şükela:  tümü | bugün
  • bugüne kadar üretilmiş olan opel astraların arasında en çekici olanı.
  • ortalama 45.000 - 50.000 tl'ye alınabilen arabadır, bu paraya değer mi bilinmez. test sürüşü yapılmadan alınmaması gereken otomobil.
  • 2011'in mart ayında sahip olduğum ve bugüne kadar da bir kere olsun beni pişman etmemiş, aksine aldığım günden beri hergün şükrettiğim, felaket karizmaya sahip hınzır otomobil.
    hınzır dememin sebebi de 140 hp gücünde oluşu. dizelcileri de anlıyorum fakat 50000 tl'ye yakın para verip almışsam bastığım zaman da gidecek bir arabam olsun isterim bunu da başarmakta bu alman.(0-100 hızlanması 10 saniyenin altında)

benim için arabadaki en önemli şeylerin dış-iç tasarım ve sağlamlık olması sebebiyle tercih ettiğim bu aracın diğer özellikleri ise oldukça etkileyici.

öncelikle sürüşü çok keyifli ve direksiyon tepkimeleri harika, frenleri oldukça güven verici, el freni küçücük bir düğme ile devreye giriyor ve yokuşta kalkış desteği ise zor anlarda sürücüyü memnun ediyor ayrıca kırmızı aydınlatmalı iç mekan ve insanı saran spor koltukları da araca güzel bir hava katıyor. aracın içindeki bazı plastik aksamların arada sırada ses çıkarması ve 120 km hızın üzerinde seyir halinde iken sol aynadan gelen hafif rüzgar sesi dışında büyük eksikleri yok.alacak olanlara sunrooflu, beyaz veya siyah rengini almalarını tavsiye edeceğim, gerçekten parasını sonuna kadar hakeden bir araç.
  • otomatik viteslisinin test sürüşünde gaza dokunduğum an benim için araba kafamda bitti. o an almaktan vazgeçtim. gaza basıyorum motor anırıyor ama şanzımanda tık yok. bir sonraki vitese geçmiyor. 1.4 turbo 140 hp'lik bir motoru nasıl bu performans noktasına getirmişler tebrik ediyorum doğrusu. araçta herşey var mı var, ama aslında hiçbiri ''alman'' kalitesinde değil.

açıkçası opel ve volkswagen bu ''alman arabası '' ekmeğini türkiye'de fazlasıyla yediler. ama opel'lerde kimse kusura bakmasın kalite yok. performans da yoktu. volkswagen ise estetikten yoksun çizgileri ve geri kalmış standart donanımlarıyla adam düdüklemeye devam ediyor.

tüm bu maceralardan sonra bmw f20 sürdüm. otomatik vitesti evet ama moda göre ayarlanmış devir geçişleri vardı. araç sanki sahibini dinleyen bir köpek gibiydi. aracın işçiliği, performansı, konforu bana kalırsa kusursuzdu. mercedes a serisine de bakmak lazım birde.
  • almak istediğim araçtır. fakat internetten okuduklarim yakıt konusunda çokta başarılı olmadığı fazla yaktığı- ayni segmentde bulunan araclardan daha ağır olduğu için sanırım- yönünde. kullanan arkadaşlar varsa beni bi yesillendirebilirler mi?
  • 15 gün önce sahip olduğum ve 3-4 yıl binmeyi planladığım araçtır. şimdi mini bir inceleme ile almayı düşünen arkadaşları yeşillendireyim;

benim aracım 2013 model astra j 1.4 turbo sport active select olmakla beraber beyaz renkli, makyajlı kasadır.

aracın dış görünüşü halen güncelliğini korumakta ve c sınıfı compact tabir edilen sınıfın bana göre en yakışıklı temsilcisidir. premium olanları hesaba katmıyorum. aracın boyutları c sınıfına göre normal boyutlarda kabul edilir ve büyük bir araçtır. led gündüz farları, 17" alaşımlı jantlar,krom spor eksoz ucu,sis farları,nikelaj cam çıtaları ve tamponlardaki nikelaj şeritler oldukça şık durmaktadır.

