şükela:  tümü | bugün
  • mamoru hosoda'nın dünya premieri geçtiğimiz ay fransa'da yapılan yeni animasyon filmi.
  • bugün if film festivalinde izlediğimiz, son derece başarılı japon animasyon filmi.
  • japon anime filmi http://www.ifistanbul.com/…mi-kodomo-no-ame-to-yuki

--- spoiler ---

kadın kısmısı kurt adama aşık olmuştur ve doğan kızanlar da istedikleri zaman ya da her hangi bir zamanda kurt oluyorlar ama kimse bunların farkında değil ayrıca herif ölüyor hiii ve kızcaaz bu iki kızanı kurt olduklarını kimseye çaktırmadan nasıl büyütecek allaam. kızanların eli ayaa rahat durmuyor ki. 2 tane ayıyla tek başına uğraşan bir kız vardı onu hatırlattı.
    --- spoiler ---

gülüp ağlayıp izledim, arası yok.
  • izlemek için öldüğüm, if'te gösterildiğini ve kaçırdığımı farkedince kendime kafa atmak istediğim anime. fragmanda kurt çocukların mobilyaları kemirdiği kısım aşırı derecede sevimli.
  • bebek/çocuk sahibi olan ve olmayı düşünen herkesin izlemesi gereken filmlerden. içgüdüler, özgürlük, insanın doğuştan itibaren kendini keşfederek büyümesi ve gelişmesi üzerine çok iyi argümanlar sunuyor. ( biraz spoiler için tıklayınız. )
    "insanları şekillendirmeyin, onların özgürce şekil almasına alan sağlayın" diyor.
    vakit ayırmaya değecek, herkese hitap edecek güzellikte.
  • aklima su sahneyi getirmis olan anime filmi.
  • en kendine "fedakarım" diyenin bile etkileneceğini düşündüğüm, başarılı bir animasyon filmi.
    yüreğim parçalandı izlerken; sen ne çektin be hana'cık...
  • toki o kakeru shojo ve sama uozu ile tanıdığımız mamoru hosoda'nın sessiz sedasız çıkan animesi. mamoru hosoda benim çok sevdiğim (3 animeye rağmen, digimon'u saymıyorum) hem teknik hem de hikaye anlatımı açısından mükemmel bir yönetmen olma yolunda gidiyor. özellikle toki o kakeru shojo'da bunu çok iyi başarmış teknik olarak da sama uozu'da çok iyiydi ve okami kodomo no ame to yuki bu ikisinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmış gözüküyor.

--- spoiler ---

annenin baskıcı şehir hayatından kaçıp da bir dağ evine yerleşmesi, burada tarıma başlaması, civar köyde yaşayanlarla birlikte imece usülü hayatlarını sürdürmeleri, çocukların özgür bir ortamda kendi özgür iradeleriyle yetişmeleri, annenin ne kadar ame için birlikte kalma düşüncesine rağmen onu özgür bırakmasının mükemmel bir anlatımıydı bu anime. babanın muhtemelen ailesini doyurmak için yemek peşinde koşarken kanala düşüp ölmesi ve bam diye verilmesi de feci sarsıcıydı.

muhtemelen sensei nirasaki idi. sallıyorum tabi tahmin bu. özellikle hana'nın patates götürdüğünde bulamaması daha da bir şüphelendiriyor. neyse, çok öyle derinlemesine spoiler vermek de istemiyorum.

--- spoiler ---

müzikler enfes, görsellike enfes ve anlatım muhteşem. kaçırılmaması gereken bir iş.
  • inanılmaz güzel bir anime filmi. insanda hayao miyazaki filmi izlemiş hissi uyandırıyor konu olarak.
    özgür bir beyin, özgür bir dünya düşüncesinden yola çıkmış. babaları kurt adam olan yuki ve ame adlı iki kardeşin annelerinin kendilerini özgür bırakması ile birlikte seçtikleri yol ve yaşam şeklini anlatır aslında bi nevi. hani alışmışız kurt adam dedin mi bu teen wolf tadında bir şey bekliyordum az da olsa. ama kesinlikle değil yine çok farklı ve felsefik bir bakış açısı sunulmuş animede. japon kısmı yapıyor işte.
    çizimleri güzeldi, müzikleri aynı şekilde çok güzeldi. çok güzel bir hikaye akışı var, yaklaşık 2 saat olmasına rağmen sizi çekiyor.
    hem üzen, hem güldüren, hem düşündüren bir anime. studio ghibli den çıkmamayıp da çok çok beğendiğim nadir animelerden oldu.
  • daha önce the girl who leapt through time ile tanıdığımız mamoru hosoda'nın 2012 yapımı fantastik romantik animesi. wolf children olarak bilinir.