şükela:  tümü | bugün
 • adından da anlaşılacağı üzere açık kaynaklı, haliyle de bedava bir kayıt / yayın programı.
  xsplit, camtasia falan filan findik fistik gibi ücretli yazılımlara muhtaç kaldığımız dönemlerde ilaç gibi geldi.
  referans isteyen arkadaşlar (gamerlar) için destiny ve birçok lol sc2 oyuncusu kullanmaktadır.

  şöyle birşey kendisi: http://www.youtube.com/watch?v=abiibyymvno
 • kullanışlı ve en önemlisi ücretsiz video kaydetme programı. pintipanda* sağ olsun.
 • 10mbit bağlantıyla çamur gibi stream yapmamı sağlayan program. sorun programda değil tabi bağlantıda. ciddi ciddi ince ayar yapıp en optimal şekilde kullanmak gerekiyor. güçlü bir bilgisayar ve 100mbit bağlantınız varsa çok rahat hd yayın yapabilirsiniz. önceleri xsplit kullanıyordum, onu da satın almayınca game capture yapmadığından bu programı buldum. gayet de güzel open source bir arkadaşımız.

  upload hızınız, yayınınızın kalitesi ile doğru orantılı. limitli (yazar burada adil kullanımlı demek istiyor) bir bağlantıyla upload yapacaksanız zaten hiç bulaşmayın kota anında doluyor. ayrıca upload hızınızı test etmek için speedtest.net kullanmayınız. mytest.net kullanarak upload test deyip 25 veya 33mb'lik dosya upload ederek gerçek upload hızınızı görünüz. speedtest.net 256k dosya upload ettiği için upload hızı daha yüksek çıkabiliyor. diyelim uploadunuz 1.1 çıktı. bu rakam sizim maksimum toplam bitrate'iniz olabilir (1100). ayrıca ses de stream edeceğinizi düşünürsek, 128kbit ini sese ayırıyoruz. geriye 972kbit kalıyor. bunu da full streame ayırmayalım, bitrateimizi 850-900 arası tutarsak, frame kaybı yaşamadan düzgün bir stream yapabiliriz.
 • bunun için kullanımı kolay falan denmiş de, onu diyenler uzay mekiği falan kullanıyor heralde. 40 takla attım da masaüstünü video olarak kaydedemedim lan. bok attığım camstudio'ya döndüm yine yeniden.
 • twitch.tv, justin.tv veya youtube kanallarinda canli yayin yapmaya yarayan acik kaynakli yazilim.

  https://obsproject.com/
 • diğer stream kanallarında (twitch, hitbox hariç) follower, donation gibi alarmları nasıl ekrana çıkarabildiğimizi aradığım program. clr browser var da ince ayar nasıl yapılır...

  edit: neyse halloldu...
 • ffsplit ile başladığım video çekme macerama, kendilerinin* sürekli sorun çıkarması ve benim de kafayı yemem sonucunda beleşine program arayışına yöneldim.

  cam studio, ezvid, bandicam, camtasia studio, microsoft expression encoder, fraps, xsplit vs. denemelerim hüsranla sonuçlandıktan sonra kendilerine rasladım. yalnız bu obs'den* kullanım kolaylığı bakımından yine bir sonuç alamadım. biraz karıştırıp ayarlarıyla oynadıkça programların arasında en kullanışlı olduğunu farketmenizi sağlıyor.

  aşağıdaki videolarda ne yapılması gerektiği verilmiş. anlamak için biraz zorlarsak sonunda müthiş şeyler oluyor.

  https://www.google.com.tr/…er%20software%20settings

  https://www.google.com.tr/…pen+broadcaster+software
 • obs ndi plugin ile çift pc ile nasıl yayın yapılacağını anlatan bir rehber video mevcut.
 • uzun süreli yayınlarda bir kaç kez programın crash etmesi sorunuyla karşılaştım ve o zamana kadar kaydedilen 4-5 gb dosyaları vlc dahil hiç bir programla açamadım. bu problem dışında oyun yayını yaparken zevkle kullanıyorum.

  genelde 3 farklı sahne kullanıyorum:

  1. ıntro sahnesi: intro müziği ve oynadığım oyunun havalı bir ekran görüntüsünü sahneye ekliyorum. ayrıca yayının ne zaman başlayacağını gösteren bir sayaç ve logomu ekliyorum. bu sahnede amaç izleyicilerin gelmesini beklemek olduğu için facecam, mikrofon gibi nesneler eklemiyorum. bu sayede izleyicilere yayının en başına dahil olma imkanı sunuyorum.

  2. bekleme(pause) sahnesi: bu sahnede oyuna ait (introdakinden farklı) bir wallpaperı arkaplana ekliyorum. facecam, facecam border ve mikrofonu sol alta ekliyorum. oyuna ait trailer videosunu küçülterek sağ alta ekliyorum. orta alta ise kendi ekranımı ekliyorum. sağ üstte her zamanki gibi logom bulunuyor. bu ekranı yayınların başında, sonunda ve tuvalet/mutfak aralarında kullanıyorum. facecami yayına geç dahil olan izleyicilerin, bilgisayar başında olup olmadığını kolay anlamaları için ekliyorum. trailer videosunun görevi az da olsa izleyicilerin sıkılmasını engellemek ve oyun havasının bozulmaması.

  3. oyun sahnesi: bu sahneyi mümkün olduğunca sade tutmaya çalışıyorum. ekran haricinde sadece facecam ve logo ekliyorum. ayrıca bir gizemi çözmeye çalıştığımız oyunlarda oyunla ilgili teorilerimi de açılıp kapanabilir bir etikete ekliyorum. bu etiketi sadece gerektiğinde açıyorum.
 • en iyi yayın programı olmasına rağmen ücretsizdir.

  bunu yapan her kimse cennetlik.