şükela:  tümü | bugün
  • ufak isletmeler icin oldukca basarili cms'dir. kurulum, tema degistirmek, yeni dil ve para birimi eklemek gibi tum ana islemleri 5 dakika da hallettim. yonetim paneli oyle basit ve kullanimi kolay ki 500 kadar urunu ise 3-4 saat icerisinde kasmadan yukledim. hasili kelam 10 saatten az bir surede tikir tikir calisan bir e-ticaret sitesine sahip oldum. kodlayanin elinden, tasarlayanin gozlerin operim.
  • mvcyi abartılı bir şekilde kullandığından, ota boka "farklı klasörlerde" bir ton dosya oluşturmak gerektiğinden üzerine modül geliştirmesi zor olmaktan çok "sıkıcı" olan php ile yazılmış alışveriş sitesi sistemi. ha güzel mi? evet...
  • themeforest.net'de 40-50 dolara bulunabilecek temalarını içeriğini türkçeleştirerek 200tl'ye satan sitelerde reklamı yapılan ücretsiz e-ticaret scripti. bir de 450 tl'den indirim yapılmış bu fırsat kaçmaz. 450 liralık ne maliyet var onu da çözebilmiş değilim.
  • 54 dolarcık cüzi(!) fiyatı ile opencart'ın en çok satan teması olan (bunu kendileri iddia ediyor) journal ile birlikte envai çeşit sektöre uygun e-ticaret sitesi yapabileceğiniz açık kaynak kodlu yazılım.

geliştiricileri journal temasının 2000'den fazla düzenlenebilir seçeneğe sahip olduğunu söylüyor ve bunu temayı kurduğunuzda hazır olarak kullanabileceğiniz 10 demo ile kanıtlamaya çalışıyor. bunlar da o demolar.

pekala, temayı geliştiren ekibin satış departmanındanmış gibi davranmayı bir kenara bırakayım. opencart ve journal teması ile tanışmam geçtiğimiz sene yaptığım staj sırasında şirketin e-ticaret sitesini yapmamı isteyen patronun (bkz: boss) (bkz: oyabun) teşviğiyle oldu. bir diğer açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımı olan prestashop'u biraz kurcaladıktan sonra, yönetiminin daha kolay olduğuna karar verdiğim opancart ile birlikte o zamandan bu yana 4 e-ticaret sitesi yaptım ve evet, hepsinde journal temasını kullandım.

opencart'ı cpanel'inizden softaculous platformunu kullanarak bir kaç tıklamayla kolayca kurabilirken, journal temasını da temayı indirdiğinizde sahip olduğunuz 4 klasörü opencart'ın kurulu ana dizinine atarak ve sitenizin admin panelinden temayı kura tıklayıp, seçili hale getirip ve en nihayetinde de modifikasyonları yenile yaparak kurabilirsiniz. anlayacağınız kurulumlar çok bir uğraş gerektirmiyor.

kullanım kolaylığına gelecek olursak opencart'ın admin panelini idare etmeyi öğrenmek bir hayli kolay. internette bununla alakalı türkçe bir sürü video ve bilgi mevcut. bir de ingilizce biliyorsanız zaten herhangi bir konuda kaynak bulmak sizin için hiç sıkıntı değil (her zaman olduğu gibi). ingilizce demişken, konu journal teması olunca burası biraz can sıkıcı. malesef journal teması türkçe dilini desteklemiyor. yani temanın yönetim paneli sadece ingilizce. gönüllü olarak türkçeleştirmek istediğimi belirterek geliştiricilerle iletişime geçmeme rağmen kendilerinin böyle bir planlarının olmadığı cevabını alarak, sanırım opencart'ın wordpress'te olduğu gibi kolayca tema dili çevirme yöntemlerine (örneğin poedit kullanarak) sahip olmadığı için, kibarca reddedildim ve bu iş şimdilik askıda kaldı.

"e... peki ne halt yemeye o kadar bahsettin journal temasından şimdi sen?" diyebilirsiniz sayın ticaret severler. bahsettim çünkü belki birgün bir şekilde çevirisini yapabilirim ve burayı editleyerek sizi haberdar edebilirim. ha bir de, ingilizce bilenlere farkındalık amacım vardı.

kapanış olarak şunu da söylemeliyim, opencart, bedava olan çoğu şey gibi, bir sürü eksikliklere sahip. yazılımın kendisinde varsayılan olarak bulunmayan özellikleri ihtiyacınıza göre bulacağınız eklentileri (buradan) yükleyerek giderebilirsiniz. ayrıca açık kaynak kodlu olduğu için her şeyi kendiniz de kodlarla oynayarak düzenleyebilirsiniz.

