şükela:  tümü | bugün
  • önyargı mahkemeleri birey olarak dolanırlar etrafta. işleri, birisinin önyargılı olup olmadığını muhakeme ederek, onu cezalandırmaktır. önyargılı olanlara "iğrençsin" sıfatını takipben, arkadaşlıklarından mahrum etme cezası vermeye yeltenen bu mahkemeler, önyargısız olduğu ortaya çıkan insanları da arkadaşlıklarından mahrum ederler.

- önyargı mahkemesi olarak, sizi önyargılı buldum...
    - önyargısız insan mı var lan dallama.
    - nasıl yani?
    - hah işte kalırsın öyle salatalık gibi. desen ki bana %72 oranında ön yargılı buldum, o zaman ben bir şeyler yapmaya çalışayım, değil mi ya?
    - nası yaaa.
    - yürü. öküz arabası.
  • muhakeme usulü olarak hic bir usulu kabul etmeyen iddia makaminin , kendine ozgu ve sonu mahkumiyetle biten , durusmasiz kararlarini verdigi mahkemedir.

sanik genellikle beraat edemez. masaya yatirilip orasi burasi kesilip bicilir.
  • esas yargılamadan önce, davayı şöyle bir gözden geçirmek için kurulması muhtemel pre mahkemeler. simetriği için (bkz: sonyargı mahkemeleri)*
  • ciddisi icin (bkz: kamu davasi)
  • çoğu insan ne kadar da "ben bu mahkemenin değil yargıcı, yazan kalemi tozlu dosyası bile değilim" desede malesef farkında olmadan hem savcı hem yargıç hem katip olabiliyor.
    insanın içinde bir kalp gibi bulunan bir şey bu
    bazen insanın beynini, mantığını yönlendiren
    bazen de duyan kulakları el değmeden sağır eden
    görünmeyen bir büyü bu.
    bazı insanların ruhun da hislerin de öyle ilerlemiştir ki bu hastalık, ölse bile ölümü kirletecek kadar mikrop barındır içinde.
    herkesin başına gelmiştir!
    herkes hayatın bu mahkeme de aleyhine verilen bir önyargı mutlaka olmuştur.
    hani örnekleri çoktur ama sadece bir kaçı hayattan kesik olarak anlatılır mesela,
    yani düşünün!
    arabanız var ama kış güneşi altında vucudunuza d vitamini almak için işinize yürümeyi tercih ediyorsunuz!
    ama gören tanıdık sizin arabayla neden gitmediğinizi düşümez,
    araba masrafından kaçtığınızı düşünür.
    içiniz de harley mortor sevdanız hayaliniz vardır motor kullanmayı sevdiğinizi herkes bilir
    ama bunu duyan sizi serserilikle yargılar.
    mesela bilirsiniz belki bazı insanlar salaş giyinir giyinmeyi pek sevmezler bir pantolonu bir çeketi yıllarca temiz şekilde sorunsuz şikayetsiz giyerler ama bunu fark eden sözde temiz modern zaman insanları bu adamın elinden bir bardak su dahi içmekten mideleri bulandığını iddia ederler ama kişinin temiz olduğunu akıllarına bile getiremezler.
    alkol içen birisiniz mesela,
    tebrikler siz bu mahkemenin sanık sandalyesinde en önde oturan sanığısınız.
    siz içiyorsunuz diye size faklı gözle bakan yargılayan insanların hiç biri size önyargı ile yaklaştığı için günaha dahi girdiğinin farkında bile değil ve işlediği günahlara size baktığı farklı gözle bakmıyor.
    diğer ön sıradaki başı öne eğilmiş sanık.
    başı açık veya tesettürlü genç kız, kadın!
    aslın da en çok kanayan yara bu, başı açık saçları görünen biri ise yollu fahişe adayı, kapalı ise evlenilecek ev kızı hanım hanımcık.
    bir diğer yargılama çeşidi ise bakın açık bir kız
    modern, sosyal, okumuş, bilgili rasyonal medeni çağdaş vs ama tesettürlü ise yobaz geri kalmış cahil monarşi hayranı ve daha akıllara gelemeycek bir çok kötü ithamlar.
    ve niceleri...
    bunun bir de ilişki üzerinden örneği vardır
    size önyargı ile yaklaşan ama sizin sadece duygularınızı içininizdeki heyecanı aşkı hisleri paylaştığınız biri.
    işte belki o mahkemede sizin kendinizi savunmaya dahi tek söz edemeyeceğiniz veya ettirtmeyen kişi.
    ve o kişi sizin kaleminizi kıracak ve boynunuza ip geçirilirken dahi hiçbir şey hissetmeyecek bir ruhunuz olacak.

işte önyargı mahkemesi böyle adaletsizdir aynasızdır .
    herşey insanın vicdanına kalmıştır bir zaman sonra.
    ben dostlarımı ruhumla severim o ne durur ne unuttur
    bakın bunu söyleyen en güzel söyleyende mevlanaca değilmidir.