şükela:  tümü | bugün soru sor
 • agentzh nikli kullanıcının kurduğu açık kaynak kodlu web platformu. nginx'in zayıf kalan yönlerini lua dilini kullanarak geliştiriyor. yaratıcısı nginx forumlarında oldukça aktif. nginx, reverse proxy dışındaki komplike isteklerinizi gerçekleştirmekte çok da yetenekli değil. zaten o amaçla üretilmiş bir şey değil. ancak isterseniz luarocks ya da kendi opm yöneticisini kullanarak lua kütüphanesini genişletebilir nginx'in sınırlarını da zorlayabilirsiniz.

  openresty'i nginx'in üzerine kurduğunuzda nginx.conf dosyanız aynen sorunsuz çalışmaya devam edecektir. body_filter_by_lua ya da content_by_lua gibi direktiflerle içerik ya da header üzerinde istediğiniz gibi oynamalar yapmanız mümkün.

  ekşi sözlüğü tatlı sözlüğe çeviren basit bir örnek

  location = /eksi {
  proxy_pass localhost:3000;
  body_filter_by_lua_block{
  ngx.arg[1] = string.replace(ngx.arg[1], "ekşi", "tatlı")
  }
  }
 • nginx forklarından biri. istediğiniz gibi eğip bükebiliyorsunuz.

  bugün lua + memcached + php-fpm + wordpress ile çok ilginç şeyler deniyorum. her kullanıcıya farklı reklam kodları çıkartıyorum. anlık 500 - 600 hiti(saniyede tekil hit. bazen 1000 üzerine çıkıyor.)

  wordpress için nginx fastcgi cache kullanırsam reklam kodları sabit kalıyor. bende reklam kodlarını önce php ile yazdığım bir script ile ajax çektirip test ettim. php-fpm sisteme aşırı yük bindirdi.

  daha sonra openresty'nin ilk defa lua ile kod yazarak gelen ajax istekleri yakaladım ve işledim.

  işlem şöyle işliyor:
  istek <-> nginx <-> lua kodu <-> memcached <-> statik dosya

  bu sayede php'e hiç girmeden direkt nginx işlemleri lua ile hallediyor. memcached'i de devreden çıkartabilirdim ama bilerek tuttum. aslında uğraşmak istemedim. *

  sunucu yükünü inanılmaz derecede düşürdü. 4 çekirdek 8 gb ramli bir sanal makinada anlık 500 kusur hit kaldırmak. load değerleri 1e çıkıyor maksimum. dehşet bir şey lan bu.

  aşağıda resimleri mevcuttur.

  lua kodu

  nginx kısmı

  sunucu yükü

  google anlık site ziyaretçisi