şimdilik bu kadar diyorum ve ileride bir gün daha ayrıntılı kılavuz, bilgi ve yardım sözü vererek yazar olmayı beklemeye koyuluyorum.
  • sözlüğü webmaster forumu sananların uzak durması gerek sistem.
  • 1.5.6 sürümünden beri kullanıyorum. opencart sitelerinin büyük bir kısmı journal teması kullanıyor. bu tema başlı başına bir e-ticaret sistemi gibi çok sayıda ayarlara sahip ve bu temayla aklınıza gelecek neredeyse tüm temalar yapılabiliyor. çok esnek bir yapısı var. opencart modüller bakımından biraz geride. adamlar hayvan gibi e-mail marketing yazılımı geliştirir, sitene entegre etmek istersin fakat woocommerce ve magentonun yanında göremezsin. farklı kişililer tarafından yarım yamalak geliştirilmiş bir modül alırsın o da tam çalışmıyordur.

bir opencart e-ticaret sitesinde olması gereken modüller:
    1) kargo takip sistemi: ücretsiz modüller mevcut
    2) kartla ödeme sistemi: payu hariç hepsinin ücretsiz eklentisi var
    3) sipariş sms bildirimleri: netgsm modülü var ve çok iyi
    4) kaliteli bir tema: journal temasından şaşmayın. efsane bir tema
    5) google analytics entegrasyonu: gelişmiş entegrasyon için modül şart ve pahalı :'(
    6) facebook entegrasyonu: facebook tarafından geliştirilmiş modül mevcut, bedava.
    7) seo modülü: opencart içerisinde temel ayarlara izin veriyor zaten ve yeterli de. extra birşey isterseniz paraya kıyıp ortalama 99 dolara modül almanız gerek.

bunların dışında bir şeye ihtiyacınız yok. görüldüğü üzere tema hariç hiç para harcamadan giriş ve orta seviye için fazlasıyla yeterli oluyor opencart.
  • bu sistemini çok satıcılı (multi-vendor) kullanan var mı? aklıma takılan birkaç soru var. hatta buraya yazayım bilenler lütfen aydınlatsın.

bu sistemde satıcılara para transferi nasıl gerçekleşiyor? malum paypal türkiye’de kullanılmıyor. transfer ücreti alıyor mu? para havuzda birikebiliyor mu ve mesela satıcılara 10 dolar ve katlarını çekme özelliği verilebiliyor mu? (12 dolarlık satış yapan birine 10 dolar transfer yapılması ve kalan 2 doların hesabında diğer satışlarıyla çekebilmesi gibi)

diğer sorum da faturalandırma özelliği var mı ve vergiler nasıl işliyor. malum benim hosting im amerika’da ve sattığım şeyler dijital eşyalar, pdf dosyası gibi. neye göre vergi kesilecek?
  • arayüzü sayesinde kolaylıkla e-ticaret sitesi yapılmasına imkan sunan açık kodlu yazılımdır. hazır bir e-ticaret sitesine yıllık 1500-2000 hatta 5000 tl vermek yerine sadece alan adı ve hosting'e para vererek maksimum 10 günde (resim-foto yükleme, türkçeleştirme, modüllerle destekleme, google optimzasyonu vs. dahil) yılda 100 tl ile 250 tl arasında masrafla alışveriş sitesi yapılmasına imkan sunuyor. belirli aralıklarla güncellenmesi siteyi yaptıktan sonra güncelliğinin geri planda kalmamasını sağlıyor.
    açık kaynak kodlu yazılımların daha da artması dileğimle
  • 2.1.0.2 versiyonunu türkçeye çevirmek istiyorum ama dil paketi çıkmamış sanırım. sırf bu sebeple 2.1.0.1 e downgrade yapmak istiyor ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.

edit: bir alt sürümün türkçe dil paketini yükleyince hata verdi site çalışmadı, backup'ı tekrar yüklemek zorunda kaldım. hata kodunu not etseymişim..
  • yönetim panelinde genel ayarları girdikten sonra kırmızı hatalar veren ama ünlemin kaynağını göstermeyen küçücuk turşucük...

allah allah...