iç mekanda ise ferahlıktan ziyade spor bir kokpit bizi bekler. diz ve baş mesafeleri gayet yeterlidir. 180 cm boyunda ve 87 kg ağırlığındaki ben önde gayet rahat otururken arka koltuğa geçtiğimde dizlerim ön koltuğun arkasına temas etmeden gayet rahat bir şekilde oturabilmekteyim. bagaj hacmi pek büyük sayılmaz ve iki katlı sistem bulunur. arka ortada bulunan şaft tüneli hayli yüksektir bu yüzden arka ortada oturacak kişi bacaklarını rahat yerleştirememektedir, bu bazı arabalarda böyle bazılarında değil. zaten konforlu bir yolculuk için bu sınıftaki araçlarda ideal yolcu sayısı dörttür. istense altı kişide seyahat edebilir ama bizim istenseler ile işimiz yok niye isteyelim ki?*

koltuklar sport donanımda yan yükseltileri bir hayli fazladır, insanı sarar sarmalar poponuz zor sığar ama görselliği ve döşemeleri gayet şıktır. direksiyon spor deri direksiyon olmakla beraber alt kısmı düz şekilde ve simidi kalındır. arabanın en hayran olunası kısımlarındandır, tepkileri iyidir hızlanınca sertleşme görevini başarıyla yerine getirir.

orta konsolda düğme karmaşası hakimdir,ilk zamanlar bakmadan neyin nerede olduğunu anlamanız oldukça zordur. kimisi bu tarz sever kimisi sade tasarım sever. zamanla alışılır sıklıkla kullandığınız düğmelerin yerlerine alışılır.

vites altı kırmızı led aydınlatma gibi küçük detaylar aracın içinde hoş bir ambiyans oluşmasını sağlar.

donanımı tatminkardır hız sabitleme,yağmur sensörü, park sensörü, esp,7 hava yastığı, tam otomatik dijital klima, elektrikli ön arka camlar,elektronik park freni,yokuş kalkış desteği,otomatik kararan dikiz aynası gibi günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız donanımlara sahiptir.

performans ve tüketime değinecek olursak; motor 1.4 turbo beslemeli 140 hp'lik güç üreten benzinli bir ünitedir. aracın 1400 küsür kg ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda performansı gayet tatmin edicidir. 10 saniyenin altında 0-100 km hızlanmasını tamamlayabilen araç yakıt yönünden pek iç açıcı değildir. tam otomatik şanzuman sorunsuzdur ve geçişlerde secdeye yatırmaz. yokuşlarda,kalkışlarda, hızlanırken ve yavaşlarken çift kavramalar kadar seri olmasa da sorunsuz bir şekilde istenileni verir.

aracın yol tutuşu efsanedir, bu konuda en ciddi rakibi olan ford focus ile kafa kafaya bir performans gösterdiği söylenebilir. tüketim konusunda daha önce de belirttiğim gibi fala iyimser olmamak lazımdır. bu araç performans amaçlı üretilmiştir, aslan besleyen yemini düşünmez. ekonomi amaçlı üretilen motor 1.3 cdti'dır fakat onda da performans olayı kötüdür. sakin kullanımda şehir içi şehir dışı karma 8 litre civarında gezmeniz mümkündür. biraz kick down yapayım, arabanın hakkını vereyim dediğiniz anda tüketim 11-12 litre bandına kolayca çıkabilir.
    motor lpg'ye uyumludur, lakin bu arabaya lpg taktıracağınıza 1.3 cdti alıp chip tuning uygulaması yapmak daha mantıklıdır. otomatik vites şartı varsa bilemem.

c sınıfında sözü geçen modellerden focus,golf,astra arasında çok gidip geldim ve tercihimi bu araçtan yana kullandım. arabama aşığım ve düşünen muallakta kalan arkadaşlar olursa her türlü yeşillendirme olayına açığım. söyle son kez özet geçecek olursak:

aracın artıları
    +tasarım
    +yol tutuş
    +performans
    +sorunsuz şanzuman
    +tatminkar donanım

aracın eksileri
    -yakıt tüketimi
    -görüş açıları kötü,kör noktası bol

aracımda keşke olsaydı diyeceğim donanımlar
    +bir üst donanım olan cosmo'lar da bulunan afl far sistemi
    +stil paket (sunroof,bluetooth)
    +dokunmatik navigasyon ekranı ve geri görüş kamerası

saygılar.
  • (bkz: ego)
  • üzmenin ötesinde kalp krrizi geçirtir
  • 13 litre yakan bir araba almak yerine 6 litre yakan bir araba alınırsa haftada 10 litreden ayda 40 litre yılda yaklaşık 500 litre yapar o da yılda 2500 lira yapar 5 yılda 12500 lira yapar o zaman 15 bin verip daha az yakanını almak lazım!
    (bkz: hesaplayan adam)
  • sedan ve hatchback kasasının sınıfı içinde yakışıklılıkta başa oynayacak ancak d segmenti ağırlığına yaklaşan ağırlığı ve tam otomatik şanzımanı ile şehir içi 10lt/100km altını görmesi zor araç