şükela:  tümü | bugün soru sor
 • opel astra için j kasayı çıkardıktan sonra astra classic 3 diye isimlendirilen ve klasikleştiği için 2013 yılına kadar üretileceği bildirilen astra serisi
 • bu serinin 2008 model benzinli yarı otomatik şanzımanlısı için yakıt tüketimini geçen hafta test etme imkanım oldu:

  707 km.lik bir gezinti sonucu (yaklaşık 600 km.si şehir dışı) yol bilgisayarındaki veriler;
  toplam yakıt tüketimi: 35.5 lt,
  100 km.deki tüketim: 5.0 şeklinde oldu. (şehir içine girmeden önce mola yerinde 4.5 lt. idi.)
  yani 707 km.lik yolu 168 tl.lik yakıtla tamamlamışım. bu da kabaca km.de 24 kuruşa denk gelir. (95 oktan güncel benzin lt. fiyatı: 4.72 tl)

  evet, benzinli, otomatik vitesli ve 1.6 motor bir araç için (eğer yol bilgisayarında bir arıza yoksa) gerçekten inanılmaz bir tüketim gibi görünüyor.
  bu verilere ulaşırken saatte 100 km. hızı çok nadir geçtiğimi, genelde hız sabitleyici kullandığımı, ani kalkış ve hızlanmalardan kaçındığımı, kırmızı ışık v.s gibi durmam/yavaşlamam gereken yerlere yaklaşırken makul mesafelerde ayağımı gazdan çektiğimi ve aracın filtrelerini (yağ, hava ve polen) zamanında değiştirdiğimi belirtmek isterim.
  tabii acelesi olan veya yoldan biran önce kurtulmak isteyen için böyle bir ortalama imkansız olacaktır ama vakti olan için kayıp en fazla 1 saattir. hem etrafınıza daha rahat bakınırsınız hem daha güvenli yolculuk yaparsınız.

  "arkadaş sen arabayı kullanmamışsın, ittirmişsin" diyebilecekler için peşin cevabım: bu devirde mecburen böyle.

  not: inanmayanlar olabilir normaldir, ben de zor inanırdım. bu yüzden fotolarını çektim yol bilgisayarının. ayrıca etkisi ne kadar olur bilemem ama araçta goodyear efficientgrip performance marka lastik bulunmaktaydı.

  edit: aracı yaklaşık 7000 km'dir kullanıyorum, otomatik vitesle ilgili hiçbir sorun yaşamadım.
  yakıt tüketiminde benzer değerler yakalıyorum. geçen ay 550 km'lik şehir dışı yolculuğumu 4.9 lt./100 km. ortalama ile tamamladım. aşırı yoğun olmayan şehir içi tüketim ise ortalama 7-8 lt./100 km. civarlarında oluyor.
 • dün facebook üzerinden buluşup yenibosna başakşehir ve sarıyer boyunca gezen hayranlarına sahip araç. 26 tane astra h güzel bi görüntü vermiş.
 • güzel araba. sonunda benim oldu lan, mükemmel araba.
 • sert arabadır. süspansiyonları, freni, vitesi, debriyajı, direksiyonu, düğmeleri taş gibidir. ama kazık sertliği değil, güven hissi aşılayan bir sertlik. enterasan bir zevk unsuru.
 • sattım seni çakal.çok şükür.
 • 1.6 sedan, 2008 model, enjoy donanımlısına sahip olduğum(uz) araba, biraz değerlendirecek olursam şunları söyleyebilirim:

  - süspansiyonları kısa engebeleri olduğu gibi içeriye aktarmaktadır efendim, durduramıyoruz. hız kesici setler gibi uzun engebeleri hissettirmeme hususunda başarılı bak, hakkını yemeyelim. ayriyeten süspansiyonları sessiz çalışmaktadır.

