• 1 yıl ve 40.000 km kullanım sonrası yorum yapabileceğim araç.
    öncelikle araba seçerken dış görünüşünü pek umursamam. "ihtiyaçlarımı karşılasın" yeter diyen düz adamlardanım. o yüzden güzel mi çirkin mi pek fikrim yok.
    kısaca yerden yüksek astra olarak ta tanımlanabilir bu araç. yani "vurucam kırbacı, ağrı dağı'nın tepesine çıkacam" yada "offroad yapacam" diyeceğiniz bir araç değil.
    ama (benim gibi) berbat yollara sahip bir şehirde yaşıyorsanız, pikniğe/ava/balığa gittiğimde sorun yaşamayayım diyorsanız , fiyatı uygun olsun diyorsanız doğru araba budur.
    + yakıt tüketiminde fabrika verisini ciddiye almayın kesinlikle. ş.içi 6 litre, ş.arası (110 km/s sabit hız) 4,6 litre civarında tüketim görürsünüz. bir de güvenilir markalardan yakıt alın. kötü yakıtta hemen motorda vuruntu başlıyor.
    + psa ile birleşince opel de peugeot gibi olur artık, elektronik aksamdan sorun yaşarım diye düşünüyordum. şu ana kadar bir sıkıntı çıkmadı.
    + intellilink 4.0 gayet iyi. her ihtiyacınızı karşılıyor. hatta android auto'ya o kadar alıştım ki onsuz bir araba kullanınca büyük bir eksiklik gibi geliyor. telefonun, navigasyonun, müziklerin elinin altında olması büyük rahatlıkmış öğrendim. bu arada apple car play android auto'dan çok daha hızlı çalışıyor.
    + motor yeterince sessiz. 5 ileri manuel viteste 1900 devirde 110 km/s ile gidiyor. şunu da belirteyim, bu sessizlik motordan kaynaklı. şu ana kadar kullandığım euro 6 motorların hepsinde ses konusunda memnun etti.
    +içinin malzeme kalitesi tatmin edecek kadar iyi. deri direksiyondur, ön göğüsün yumuşak plastik olması...
    + koltuk ısıtmadır, direksiyon ısıtmadır güzel şeylermiş. yıllardır hep boş paket araba kullana kullana garibanlığa alışmışım. götüm rahat gördü sonunda :)
    - kapılarda sert plastik plastik var. hiç beğenmiyorum.
    - süspansiyon sesleri fazla. önerim, çamurluk içlerine zift kaplatın.
    sonuç olarak; türkiye şartlarında parasının karşılığını veren bir araba. kullanın, kullandırın. ama yerden yüksek astra olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.
    edit: öyle böyle derken 120.000 km yi geçtim. şu ana kadar akü garantiden değişti. başka da bir sorun çıkarmadı kerata.
  • opel corsa ve opel mokka'nın platformunu kullanmamaktadır. bu iki araç b sınıfı olmasına rağmen general motors alt yapısına sahiplerdir.

halbuki opel crossland x dediğimiz araç psa alt yapısına sahiptir ve citroen c3 aircross ile sadece işlev değil, alt yapı olarak da kardeştir. benzer husus opel grandland x - peugeot 3008 ve opel combo e - peugeot rifter'da da görülür.

çok merak eden arabayı kaldırıp ön aks körükleri parça numaralarına bakar. google'latınca o parçanın peugeot 207'de bile kullanıldığını görünce de şaşırmaz.
  • opel astra’nın yükseltilmişi olmayan araçtır. aracı 2 cm yukseltince boyu 16 cm kısalmaz. illa ki başka bir opel aracın yükseltilmişi olacaksa corsa’nın yükseltilmişi denebilir.
  • 1 hafta önce satın aldığım araçtır kendileri. uzun araştırma süreci sonrası c3 aircross, 2008 ve crossland x arasından fiyat/özellikler dengesinde en ağır basan araç oldu. öncelikle 2008; özellikle siyah rengi çok çekiciydi ancak içine binmeye çalışana kadar, 1.73 boyunda 80kg bir bünye ile araca sığamadım, koltuk dar, direksiyon koltuk mesafesi ve açısı ayarlamaya rağmen bana uymadı. geri kalan özelliklerine bakmaya pek gerek kalmadı. c3 aircross ise ferahlık açısından crossland ile neredeyse birebir ve dış görünüm olarak crossland dan çok daha çekici olmasına rağmen 1.2 puretech motor performans açısından kesinlikle tatminkar olmadığı ve yakıt tüketiminin yüksekliği ibreyi crossland yönünde ağır bastırdı. crossland a gelirsek; iç mekan sınıfına göre gayet geniş, araç özel seri olduğu için standart donanımı fazlasıyla tatminkar(şerit takip asistanı, tabela tanıma sistemi, far/yağmur sensörleri vb. gibi 2 a4 sayfasına ancak sığan donanımlar), 1.5 lt 102 bg dizel motorun yakıt ekonomisi ise başlıca etken oldu. fiyat konusuna gelirsek c3 aircross ile 2008 1.2 lt benzinli manüel modelleri ile crossland 1.5 lt dizel motorlu versiyonlar aynı fiyata satılmakta. ne kadar dünyada dizel düşüş trendinde olsa da benim gibi yılda 50k km üstü yol yapan bir kişi için çok önemli bir etken.
  • facebook grubunda epey insanın sağa çekiyor diye şikayetçi olduğu araç. bazıları da "sizin yüzünüzden araç elimizde kalacak. kötülemeyin" şeklinde yorum yapıyor. sen hatalı üretilmiş aracının hatasını gizleyip millete kitleme derdine düşersen başından böyle kötü olaylar eksik olmaz güzel kardeşim. karma.

