• acik toplum enstitüsü. george soros tarafindan finanse edilen ve 3. dünya ülkeleri ve özellikle soros gettosu olarak bilinen sovyetler birliginin dagilmasiyla ortaya cikan bagimsiz devletler icerisinde calisan vakif. http://www.soros.org/ adresinden ayrintili bilgiye ulasilabilir.
  • soros'un türkiye'deki açık toplum enstitüsü'nü danışma kurulunda yer alan isimler şunlar:

nadire mater (gazeteci hakan altınay (direktör), can peker (türk henkel genel müdürü, tesev başkanı, tüsiad haysiyet divanı üyesi), nebahat akkoç (diyarbakır'da kurulu kadın araştırmaları merkezi vakfı yöneticisi), şahin alpay (gazeteci-yazar), murat belge (yazar), üstün ergüder (boğaziçi üniversitesi'nin eski rektörü), osman kavala (kavala grubu'nun sahibi), ömer madra (açık radyo'nun kurucusu, bilgi üniversitesi öğretim üyesi),oğuz özerden (bilgi üniversitesi kurucusu).
  • filistinlilere amerika ve avrupa'daki hukuk okullarında eğitim görmeleri ve bu suretle kendi haklarını daha iyi savunabilmeleri amacıyla burs veren kuruluş.
  • osi topu topu alti milyon dolara, o da dort yilda, 13 medya kurulusu, 526 gazeteci fonluyorsa oldukca ucuza gittigimizin resmidir.*
  • british council' in chevening burs fonu ile ortaklasa bir burs programi olusturan ve yuksek lisans yapmak isteyen turk ogrencilerine sadece insan haklari bolumleri (llm ya da ma) icin university of essex'de bir yil okumalari icin imkan saglayan kurulus. degerlerine ve amaclarina saygi duymayanlar da soros'un bursu ile okuyarak, istedikleri yonde calismalarina devam edebilmektedirler. bu durumda da soros'un parasini yedim ama kendimi yedirtmedim denilebilir, avantajlidir.
  • gerçekliklerinin saptırıldığı ya da araştırmanın yapıldığı kitlenin homojen olmadığı belli olan zırvaları araştırma adı altında öne sürüp türkiye'yi kendi istekleri doğrultusunda biçimlendirmek için uğraşan kuruluş. cnn türk gibi bir partnerleri sayesinde öğrendik ki türklerin %65'ten fazlası "sokakta cübbeli, sakallı ve takkeli insan görmek"ten rahatsız olmuyormuş. rahatsız olmayalım bakalım, düpedüz bunun adı yobazlıkken onlar öyle diyorsa muhafazakar da oluruz. kolay gelsin...
  • varolduğu diğer ülkelerden farklı olarak, -eğer yöntemlerinde bir değişikliğe gitmemişlerse- türkiye'de doğrudan faaliyetlere girmeyen, yalnızca çeşitli sivil toplum örgütlerinin organize ettiği projelere mali katkı sağlayan kurum. bunun sebebini ise şöyle açıklıyorlar: eski sscb ülkelerine nazaran türkiye'de uzun yıllar bastırılmış bir sivil toplumun bulunmayışı [edit: cümle biraz karışık olmuş. şöyle düzeltilebilir: "türkiye'nin eski sscb ülkelerden daha demokratik olması"] ve demokratik kanallarının açık oluşu. ayrıca, verilen mali destek de -belirtildiği gibi- öyle çok büyük değil; bir sivil toplum örgütün ya da örgütlerinin düzenlediği projelerinin toplam maliyetinin ancak küçük bir kısmı. maliyetin diğer bölümü de sivil toplum örgütlerinin kendi öz kaynaklarından ve diğer kaynaklardan karşılanıyor. dolayısıyla açık toplum enstitüsü, örgütlere "şöyle yapacaksınız, böyle yapacaksınız", "para vermeyiz ha" gibi telkinlerde bulunmuyor, bulunamıyor; örneğin bir sendika * yetkilisi de "başta tereddütümüz vardı ama hiç işimize karışmadılar" mealinde bir açıklama yapmıştı. yani, tüm sorumluluk sivil toplum örgütlerine aittir, faaliyetler yalnızca onları bağlar..

enstitünün -en azından türkiye'deki- faaliyetleri ne kadar iyi olursa olsun, bu kurumun "esin kaynağı" karl popper'ın -bence- sevimsiz bir düşünür ve öğrencisi george soros'un ekonomik açıdan kapitalist bir kurt olduğu gerçeğini değiştirmez tabiî ki...
  • (bkz: george soros/#10636164)

türkiye'de finansal destek sağladığı projeler şunlarmış:

