şükela:  tümü | bugün
 • opelin vectra şasisi üzerinde ürettiği, sonradan üretimden kalkan, güzel görünümlü fakat onun dışında bir özelliği olmayan spor coupe
 • (bkz: calibra)
 • 1997 yılından beri üretilmeyen opel'in spor modeli
 • bir alman otomobil üreticisi olan opel'in, oldukça başarılı olan orta sınıf modeli vectra*'nın ilk jenerasyonunun kendisini kanıtlamış altyapısını da kullanarak; 89-97 seneleri arasında ürettiği, coupe formlu efsanevi otomobil.

  arkaya doğru alçalan kubbemsi tavanlı zamanının ötesindeki tasarımıyla beğeni toplamış; pek çok gencin gönlünde taht kurmuştur.

  genellikle 2,0 lt. hacimli atmosferik (150 hp -sonradan 136 hp-) ve 2,0 lt turbo motorlu versiyonlarıyla bilindiğinden; pek bilinmeyen 2 versiyonu daha vardır aslında piyasada:
  3,0 lt. v6 24v: 211 hp (mv6)
  2,5 lt. v6 24v: 170 hp

  her iki model de 6 ileri vitesli şanzımanlıdır.

  kama formlu burnunun ve ilerici tavan tasarımının bir getirisi olarak; aerodinamik katsayısı 0,26 cw.dir; kanımca en dikkat çekici özelliği de budur.

  ayrıca (bkz: opel calibra turbo 4x4)
 • astra coupe'nin (güya) yerini almaya çalıştığı ama yeri asla doldurulamayacak model
 • 1.8 litre: 115 hp
  2.0 litre: 150 hp
  2.0 litre, turbo: 204 hp

  güç üretir. arabanın en büyük özelliği aerodinamik tasarımı sayesinde sağladığı düşük sürtünme katsayısı ve başarılı yol tutuşudur. turbo versiyonu haricindeki modeller opel vectrada kullanılan motorların birebir aynısıdır. (vectra 1.8 ve vectra gt)
  1.8 litrelik versiyonu türkiyede bulunmamaktadır.

  turbo versiyonunu diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise 4 çeker olmasıdır, hepsinin iç dizaynı ufak tefek farklılıklar dışında neredeyse opel vectra gt ile aynıdır. kullanımı çok zevkli olan bu araba üretim bantlarından 1996 senesinde kalkmıştır ve yerini 2001 de üretimi başlayan selefi opel astra coupe a bırakmıştır.

  temiz bir ikinci calibra bulabilmek bütün calibra severlerin hayalidir fakat pek mümkün olmayan bu hadise arabanın ikinci el piyasasındaki değerini etkilemiştir.
 • şöför yan camından kolunu kelebek camına* çarpmadan çıkartmak için özel kol hareketleri teknikleri geliştirmek, kendi kendine -mengene gibi- gittikçe gerginleşen emniyet kemerine rağmen nefes alabilmek için dalgıç ciğerlerine sahip olmak gereken opel marka otomobil.
 • bugün kırmızı renkli, 2,0 lt 16v 136 hp'lik motorlu, tahminen 1996 model, tertemiz bakılmış, yıpranmamış ve tamamiyle orjinal* bir modelini yolda gördüğüm ve bir kez daha hayran hayran bakakaldığım otomobillerin güzeli.

  temiz bi tane bulunsa alınır mı? alınır..
 • herhangi bir konfor problemi olmayan, tek garipsenen ozelligi cam acma kapama dugmelerinin yeri olan guzel araba..

  (bkz: ssgnin arabalari)
 • özcan denizin hayatını anlatan ve yakında cıkacak olan filmde de gözlerimize carpan (kıpkırmızı renkte) güzel opel modeli...