not: araçların hepsinde yokmuş bu problem sanırım. ama sağa çekiyor diye çok okudum. çekmiyor diyenler yukarıda bahsettiğim kişiler olabilir de olmayabilir de.

edit: bahsettiğim facebook grubunda üyelerin yoğun talebi ile sağa çekme problemi ile ilgili paylaşımlar kaldırılacakmış. adamlar arabalarının değeri düşmesin diye yaşanan problemleri saklıyor resmen. bütün araba grupları böyle mi acaba?
  • artık adı opel crossland olan tomofil.
  • bu araçtan bir arkadaşa aldık ve 700 km kadar kullanma imkanım oldu. araç tasarım, konfor,donanım olarak çok güzel ama 6 ileri otomatik(eat6) bu arabanın canına okumuş. psa'nın 1.2 130hp turbo benzin motoru çok keyifliyken araba 8 vitese hasret çünkü araba yakmasın diye midir yoksa konfor odaklı olmasından mıdır bilemedim ama 110'u geçince 5.5 yakan araba 6-7-8-9 gibi alakasız tüketimleri görüyor. tamam bu bir crossover ama 110 ya öyle aman aman yüksek bir hız değil.

benim kullandığım 10 yaşındaki araba 6 ileri ile 120de 6-7 litre yakıyor ki kendisi 1.6 atmosferik eski çağlardan kalma bir motordur :) eğer opel bu aracı günceller ve eat 8 gibi bir şanzıman koyarsa işte o zaman hem şehir içinde uçuk yakmayan hem de uzun yolda dizele yakın değerler yakalayan bir benzinli araba üretmiş olurlar. sırf peugeot 2008 piyasasını kırmamak için kasten koymadıklarını düşünüyorum ama bakalım neler olacak.

not: klimanın fan şiddetini sıcaklığı boku püsürü için bir sürü düğmeyi aşağıya koyupta en önemli tuş olan üfleme seçiciyi dokunmatik ekrana koyan tasarımcı sözüm sana, allah seni bildiği gibi yapsın emi :)
  • 120'nin üzerine defalarca kez çıktım. denemek için birkaç kez 180-190'a çıktığımda bile direksiyonun kontrolden çıktığını hissetmedim. arabanın yüklü olmasıyla da alakalı olabilir tabi.

bunun dışında, excellence versiyonunu fiyatı son ötv ve kur zamlarıyla anlamsız yerlere gitti. ağustos başında 209 bin tl idi. henüz eylül'ü bitirmedik ve fiyat farkı 82 bin tl. şu anki satış fiyatı 291 bin tl. mart civarı 170'lerdeydi.

iki ay içinde aynı arabayı yüzde elli zamla ancak alabiliyor olmak delilik resmen. iki ay önce bu fiyata grandland alınıyordu. bu gidişle, türkiye'de kaldıkça erişebildiğim son araba olacak.
  • camların üzerindeki krom çizginin c sütunundaki görüntüsü haricinde tasarımını beğendiğim araçtır. o krom çizgiyi yukarıdan böyle dolaştırmak hoş olmuyor. benzer görüntü jeep'in yeni compass'ında da var. gözü rahatsız ediyor.
  • citroen c3 aircross ile arada kaldığım suv.
hesabın var mı? giriş yap