şükela:  tümü | bugün
 • kool and the gang'in jt taylor dönemi öncesi son önemli disco funk klasiklerinden.. brass düzenlemesi muhteşemdir, robert bell'in attığı slap'ler olayı zaten bitirmiştir.. ve tabii ki sonraki yıllarda bir sürü rap * * parçasında sample edilmiştir, son olarak ta beastie boys'un shazam'inde..
 • 1960 ortalarında caz tarihini yeniden yazmaya ve hard bop'ın kuvvetli adımlarını atmaya kararlı, henüz gencecik freddie hubbard'ın çıkardığı ilk albüm. diğer birçok cazcının aksine çıktığı hafta new york'tan los angeles'a; new orleans'a çevreyi etkilemiş, kariyerinin zirvesine emin adımlarla ilerleyen miles davis'in kendi deyimiyle: moralini bozmuştur.

  yirmi ikisindeki bu genç trompetçi caz standartlarına hakim,** saygı duyulan bestelere sahip* olup, aynı zamanda çok da iyi flugelhorn çalmaktadır. üstelik ultra-specialist tenor saksofoncu tina brooks, baterist clifford jarvis ve mccoy tyner gibi yeni-usta olmuş; ileride ismi coltrane ile sık sık anılacak başarılı bir piyanist genç hub'a destek olmuştur.

  yine de, gypsy blue'dan open sesame'e her şarkısı güzel olan bu albümle ilgili özet yorum olarak şunu okumanızı tavsiye ediyorum: (bkz: freddie hubbard/1)

  şarkı listesi:

  1. open sesame
  2. but beautiful
  3. gypsy blue
  4. all or nothing at all
  5. one mint julep
  6. hub's nub
  7. open sesame (alternate take)
  8. gypsy blue (alternate take)

  *
 • sesame isimli bilgisayar programının açık kaynak kodlu versiyonudur. (bkz: götünden sallamak)
 • freddie hubbard'ın inanılmaz albümü. blue note records'un kurucu ortaklarından rahmetli alfred lion prodüktörlüğünü yapmış, efsanevi rudy van gelder de ses mühendisliğini halletmiştir (hem ilk çıktığı 1960'ta hem de 2002'de çıkan versiyonunda). albümün bendeki kopyası bir "rudy van gelder edition" zaten. beni freddie'nin bu ilk işinden haberdar eden arkadaşıma da buradan selam yolluyorum. sayesinde hem müzik arşivim altın gibi bir albüm kazandı hem de çalma listelerim şenlendi.

  orijinal kitapçığında ira gitler tarafından yazılan yorumun son paragrafında şöyle denmiş freddie için;

  "...i looked at freddie up on the stand and suddenly a certain picture of a young louis armstrong that i had once seen popped into my mind's eye and drew its resemblance to hubbard... his trumpet is his 'open sesame.' the door is open again."

  trompetinin kapıyı nasıl açtığını "dinlemek" isterseniz:
  http://youtu.be/dfp5tb52ooe
 • hard bop'un gülü bu gülü.
 • the ringo jets‘in 14 aralık’ta çıkacak yeni albümü. dün gece babylon konserinde dinleme şansına sahip oldum ve hayvan gibi, cayır cayır bir iş olmuş rahatlıkla söyleyebilirim. çiğ garaj sounddan melodik, hard rock’a kayan bir soundu var. lale ve tarkan’ın vokalleri biraz daha ön planda; deniz’in stabbing vokali pek duymayacağız sanırım. ve tabii ki, cowbell ulan :)
 • e prime yerine kullanılabileceği söylenen ücretsiz bir "deney oluşturma" programı. hemen hemen birçok üniversitede araştırma görevlileri tarafından kullanılıyor.

  hayatımda bir şeyi indirip kurarken bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. bela bir program gerçekten. bir çizim yaparken karnıma ağrılar girdi ve yaklaşık 60 tane daha yapacağım bunlardan. eyy yazılımcılar az uğraşın da derdimize derman olun kurban olayım.

  edit: bilen biri şunun reaksiyon zamanı muhabbetini ve kahrolasıca programı her seferinde kurmadan nasıl açabileceğimi anlatabilir mi? nolur görün biriniz çaylaklık akademi hayallerimle oynamasın.