2003
    açık site'nin, internet yayıncılığı projesi
    afet için sivil koordinasyon derneği'nin gezici afet eğitimi merkezi
    anadolu kültür'ün, anadolu kültür odakları projesi
    ankara sinema derneği'nin gezici avrupa filmleri festivali
    anne çocuk eğitim vakfı'nın okul öncesi eğitim ve işlevsel yetişkin okur-yazarlık ve kadın destek programları
    beyoğlu gazetesi
    bilgi üniversitesi'nin avrupa'lı türkler araştırması
    bilgi üniversitesi sivil toplum kuruluşları eğitim ve araştırma birimi
    bilgi üniversitesi insan hakları merkezi
    boğaziçi üniversitesi'nin çeşitli araştırma projeleri
    boğaziçi üniversitesi'nin sosyal politika forumu
    eğitim reformu girişimi
    kadın girişimciler derneği'nin kadın fonu projesi
    kadın merkezi'nin namus cinayetlerini önleme projesi
    kadın yurttaş ağı'nın kadınlara hukuk danışmanlığı projesi
    kadınların kamu hayatında karşılaştığı engeller araştırması
    kültür bilincini geliştirme vakfı'nın kültür karıncaları projesi
    nişantaşı yaya sergisi
    proje 4l istanbul güncel sanat müzesi'nde bir modern sanat sergisi
    sabancı üniversitesi - istanbul politikalar merkezi'nin avrupa birliği izleme projesi
    sabancı üniversitesi'nin, toplumsal duyarlılık modelinin yaygınlaşması çalışmaları
    tarih vakfı'nın, ders kitaplarını gözden geçirme çalışması ve stk rehberi
    turist rehberleri vakfı'nın çocuk ve müze projesi
    şizofreni dostları derneği'nin ruhsal engelli insanlar için insan hakları savunuculuğu projesi
    türkiye israfı önleme vakfı'nın türkiye grameen mikrokredi projesi
    uçan süpürge'nin, "köprüler kuruyoruz" belgesel film gösterimi ve 6.uçan süpürge kadın filmleri festivali
    türkiye ekonomik ve sosyal etüdler vakfı'nın 2004 programı'na destek
    türkiye sosyal, ekonomik ve siyasi araştırmalar vakfı'nın türkiye'deki seçmen davranışları araştırması ve uluslararası basın derneği'nin gazeteci eğitimi projesi'dir.

2004
    afet için sivil koordinasyon derneği'nin gezici afet eğitimi merkezi
    anadolu kültür 'ün, anadolu kültür odakları projesi
    anadolu halk kültür vakfı'nın, görünen köy projesi
    ankara sinema derneği'nin gezici avrupa filmleri festivali
    anne çocuk eğitim vakfı'nın okulöncesi eğitim ve islevsel yetişkin okur-yazarlık ve kadın destek programları
    bağımsız türkiye komisyonu' nun, avrupa'da türkiye çalışması
    batman kadın merkezi'nin, kadının insan hakları eğitimi projesi
    bilgi üniversitesi'nin avrupa'lı türkler araştırması
    bilgi üniversitesi sivil toplum kuruluşları eğitim ve araştırma birimi
    bilgi üniversitesi insan hakları merkezi
    boğaziçi üniversitesi'nin çeşitli araştırma projeleri
    bilgi üniversitesi'nin 20 ilde insan hakları filmleri gösterimi
    centre for european policy studies 'in, çağdaş türkiye'nin avrupa dönüşümü projesi
    centre for european reform 'un, avrupa birliği ve türkiye için türkiye'nin avrupa birliği'ne adaylık süreci stratejisi
    dev.maden-sen 'in, özel sektör madenciliği alanında ekonomik ve sosyal haklar uygulamalarının araştırılması ve geliştirilmesi projesi
    diyarbakır barosu 'nun, herkes için adalet projesi
    eğitim reform girişimi
    istanbul kültür ve sanat vakfı 'nın, şimdi!now! ve sınır'da sanat sergisi
    kadın girişimciler derneği 'nin kadın fonu projesi
    kadın merkezi'nin namus cinayetlerini önleme projesi
    kadın yurttaş ağı'nın kadınlara hukuk danışmanlığı projesi
    kadınların kamu hayatında karşılaştığı engeller araştırması
    kültür bilincini geliştirme vakfı'nın kültür karıncaları projesi
    kültürlerarası iletişim derneği'nin, anadolu buluşması projesi
    sabancı üniversitesi - istanbul politikalar merkezi'nin avrupa birliği izleme projesi
    sabancı üniversitesi'nin, toplumsal duyarlılık modelinin yaygınlaşması çalışmaları
    tarih vakfı'nın, ders kitaplarını gözden geçirme çalışması ve stk rehberi
    turist rehberleri vakfı'nın çocuk ve müze projesi
    şizofreni dostları derneği'nin ruhsal engelli insanlar için insan hakları savunuculuğu projesi
    türkiye israfı önleme vakfı'nın türkiye grameen mikrokredi projesi ve bu proje ile ilgili yapılan değerlendirme çalışması
    uçan süpürge'nin, "köprüler kuruyoruz" belgesel film gösterimi
    türkiye ekonomik ve sosyal etüdler vakfı'nın 2004 programı'na destek
    türkiye sosyal, ekonomik ve siyasi araştırmalar vakfı'nın türkiye'deki seçmen davranışları araştırması ve uluslararası basın derneği'nin gazeteci eğitimi projesi'dir.