  - malzeme kalitesi olarak üsy düzey şeyler beklemeyin, c segment standartlarındadır. ön konsol ve ön kapı üstlerindeki plastikler yumuşak, arka kapı üstlerindeki plastikler de yumuşak gibi ama tam anlayamadım. (bkz: böylem puşt gibin ibne gibin bişe) dekorların kalitesi ve birleştirilme kalitesi gayet iyi. krom kaplamanın üstüne bastırınca garç gurç etmiyor yani. ayriyeten ön kapılara konulup da arka kapılara konulmayan krom çıtaları vardır. buradan opel mühendislerine yaşadıkları maliyet kaygısından ötürü yaptıkları bu işgüzarlığı yemediğimi iletiyorum.

  - eşya gözleri yetersiz demeyi isterdim ama eşya gözü diye bir şey yok. örneğin elinizdeki telefonu adam akıllı koyacak bir yer yok. kol dayamanın içine koyamazsınız zira eni olsun, boyu olsun, derinliği olsun yetersizliğin zirvesine oynamaktadır. kapı içi cepleri de benim aracımda dolu olduğundan geriye torpido kalıyor. artık telefon çaldığında akrobatik hareketler yaparak telefonumu alırım. neyse ki arka tarafa bi halta benzemese de bardaklık ve kapı içi gözü koymuşlar. ayriyeten kapı içi gözleri minyatür boyutta. 0.5 lt'lik pet şişe almıyor.

  - yalıtımı genel olarak iyi. üzerindeki goodyear ug8'lere rağmen yol sesi yalıtımı gayet iyi. motor sesini de tam tadında içeriye alıyor. ne kafanız davul gibi oluyor, ne de oyuncak araba kullanıyormuşçasına sessiz. fakat rüzgar sesi yalıtımı çok iyi değil. 100'den sonra ufak ufak esinti sesi geliyor.

  - performansı 100 beygirlik vectra'dan sonra ilaç gibi gelse de kendi sınıfı içinde bir performans iddiası olduğunu düşünmüyorum. yani bir japon arabasıyla kapıştırayım demeyin, sikertirler. ama 115 beygirlik benzinli motor genel manada gayet yeterli bu götürgeçe.

  - yol tutuşu torsiyon çubuklu arka süspansiyona rağmen çok iyi. kompakt sınıfın çoğunluğunu oluşturan modeller arasında bir tek focus'un gerisinde kalıyor. onun dışında muadillerinin bir çoğu ile aşık atabilecek düzeyde. düz yolda sizi geçen japon menşei arabaları virajlı yolda, barcelona diyemeyen spiker ablamız gibi komik duruma düşürebilirsiniz. uzun ve hızlı virajlarda önceki aracımız vectra kadar hayvani bir yol tutuşa sahip değil ama mekanik tutunması ve hafifliği sayesinde kısa ve keskin virajlarda bazen vectra c'den iyi olduğu bile oluyor. (bkz: kurduğun cümleyi sikeyim)

  - yakıt tüketimi kışın, şehiriçinde direk fondip. normal şartlarda 1.6 benzinli atmosferik bir motor ne kadar yakıyorsa bu da o kadar yakıyor. yani yakıt tüketimi nedeniyle sizi üzmez, ama benzin fiyatları nedeniyle hükümete domalmak zorundasınız.

  tasarım gibi öznel konulara girmiyorum, inceleyin kararınızı verin. ama içini tasarlarken berlin duvarından esinlenmiş olabilirler, bi sormak lazım.
 • 2013 de son serisine sahip oldum bu güne kadar bi kusurunu görmedim sınıfında fiyat performans olarak alınabilecek en mantıklı araç.
 • genellikle barındırdığı cd30 mp3 ses sistemi belli bir yıldan sonra cd seçmeye başlar ve acemisizyseniz size bir kucak cd, nero vs bilumum cd yazma programı ile nostalji yaşatır.

  çözümü teflon diye bilinen siyah kaplamalı cd ile bulabilirsiniz.