesi nedeniyle verdiği uyarı cezası kararını istemiştir.

  rektör yardımcısı imzası ile disiplin kararı yerine disiplin soruşturmacısı hasret çomak’ın raporu mahkemeye gönderilmiştir. hâkim, soruşturmacının kişisel düşünceleriyle aynı kanaatte olduğunu belirterek cezada indirim kararı vermiştir. hâkim, mahkeme kararlarının tarafsız ve âdil olmasının birkaç güvencesinden biri olan delillerin doğrudanlığı ve kolektifliği ilkesini çiğneyerek bu raporu duruşmada sunmamış ve karardan önce taraflara tartıştırmamıştır.

  hâkimin ihlal ettiği yargılama kuralları bununla da sınırlı değildir. hâkim kendi önüne gelen bir uyuşmazlığı çözerken bir hükme mantıken varmasını gerektiren bütün konuları bilmeye mecburdur. bilim etiği konusu hâkimin uzmanı olduğu bir konu değildir. bir fikri bile olsa buna dayanamaz. bilmediklerini bilirkişilere sorarak öğrenir. rektörün atadığı soruşturmacının kişisel düşüncesi ne uzman görüşüdür ne bilirkişi raporudur. hâkim tahrik indirimi yaparken ne bilirkişiden ne de dosyaya sunulan alanında uzman bilim insanlarının görüşlerinden yararlanmaya ihtiyaç duymadan kendi şahsî inanışı ile karar vermiştir.

  oysa hukuk fakültesinde herkese öğretilmiştir;

  hâkimlerin bağımsız olmaları, istedikleri her kararı verebilecekleri anlamına gelmez. huzurda tartışılmamış delillere hâkim kararında dayanamaz; hâkim uzmanlık bilgisi gereken konularda kendi düşüncelerine dayanarak karar veremez. hükümler mantıklı oldukları ölçüde, gerekçelere dayanırlar ve gerekçeleri ölçüsünde inandırıcıdırlar.

  indirim kararini temyize götürüyoruz!

  bu dava’nin sulandirilmasina en ufak tahammül yok!

  hamzaoğlu'nun bilimsel bulgularina hiç kimse kara çalamaz!

  bu bulgulardan rahatsiz olanlar için tek bir yol var; alana inecekler, bilimsel çalişma yapacaklar ve aksini gösterecekler...

  hamzaoğlu kocaeli halkini ve çevreyi korumak için bilgi üretti ve halkla paylaşti.

  bilimsel bilgileri soruşturmalarla, mahkemelerle örtemezsiniz!

  bilimcilik oyunlarina ve oyuna gelen adalate izin verilemeyecek kadar ciddi bir konu ile karşi karsiyayiz.

  analarimizin sütü, bebeklerimiz kakasidir söz konusu olan…

  yaşam hakkimizdir söz konusu olan…

  onurumuzu savunuyoruz hareketi
 • asil sarlatan'in kim oldugu ortaya cikmakla birlikte onur hocanin bilimsel raporunun tahrik unsuru sayilmasi hukukun nasil mantik-disi ve zeka-otesi isledigine delil sayilmalidir. her ne ise. sonuc olarak, onur hocamizin hakli davasi hukuksuz hukukumuz tarafindan dahi hakli bulunmustur.

  http://www.bizimkocaeli.com/…a-sarlatan-cezasi.html
 • biz (ve kendisi) göremeyiz herhalde ama geleceğin türkiye'sinde filmlere konu olacak bir halk kahramanıdır.

  adı john veya gary olsa, hollywood filmini çekse, halkın sağlığı için devletle ters düşmeyi göze alan kahraman bilim adamını ayıla bayıla izlerdiniz. ama yanıbaşınızda olduğu ve o kahramanlığın ucu tapındığınız devlete dokunduğu için yargıladınız, aşağıladınız, olağanüstü hal gelince de ilk fırsatta işsiz bıraktınız.

  bir tutuklanması eksikti, o da oldu. o artık tam bir kahraman!