şükela:  tümü | bugün
 • bugünümüze neşe katmış yürüyüştür
 • babanın 63 yaşına bastığı günün ertesi gün düzenlenen yürüyüş. o tarihte akşam saatlerinde, istanbul'a gelen babama taksim'i, istiklal caddesi'ni gezdiriyordum. daha sonra istiklal'in ortalarına gelince, lgbt onur yürüyüşündekilerle karşılaştık. "bak baba bu gökkuşaklı bayraklar eşcinsel özgürlüklerini temsil ediyor", dedim. babam da kalabalığa karışmanın heyecanıyla annemi aradı. "ben şimdi istanbul'da olaylara karıştım, sesleri duyuyor musun?" filan dedi. genelde yer yer tutuculuklar yapan bir adam olduğu için benim için ilginç bir andı.
 • bu senekine iki ayrı tarihte ve iki ayrı şehirde katılacağım. malum, her yerde aynı tarihte olmak zorunda değil. geçen senekinde fuckbuddy'mle sokak ortasında yağmur altında ıslak ıslak french kiss yaptık ve yanımızdaki teyzeler garipsemedi bile! bu senekinde ne herzeler yiyeceğim acaba, merakla ve heyecanla bekliyorum :)
 • bir heteroseksüel olarak yazıyorum. bu terimi de bir homoseksüel (eşcinsel) arkadaşımdan öğrendim. desteklediğim olaylardan-yürüyüşlerden biridir bu onur yürüyüşü. isminin onur olması da ayrı bir anlam katar. cinsel -istek,yönelim- ne olursa olsun ya da olmasın aseksüel olsun fark etmez insan olduğu için herkesin onuru vardır. anlaşılmayı bekleyen ve hak eden insanlardır, toplum tarafından uzun sürelerce dışlanmış kişilerdir ne yazık ki!

  kimisi hastalık olarak görür kimisi tercih kimisi yönelim kimisi dışa vurum, kimisinin kafası çok karışıktır kimisi ise nettir, fark eder mi? etmez hangi çerçeveden bakarsanız bakın doğa vardır. doğanın içinde de homoseksüel-aseksüel ilişkiler vardır. eşcinsel erkek aslanlar vardır mesela. japon makakları eşcinseldirler hatta biseksüellerdir çünkü çoğunlukla dişilerle çiftleşmek ister ancak çiftleşemezler ve erkeklerle çiftleştiklerinde verimli döl meydana getirebilirler. yani bu bir hastalık değildir, doğada homoseksüellik-aseksüellik ve heteroseksüellik vardır. ancak türün devamlılığını sağlayanlar genellikle heteroseksüelliktir.

  ayrıca şu gökkuşağı nedir diye soracak olanlara;
  gökkuşağı rengindeki bayrak, birçok farklı hareket tarafından kullanılmış olsa da, 1978'den beri birçok farklı kültür ve ülkede "özgürlük bayrağı" adı altında, eşcinsellerin bayrağı olarak tanınmaktadır. tasarıma göre en üstteki kırmızı "yaşam", turuncu "iyileşme", sarı "güneş ışığı", yeşil "doğa," mavi "harmoni", mor ise "ruh" anlamına gelmektedir.
 • 2013 görüntülerini şöyle güzelce izleyebilirsiniz.
 • geçen sene şans eseri denk geldiğim bir yürüyüş. bir günlüğüne istanbula gelmiştim ve istiklalde dolaşıyorduk. birden yürüyüşe katılanlar ara sokaklardan akın akın gelmeye başladılar. kalabalığın arasında kaldık. hayatımda o kadar şık ve stil sahibi insanı bir arada görmemiştim. inanılmaz renkli bir ortamdı. kalmayı çok isterdim ama dönüş biletimi yakamazdım. bir arkadaş lgbt'yi simgelemek için eskiden neredeyse her evde bulunan gökkuşağı renkli toz püsküllerinden getirmişti. yaratıcı fikriyle bayağı eğlenmiştik. kısacası çok güzel insanlar destek verelim sesleri daha çok duyulsun.
 • bu yıl 22.si gerçekleştirildi. hakkında birçok tartışma yapılmasına rağmen coşkulu geçti. uzun zamandır polis taksim civarındaki bütün eylemlere müdahale ediyordu. bu anlamda uzun zamandır karnaval havasında geçen ilk eylem oldu.

  ayrıca onur yürüyüşüne farklı bir açıdan bakmak için şu linkteki açıklamaya bakılabilir
 • yaşamın ortasına bir kaya düştü uçurumdan. altında kalan tohum hiç pes eder mi. çatlaklar yaratmaya başladı hemen kayada. hemen yeryüzüne ulaşması gerekiyor çünkü. nerede durduysa orada mücadele vermeye başladı. bazen kayanın dayanılmaz ağırlığında ezildi, yok olmayla baş başa kaldı. fakat hemen başka bir tohum yetişti, el verdi gökyüzüne ulaştırmaya. şimdi o gökyüzü, binlerce tohumun gök kuşağıyla bezeli. alışın her yerdeyiz.
  onur yürüyüşü, otoritenin toplumun ücra köşesine kadar nüfuz ettirip “hastalık” olarak kestirip attığı lgbti bireylerinin cinsel özgürlük mücadelesinin ifadesidir. özgürlüğe yol alan bu yürüyüş, topyekun hayata olan saldırıya karşı, topyekun özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır artık bu coğrafyada. çatlaklar derinleşmiştir artık kayada. her yerinden yaşan inatla uç veriyor. yok olmaya yüz tutmuş halde mücadelemiz gökyüzünü gökkuşağıyla örtmeye devam ediyor. yaşamın direnişinde,gökkuşağının altından geçmek için pazar günü, saat:17.00'da onur yürüyüşünde olacağız.

  istanbul anarşi inisiyatifi
 • "polis fuhuş yap onurlu yaşa" imiş, kardeşim nasıl insanlarsınız siz ya, fuhuş yapmanın nesi onurlu ? ironi var, dalga geçiyorlar filan demeyin, ironide az da olsa bir zeka kıvılcımı olmalı bu bildiğin mide bulandırıcı...

hesabın var mı? giriş yap