şükela:  tümü | bugün
 • 1950 de astronom jan oort tarafından keşfedilen comet bulutu. bizden baya baya baya bir uzakta. aşşa yukarı 1.5 ışık yılı gibi bişi.
 • güneşin etrafında etrafinda dönüp duran kuyrukluyıldızlar kümesi. bir kuyruklu yıldız kümesinde 100 - 1000 milyar arası kuyruklıyıldız bulunabilir.
 • yapma (bkz: aort bulutu)
 • dunyadan 50.000 ila 100.000 astronomik birim (~0,75 ila 1,5 i$ik yili) uzaktadir. gune$ sistemine giren cogu kuyrukluyildizin kaynagi oldugu du$unulmektedir. diger yildizlarin da kendi oort bulutlarina sahip olduklari, ve bazi kuyrukluyildizlarin iki yildizin oort bulutlarinin zaman zaman kesi$mesi sonucunda sistemlerin icine girdikleri tahmin ediliyor.
  (bkz: jan oort)
 • bu bulutun varlığına dair hiçbir gözlemsel kanıt yoktur. sadece ikna edici bir hipotezdir kendisi. gözlenip de "eğer bir oort bulutu varsa, bu cisimler heralde oradadır" denilen 4 ya da 5 tanecik gökcismi vardır.

  aslında kuyruklu yıldızların böyle bir bölgede öbekleşmiş olması gerektiği fikrini jan oort'tan 20 30 sene önce birileri ortaya atmıştır. ancak jan oort bu fikre (sanırım 20 30 sene öncekilerden bağımsız olarak) mantıklı açıklamalar getirmiştir. çok uzun dönemli kuyruklu yıldızların ancak güneş sisteminin dış taraflarında oluşabileceğini düşünmüştür. bu çok uzun dönemlilerin yörüngelerinin enöte noktalarının çoğunlukla 20.000 astronomi birimi (dünya ile güneş uzaklığının 20.000 katı) uzaklıkta kesişmesi sonucu, söz konusu kuyruklu yıldız öbeğinin oralarda olabileceğini düşünmüştür. dahası, bu kuyruklu yıldızların diğer kısa dönemliler gibi tutulum düzleminde (dünya ve tüm gezegenlerin yörüngelerinin bulunduğu düzlem) bulunmaması, her yönden gelmesi sonucu bu bulutun disk şeklinde değil küresel bir yapı olması gerektiğini düşünmüştür.

  bugün bu bulut sanki varmış gibi davranılır çünkü fiziksel açıdan bu uzaklıkta bu geometriye sahip bir "güneş sisteminin kütle çekimsel sınırı" olması gayet mantıklı görünmektedir. ancak hubble uzay teleskobuyla evrenin bebeklik fotoğrafını bile çekebilen gökbilimcilerin aslında burnunun dibindeki olası bir bulutu bile 100 yıldır çabalayıp gözleyemediğini, ne kadar az şey bildiğini gözler önüne sermektedir.

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.
 • buraya ait hiçbir gözlem veya keşif yoktur. bu kuşağın varlığı tamamen teorik varsayımlara dayanır ki, bu teorik varsayımların temel dayanağı uzun dönemli ve her yönden iç güneş sistemine giren kuyruklu yıldızlardır.

  güneşin kütleçekimsel etkisinin en yakınındaki yıldızın (bkz: proxima centauri), (bkz: alpha centauri) yaklaşık yarısı uzaklığına kadar etkin olduğu düşünüldüğünde, oort bulutu varsayımı gayet tutarlı görünüyor.

  bu varsayım aynı zamanda, yakın yıldızların dış meteor kuşaklarıyla güneşinkinin iç içe olabileceği ve karşılıklı etkileşim içinde olabilecekleri düşüncesini de beraberinde getirir. alpha centauri'nin çevresini saran oort bulutu benzeri bir oluşum ile oort bulutu arasında karşılıklı bir değiş tokuş söz konusu olabilir.
 • içinden 70,000 yıl önce başka bir yıldızın geçtiği iddia edilen bulut

  http://www.eurekalert.org/…015-02/uor-acc021615.php
 • kahramanım voyager 1, yaklaşık 300 yıl sonra oort bulutu olarak düşünülen bölgeye girmiş olacak. ve bu teorik bölgeden çıkışı yaklaşık 30.000 yıl sonraya denk gelecek. kötü haber ise, yaklaşık 10 yıl içinde voyager 1'in bilimsel gözlemler yapıp dünyaya iletebilmesini sağlayan probelarının enerjisi kalmayacak ve ne yazık ki bu bölge hakkında anlamlı veriler alamayacağız. voyager 1 ise sonsuza dek samanyolu galaksisinde dolaşmaya, bizden selam göndermeye devam edecek.
 • güneşin etrafında döndüğü tahmin edilen devasa kuyruklu yıldız kümesidir. plütona yaklaşık 39ab uzaklıkta bulunur. güneşe en yakın yıldız olan proxima centauri'ye ise yaklaşık 250.000ab birim uzaklıkta olduğundan yörüngesi değiştirebilecek olan bu kuyruklu yıldız kümesindeki bazı astreoitlerin yörüngesini tamamlamasının yüzbinlerce yıl alabileceği düşünülmektedir. bu özelliğinden dolayı oort bulutu 'donmuş kuyruklu yıldızların deposu' olarak da bilinir.
hesabın var mı? giriş yap