2005
    anadolu folklor ve kültür vakfı'nın görünen köy projesi
    anadolu kültür a.ş.’nin diyarbakır sanat merkezi, batman ve kars merkezleri
    bağımsız türkiye komisyonu'nun, avrupa'da türkiye çalışması
    batman kadın merkezi'nin, kadının insan hakları eğitimi projesi
    bilgi üniversitesi'nin 20 ilde insan hakları filmleri gösterimi
    bilgi üniversitesi göç araştırmaları merkezi'nin avrupa'lı türkler araştırması (doç. dr. ayhan kaya)
    bilgi üniversitesi insan hakları merkezi'nin üç projesi
    bilgi üniversitesi, stk eğitim ve araştırma birimi’nin eğitim programları, stk koleksiyonu yayınları, uzaktan eğitim uygulaması
    boğaziçi üniversitesi'nin ab-türkiye ilişkilerinde göç araştırması, (prof. dr. refik erzan)
    boğaziçi üniversitesi görme engelliler teknoloji merkezi'nin (getem) körler için internet kütüphanesi projesi
    boğaziçi üniversitesi'nin kim ne kadar vergi ödüyor? araştırması, (doç. dr. ünal zenginobuz)
    boğaziçi üniversitesi'nin mikro kredi değerlendirme araştırması, (prof. dr. fikret adaman)
    boğaziçi üniversitesi'nin türkiye'de muhafazakârlığın değişkenleri araştırması, (doç. dr. hakan yılmaz)
    centre for european policy studies'in, çağdaş türkiye'nin avrupa dönüşümü projesi
    centre for european reform'un, avrupa birliği ve türkiye için türkiye'nin avrupa birliği'ne adaylık süreci stratejisi
    dev.maden-sen'in, özel sektör madenciliği alanında ekonomik ve sosyal haklar uygulamalarının araştırılması ve geliştirilmesi projesi
    diyarbakır barosu'nun, herkes için adalet projesi eğitim reformu girişimi projesi
    helsinki yurttaşlar derneği'nin mültecilere adli destek projesi
    helsinki yurttaşlar derneği'nin türkiye'de çingene hakları projesi
    istanbul kültür ve sanat vakfı'nın, sınır'da sanat sergisi ve
    uluslararası 9. istanbul bienali kadın girişimciler derneği'nin (kagider) kadın fonu projesi
    kadın merkezi'nin (ka-mer) her kadın için bir fırsat projesi
    kültürlerarası iletişim derneği'nin, anadolu buluşması projesi
    sabancı üniversitesi istanbul politikalar merkezi'nin bizim bedenlerimiz, bizim cinselliğimiz projesi
    sabancı üniversitesi istanbul politikalar merkezi'nin avrupa birliği izleme projesi
    sabancı üniversitesi istanbul politikalar merkezi'nin türkiye'de muhafazakârlık araştırması, (prof. dr. ersin kalaycıoğlu - doç. dr. ali çarkoğlu)
    sabancı üniversitesi'nin toplumsal duyarlılık modelinin yaygınlaşması çalışmaları
    tarih vakfı'nın ders kitaplarında insan hakları taraması ve
    stk rehberi türk amerikan derneği'nin ebru projesi
    türkiye ekonomik ve sosyal etüdler vakfı'nın (tesev) 2005 programı
    türkiye israfı önleme vakfı'nın grameen mikro kredi projesi
    türkiye üçüncü sektör vakfı'nın türkiye sivil toplum ulusal forumu
    uçan süpürge'nin köprüler kuruyoruz belgesel film gösterimi
    ulaşılabilir yaşam derneği'nin uluslararası çingene sempozyumu

