şükela:  tümü | bugün
 • opel astra'nın güçlü versiyonlarından biridir... en çok beğenilen modeli 98'e kadar üretilen yuvarlak hatlı modelidir... hatta o modelin bir 95 öncesi versiyonları vardır ki akıllara zarardır (2,0 lt 16v 150 hp)... 95ten sonraki modellerinin gücü 136 hp'ye düşmüştür (bkz: katalitik konvertör). 98de çıkan son kasayla birlikte adı sportive'e dönüşmüş ve eski asiliğini kaybetmiştir... yine de çok güzel araçtır, sportiftir, modifiyeye açıktır...
 • birinci viteste 5000-6000 civarı devirlere geldiğinde boğulan fakat ikinci ve üçüncü vites ivmelemeleri mükemmel olan hızlı ve sert bir otomobil. 240km'ye dayanabilen bir makine. klaiskleşmiş tekerlekli tabutlardan.
  (bkz: peugeot 205 gti)
  (bkz: renault 5 alpine)
 • zamanında 136 beygirlik ecotec motorunu chip ve eksantrik de dahil onca modifiyeye rağmen ancak 152 beygire çıkartabildiğimiz araç. ecotec olmayan 94 yılı üretimlerine göre daha düşük performanslı olsa da yine de gençliğimde tutkuyla bindiğim, o zamanın koşullarına göre bana çok hızlı gelen bir araçtı. omp yay ve koni amortisör sonrası bu araçta yaşadığım yol tutuş hissini bir daha sahip olduğum hiçbir araçta alamadım. bunda evlenip barklanmanın ve ihtiyaçlarla tercihlerin değişmesinin yarattığı etkiler yadsınamaz elbette. yine de diğer kullandığım vectra cdx, 206 gti gibi benzer sınıf araçlarda o zevki gerçekten alamadım. ilk göz ağrılarımdan olduğu için midir, 10 yıl öncesinin şartlarıyla mı ilgilidir, gençlik başımda duman durumu mudur bilmiyorum, ama yeri benim için özel bir araçtır.
 • 94,95 ve 96 modellerinde ( 96' nın ilk yarısında) 150 hp gücünde c20xe kodlu dohc motor bulunan ( 96'nın ikinci yarısı ve sonrasında bu modelde de ecotech motora dönülmüştür.) , performans canavarı, çocukluk aşkım, efsane opel modeli.

  yüksek torklu, son derece kuvvetli ve kuvvetine göre yetersiz frenlere sahip bir araç olduğu için patlamamışını bulmak cidden zordur. korkutucu bir yakıt tüketimi yoktur , efendi kullanmayı becerebilirseniz ( beceremezsiniz orası ayrı) özellikle şehir dışında şaşırtan değerlerle karşılaşır, sevindirik olursunuz. yol tutuşu efsane olmamakla beraber iyidir, yine de sınırların zorlanmaması tavsiye olunur. esp'ye alışmış bünyeler kendilerini ( en iyi ihtimalle) bariyerlerle sevişirken bulabilirler.

  yaşına göre gayet başarılı bir standart donanımı vardır, devrin opel'lerinin en belirgin özelliği iç mekanın yüksek kalitesi bugün bile helal olsun dedirtir, rahmet okutur.

  seviyoruz efendim kendilerini.
 • traction control özelliği bulunur el freninin oradan kapatılır.
 • 1994 model bir adet buldum, yoğun baskıya devam ediyorum. satıyorum dedirttiğim anda alacağım. anadolu’da ne otomobiller var, insan arayınca neler buluyor...

  aracın daha orijinal body-kiti üzerinde. bu inanılmaz bir şey, çünkü 1994-95 dohc araçların neredeyse hepsi kazalı, ve toplanırken yeni kasa tamponu takılmış durumda. parasıyla bulunamayan otomobillerden.

  beni de bu 90’lar otomobilleri batıracak sonunda.
 • ilk gelen modelleri, ralli sporunun türkiye'de popüler olduğu zamanlara denk geldiği için bomboş gelmiştir. zira, radyo-teyp, merkezi kilit, elektrikli camlar vb. hiçbiri yoktur. sunroof vardır, manuel açılır/kapanır.
  bu sebeple ağırlığı 1 tonun altındadır ve beygiri günümüze göre az olmasına rağmen uzaaar gideeer.
  245km/s filan sürati rahat yapar.
  çok özletir.

  ps. dohc olmayanlar bence gsi değildir.
 • 1994 model, siyah (ama ruhsatta gri-füme olarak geçiyor) bir adetini aldım.

  araç güzel ve orjinal sayılabilecek bir otomobil. ama alma amacım, tamamen ralli. sözleşmemizi de imzaladık. kara garage, unicorn racing team ile, önümüzdeki sezon mahalli tırmanma sezonu yapacağım.

  araç ile 2.000 km’den fazla haşır neşir oldum. bunun büyük bir kısmı gazlamakla geçti. araç 150 beygir. ama tork ile yürüyor diyebiliriz.

  koni amortisörler ile, yol tutuş çok başarılı. bilek isteyen bir otomobil. esp sayesine götü kurtaran sciroccoculara göre değil.

  “no abs, no airbag, we die like real man” mottosuna uyan bir araç. ana kuzularına, hanım evlatlarına göre değil. daha çok, semtin serseri çocuğuna hitap eden bir otomobil.