şükela:  tümü | bugün
13 entry daha
 • eski anılarımı hatırlatan başlık.

  vardı bundan bende. 1983 modeldi. getrag şanjmana sahipti. 2000 cc.'lik bir motor hacmine sahip olmasına rağmen 1030 kg.'dı. ağırlığı ile doğru orantılı olarak çok güçlüydü. fakat bir o kadar da yol tutuşu zayıftı. özellikle virajlarda çok savrulurdu. kaza yapmamak için özel dikkat gerektiren bir araçtı. artık anılarda yer almakta. neyse;

  izmir manisa arasında; o dönem çift şerit yok tabii. o dönem yollar tırmanma şeritleri için üç şeritti ve bunun çift şeridi tırmananlar için geçerliydi. tek şerit ise inenler içindi. aynı durum şimdi de var mı bilmiyorum. en son 13 yıl önce o yolu katettim. bir daha da yolum düşmedi. muhtemelen artık yoktur. neyse; bende bu araç vardı. fiat tempra 2.0ie 16v ismiyle bir araç var. hala da hayranıyımdır bu arada.

  fiat tempra 2.0ie 16v ile müşterek olarak rampaları tırmanıyoruz. her ikimiz de rampaları tırmanırken bize bir haller oldu. ona da bana da. biz başladık o rampalarda kapışmaya. tempra az değildi ama ben ve manta tınlamadık bile. ben "yeter artık geçtim" derken; o meşhur sabuncubeli geçidinin ta kendisinde dörtlüleri yaktı tempra. meğerse su kaynatmış. geri döndüm.

  son derece saygılı bir arkadaştı sürücüsü. "bunun markası ne?" diye sordu. "opel" dedim. "hiç böyle opel görmedim" dedi. armayı gösterdim, "manta" dedim. yine de bilemedi.

  bu böyle bir araçtı. opel manta sessizce geldi ve sessizce gitti. şöhretini sadece kullanan sürücüsüne hissettirdi.

  kullanmayanlar bilmez elbette fakat kullananlar için efsanedir kendisi.

  edit : sabuncubeli geçidi.
1 entry daha