şükela:  tümü | bugün
 • şu an piyasadaki en büyük nft market.

  https://opensea.io/
 • yeni nesil dijital sanat galerisi.etheruem ile eser alıp satabilirsiniz ya da kendi eserinizi yaratıp satışa çıkarabilirsiniz. ilerde popüler olma şansı yüksek.
 • (bkz: nft) tokenları üzerinden dijital sanat eserleri ve ürünler alıp satabileceğiniz bir sanal pazardır kendileri.

  2021 mart ayı itibari ile ethereum network'ündeki gas fee'lerin yüksekliğinden dolayı ilk doğrulamayı yaparken 50-100 dolar arası bir harcama yapmanız gerekir. o yüzden bir deneyeyim ya burayı, satabiliyor muyum acaba diye dalmadan önce o parayı vermek istediğinizden emin olmanız lazım.

  sonrasında bu parayı tekrar vermiyorsunuz. bir sonraki seferlerde sadece %2.5 opensea komisyonu ödüyorsunuz satış üzerinden.

  millet saçma sapan şeyler satıyor, türkler henüz keşfedemedi maazallah şeyinin fotoğrafını falan satmaya çalışan olur diye korkmuyor değilim.
 • dijital varlıkların google'ı (bkz: nft)
  ethereum ağ üzerindeki cryptopunks hashmasks gibi erc tokenlerı görüntüleyebilirsiniz. alım satım geçmişi ağ üzerindeki bilgileri daha okunaklı şekilde bize sunar.

  koleksiyon ve dijital varlık yaratma özellikleri vardır. mint özelliği ücretsiz ve sınırsızdır. satın alan kişi bu mint'in parasını öder.

  ethereum ağ yapısını kullanmayan nft projeleri mesela nbatopshot opensea'de görüntülenmez.

  nft üreticileri arasında crypto art yapan sanatçılar opensea konusunda biraz mesefelidir. pazar sınıfı olarak avam kalabalık ve çok tercih edilesi değildir. peki nereyi tercih ediyor o zaman dostum derseniz superrare knownorigin nifty gateway makersplace son olarak rarible

  edüt: artık sadece ethereum desteği yok. diğer ağları da destekliyor. mesela polygon bunlardan biri
  edüt2 : opensea 1 sene öncesine kadar avamdı cryptoartistler tarafından ötekileştiriliyordu fakat on yüz milyon adetli random üretilen koleksiyonlarla para kaldıran arkadaşlar sayesinde opensea transaction trafiği 2021 son çeyreğinde roketledi diyebiliriz.
  edüt3: hashmasks cryptopunks lostpoets gibi nftlerin alıcı ve satıcıları komisyonlarını buraya baymaktalar. yakın gelecekte airdrop yapması muhtemel gözüküyor.
 • bence ilerleyen dönemlerde gasfee ler kalkacak. çünkü talep çok fazla artacak. mintable varken kimse opensea ile uğraşmayacak. bence ayağını denk alsın opensea. kaldırsın girişi komisyonu.
 • nisan ayındaki nft satışı için gereken tek seferlik transaction gas-fee ücreti 450 usd'den an itibariyle 25'e kadar düşmüş nft marketi.

  yakın zamanda bu gaz ücretlerinin tamamen kaldırılacağı söylense de ücretlerin kalkmasıyla nft'lerinizin pazarda kaybolma ihtimali çok daha yüksek olacağı gibi reklam ihtiyacı ortaya çıkaracaktır. bu yüzden vakit varken creator olarak varlık göstermek isteyenler için güzel bir zamanlama.

  ayrıca creator olup satış yapan yazarlara birkaç sorum var, yeşillendirebilirlerse sevinirim.
 • bende bi tane cizimimi ekledim. begenenlere cizim yapabilirim :)

  opensea free nft
 • ön edit 2 : üye alımı tekrar aktifleştirilmiştir.
  https://t.me/joinchat/umz9gh1p-q5lytbk

  ön edit 1: yeşillendiren çok arkadaş oldu. telegram kanalının linkini söylediğim gibi 10 kişi dolunca kapatmıştım. şimdi tekrar açıyorum ve yeni limitim 100 kişi. 100 kişi dolunca bu linki de kapatacağım. https://t.me/joinchat/tba89is8vnq0ndg0 . lütfen sadece ilgili kişiler girsin, dur ya ne varmış burada bir bakayım diyenlerin bulacağı bir şey yok.

  ön edit:
  nft tavsiyelerine başlığında tecrübelerimi paylaştım

  bir miktar gas fee kaybetmeme sebep oldu fakat güzel kazançların olduğu bir platform. öğrendiklerimi aktarmayı düşünüyorum. en azından yaptığım hataları yapıp gas fee kaybı yaşamayın.

  parayı çekti ama nft i alamadım.

  böyle bir ihtimal var mı ya?

  anlayan biri yardımcı olabilir mi?

  edit: kendi kendime uğraşarak öğrendim. bin dolar yatırım yapayım demiştim ama yarısından fazlası gas fee lanetine gitti. aman diyeyim dikkat edin.
  baktım bu iş böyle olmayacak bin dolar daha yatırdım. bu rakam beni zorlayacak bir rakam bu arada ama risk budur dedim.
  şuan güvendiğim tek şey insan psikolojisi. herkes girmek istiyor fakat kimse cesaret edemiyor. ama herkes deli gibi bakıyor. bitcoin içinde 2013-2014 yılında böyle bir ayrım yaşamıştım. şuan onun pişmanlığının olması bu denli bir riske girmeme sebep oldu.

  1-2 hafta sonra editlerim dolandırıldım mı yoksa bir şeyler oldu mu diye(swh). ama en kötü alıp 1-2 yıl dursun diyeceğim sanırım.
  bu arada 2 bin dolar beni zorlamayacak bir rakam değil, gayette zorluyor. fakat dedim ya risk budur dedim.

  nft tavsiyeleri için yeşillendirenler oluyor. giveaway vs.(nft çıkaranlar beğeni etiket vs ile çekilişle nft dağıtıyorlar, para ayırmak istemeyen arkadaşlar bunları takip edebilir) paylaşımı bilgilendirmeleri için bir telegram kanalı kurdum. ilk etapta 10 kişi almayı planlıyorum. çünkü fazla kişi ile ilgilenecek zaman ayırmam zor olacak. sonrasında ilerleriz belki bakalım.
  telegram kanalı: https://t.me/joinchat/8xgsqetpkve4mthk
 • an itibariyle günlük 180 m $ işlem hacmine sahip olan , nft alış veriş imkanını sağlayan ethereum bazlı web sitesi.
 • nft bull market yakında sizlerlerle.
hesabın var mı? giriş yap