şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir arkadaşımın başına gelen rezalettir.

  tl;dr
  yazıda da aktarıldığı üzere; içinde eşi ve 21 aylık bebeği bulunan aracı ile seyir halinde ilerlerken birden frenler tutmuyor. bir şekilde aracı durduran arkadaşım, çağrı merkezini arıyor ne yol yardımı alabiliyor ne de araçta bu sorunun neden kaynaklandığı ile ilgili net bir cevap alabiliyor.

  yazı: https://medium.com/…-daha-opel-mi-asla-615bc3e501d9

  --- spoiler ---

  önceden uyarmalıyım. bu yazıda başıma gelen olayı ve sonrasında opel’in yaklaşımını hiçbir ilave veya abartma olmadan(bu konuda çok samimiyim) anlatmaya çalışacağım.
  hikayeyi başından anlatmak gerekirse; 2016 ocak ayında, 5 yıl süre ile kullandığım citroen c4 aracımı değiştirmek ve yerine daha güvenli olduğuna inandığım bir araç almak istedim. opel’in o dönemdeki cazip kampanyasından yararlanarak 100,000 tl ye yakın bir para ödeyerek bir ınsignia aldım. ilk aldığım günü hiç unutmuyorum dünyalar benim olmuştu.

  kısa bir süre sonra aracımın frenlerinden gelen sesler beni rahatsız etmeye başladı ve servise götürdüm. henüz 15.000 km olmayan aracımın balataları bitmişti. neyse olur öyle şeyler dedik ve kapattık üstünü. parçalar garantiden değişti.

  sonrasında bir sabah geldiğimde aracımın bagajını açık buldum. çok şaşırmıştım. kendi kendime ‘yahu herhalde aracın bagaj düğmesine elim, parmağım birşey dokundu. farkında olmadan açıldı.’ gel zaman git zaman 2. kez aynı problem ile karşılaştım. haklı olarak şüphelendim fakat yine sorunu kendimde aradım. aynı sorun 3. kez başıma gelince yine servisin yolunu tuttum. sonuç: ‘nedenini bilmiyoruz.’ peki. güvenlik önlemi olarak aracın kilit mekanizmasındaki sinyal tekrar yapılandırıldı falan.
  yine aradan bir süre geçti ve bu sefer çok tehlikeli bir sorun ile karşı karşıya kaldım.
  sevgili dostum sedat sevgili'yi ziyarete giderken. hareket halindeki aracımın frenleri tutmadı. tam hızlanırken ekrandaki uyarıyı görüp aracımı durdurmaya çalıştım. fakat aracı durdurmak ne mümkün. aracın içinde eşim ve 21 aylık oğlum(ellerinizden öper) var ve ben 15 20 saniye aracı durdurmaya uğraştım. e sanırım o saniyelerin benim için asır gibi geçtiğini anlatmama gerek yok.

  sonrasında aracımın garanti süresi devam ettiği için opel destek hattını aradım. ısrarla aracımın gitmediğini ve çekilmesi gerektiğini anlatmaya çalıştığım arkadaş, garanti süresi 2 yıl olsa bile yol yardımının ilk 1 yıl için geçerli olduğunu söyledi. tabii arada ben üsteledikçe telefonun o meşhur tuşu ile telefonun mikrofonunu kapattı. muhtemelen arada bana kalayladı falan. neyse dedim ve aracı kendi imkanlarımla servise kadar çektirdim.

  ve sonucu beklemeye başladım. en eğlenceli kısım:
  opel aracın frenlerinin patlamadığını sadece boşaldığını söyledi. sağolsunlar parçayı değiştirdiklerini ilettiler. ben araca artık güvenimin kalmadığını ve sorunumu çözmelerini istedikçe aracın güvenli olduğu konusunda beni ikna etmeye çalıştılar.
  sonuç olarak ne bir özür dilediler ne de herhangi bir şekilde beni memnun ettiler. sorduğum şu soruya hiçbir opel yetkilisinden cevap alamadım:
  ‘benim yerimde siz olsanız bu aracı kullanmaya devam etmek ister misiniz?’ bu soruya herhangi bir şekilde cevap verebilen bir opel yetkilisi maalesef bulamadım. opel’in ceo su da buna dahil.

  velhasıl, bir daha opel in önünden bile geçmeyi düşünmüyorum. aracı kullanmaya devam ediyorum. ne satabiliyorum, ne de gönül rahatlığı ile binebiliyorum. bu yüzden opel e hakkımı da helal etmiyorum.

  opel almayı düşünen arkadaşlar bir şekilde bu yazıya denk gelir ise eğer fikir vermesi açısından düşüncelerimi paylaşmak istedim.

  --- spoiler ---
 • dava açılacaktır. konu hakkında fikri olan arkadaşların yardımına açığım.

  mağdur, 15 aralık 2017 tarihinde sıfır olarak satın aldığı 2017 opel crossland x model aracını ilk periyodik bakımı (15.000 km) için 10.05.2018 tarihinde k.maraş yetkili servise (sarpel otomotiv) teslim etmiştir.
  yetkili servis aracın bakımını yaparken, parça kırılmasına (yakıt filtre kabı) sebep olmuş, kendi hatasından kaynaklanan söz konusu kırık parçayı basit bir yapıştırıcı ile yapıştırıp aracı aynı gün mağdura sözde ilk bakımları yapılmış bir halde 900 tl'lik fatura keserek teslim etmiştir.
  yetkili servis; hem mağdur için hem de trafikte aracın yakınlarında bulunabilecek diğer araç ve yayalar için ciddi hayati tehlike oluşturabilecek boyutta ağır ihmal ve kusurunu hileli bir biçimde gizlemiştir.
  mağdur ertesi gün 11.05.2018 tarihinde kahramanmaraş mersin güzergahında seyir halindeyken uzun süre araçtan mazot sızmış/püskürmüş, araç yüzeyine bulaşmıştır. hava yağışlı olduğundan mağdurun yakıt kaybının farkına varması ancak tarsus gişe çıkışları civarında tesadüfen bir başka işi için durduğunda gerçekleşmiştir.
  araç aynı gün çekiciyle mersin mezitli gedizler opel yetkili servisine çekilmiş, yakıt filtre kabı değiştirildikten sonra 12.05.2018 tarihinde 363 tl fatura kesilerek mağdura teslim edilmiştir.

  1- hava yağışlı olmasaydı otobonda yapılan hız sonucu yakıtın alev alması işten bile değildi.
 • rezalet gibi rezalettir. yıllar önce bende sıfır km corsa almıştım, yetkili servis az burnumdan getirmedi. 10 yıl önce, 10.000 bakımında balataları değiştirmişti şam şeytanları. o zamanın parası bakım dahil 1000 lira kitlemişlerdi. haram zıkkım olsun.

  not: şu anki aracımda 50.000 km deyim ve balatalarım en az 10.000 km daha beni götürür. kesinlikle sert fren yapan, çok fren kullanan bir insan değilim.
 • bana göre sıfır arabayı üste ilâve donanımlarla falan verse ödeşemezler fakat türkiye bu tür medenî hâllere uzak bir ülke dediğim rezâlet.

  dava ile falan uğraşmaya gerek yok, zaman+para kaybı üzerine gereksiz stres ben olsam satarım o arabayı bir daha da o markaya yüzümü dönüp bakmam, yapmışlığım var.