şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilizce observe*, orient*, decide*, act* kelimelerinin kısaltmasından oluşan, strateji ve yönetim konsepti.

  ooda'nın çıkışı, abd hava kuvvetleri'nde albay olan john boyd isimli, bir iki tahtası eksik bir amcanın yazdığı bir makale. bu amca, hava savaşı ve dogfight taktiklerini çok iyi inceliyor ve bir "şey"i farkediyor. hava savaşında avantaj sağlayan şey sürat ya da güç değil, enerjidir. yani enerjiyi hızla depolayıp hızla kullanabilen taraf üstündür.

  boyd bu felsefeyi içselleştiriyor ve uygulamaya koyuyor. hava kuvvetlerinde muhatap olduğu tüm pilotlara meydan okuyor. iddiası da şu: "herhangi bir durumda, herhangi bir koşulda karşı karşıya gelelim, sizi 40 saniyede yenebilirim". boyd iddiayı hiç kaybetmiyor, girdiği tüm it dalaşlarında rakiplerine üstünlük sağlıyor. başka bir ifadeyle hiçbir hasmı uygun atış pozisyonu için arkasına geçemiyor.

  boyd'un geliştirdiği prensip ve felsefeler süreç içinde f-16'nın tasarımını doğuruyor. (bkz: fighter mafia)

  ayrıca (bkz: http://www.siyahgribeyaz.com/…-ve-ooda-dongusu.html)

  aslında işin özü şu: rakibini ya da hasmını gözlemleyip, kendi konumunu buna göre ayarlayıp, uygun kararı aldıktan sonra bu kararı uygulamaya en hızlı koyan, bu döngüyü en hızlı tamamlayan taraf her zaman bir adım öndedir.

  altınızdaki uçağın ya da lideri olduğunuz kurumun kof kas gücü değil, çevikliğidir önemli olan.
 • ooda loop yani ooda döngüsü olarak da ifade edilen stratejik konsept.

  bu görüşe göre gözlem, yönelme, karar verme ve harekete geçme adımlarından oluşan bu döngüyü hasmına karşı işlevsel biçimde ve süreklilik halinde kullanabilen taraf mücadele inisiyatifini eline geçirecek ve rakibine karşı avantaj sağlayacaktır. bir nevi mücadelenin dinamiklerini belirleyen taraf olacak ve düşmanı karmaşa ve zafiyete sürükleyecektir.