2006
    anadolu kültür a.ş.'nin anadolu'da sanat merkezleri ve sanat çalışmaları'nın desteklenmesi
    bilgi üniversitesi göç araştırmaları merkezi'nin uzun yol: türkiye çingeneleri belgesel gösterisi
    bilgi üniversitesi insan hakları hukuku uygulama ve araştırma merkezi ve merkez'in yargı izleme projesi
    bilgi üniversitesi ve toplum gönüllüleri vakfı'nın (tog) gençlik çalışmaları birimi
    bilgi üniversitesi stk eğitim ve araştırma birimi'nin uzaktan eğitim uygulaması ve stk koleksiyonu yayınları
    boğaziçi üniversitesi'nin türkiye'de orta sınıf araştırması, (doç.dr. hakan yılmaz)
    boğaziçi üniversitesi sosyal politika forumu'nun sosyal politika izleme ve bölgesel farklılıkların azaltılması için sosyal politikalar geliştirilmesi projeleri
    boğaziçi üniversitesi'nin türkiye'de muhafazakarlığın değişkenleri araştırması, (doç.dr. hakan yılmaz)
    boğaziçi üniversitesi görme engelliler teknoloji ve eğitim merkezi'nin (getem) körler için internet kütüphanesi projesi
    boğaziçi üniversitesi'nin kim ne kadar vergi ödüyor? araştırması, ( doç. dr. ünal zenginobuz)
    centre for european reform'un avrupa birliği - türkiye programı 2006 - 2007
    dev.maden-sen'in, özel sektör madenciliği alanında ekonomik ve sosyal haklar uygulamalarının araştırılması ve geliştirilmesi projesi
    diyarbakır barosu'nun herkes için adalet projesi
    ebru projesi: türkiye'de kültürel çeşitliliğin fotoğraflanması projesi
    eğitim reformu girişimi european stability initiative'in (esi) türkiye'nin üyeliği konusunda avrupa birliği ülkelerindeki tartışmalar araştırması
    european stability initiative'in (esi) türkiye'de kadın: algılar ve gerçekler araştırması
    eurohorizons'ın 100 konuda avrupa birliği'nin günlük hayata etkileri araştırması
    helsinki yurttaşlar derneği'nin mülteci destek ve savunuculuk programı
    helsinki yurttaşlar derneği'nin türkiye'de çingene hakları projesi
    insan hakları gündemi derneği'nin zihinsel engelli insanlar için insan hakları savunuculuğu toplantısı
    istanbul politikalar merkezi'nin türkiye'de muhafazakarlık araştırması, (prof. dr. ersin kalaycıoğlu - doç. dr. ali çarkoğlu)
    kadın girişimciler derneği'nin (kagider) kadın fonu projesi
    ka-mer'in doğu ve güneydoğu anadolu'da 23 ilde gerçekleştirdiği kadın çalışmaları'nın desteklenmesi ve bağımsız değerlendirmesinin yapılması
    kültürlerarası iletişim derneği'nin anadolu'da sanat buluşması projesi
    türkiye israfı önleme vakfı'nın grameen mikrokredi projesi
    türk kültür vakfı'nın afs öğrenci değişim
    programı türkiye ekonomik ve sosyal etüdler vakfı'nın (tesev) demokratikleşme ve iyi yönetişim programları
    tarih ve toplum bilimleri enstitüsü derneği'nin batman ve istanbul/ tarlabaşı'nda, göç olgusundan olumsuz etkilenen çocuklar ile yapılan pandomim çalışmasının kitaplaştırılması projesi
    uçan süpürge'nin köprüler kuruyoruz belgesel film gösterimi

(http://www.osiaf.org.tr/….php?sayfa_id=003&res=1024)
  • tsk'nın tespit ettiği ab ve abd fonlu şer odağı sivil toplum kuruluşlarına dahil edilmiş enstitü. bununla ilgili açık toplum enstitüsü türkiye direktörü hakan altınay'ın yanıtı için:
    (bkz: http://www.bianet.org/…eri-ve-acik-toplum-enstitusu)
  • allaam turkiye hakkinda sittin sayfa rapor hazirlayip turkce haric 42 dilde yayinlayan bir orgut bu. sinir ola ola uzerinde calismaktan usandim.
hesabın var mı? giriş yap