• yeni nesil dijital sanat galerisi.etheruem ile eser alıp satabilirsiniz ya da kendi eserinizi yaratıp satışa çıkarabilirsiniz. ilerde popüler olma şansı yüksek.
  • (bkz: nft) tokenları üzerinden dijital sanat eserleri ve ürünler alıp satabileceğiniz bir sanal pazardır kendileri.

2021 mart ayı itibari ile ethereum network'ündeki gas fee'lerin yüksekliğinden dolayı ilk doğrulamayı yaparken 50-100 dolar arası bir harcama yapmanız gerekir. o yüzden bir deneyeyim ya burayı, satabiliyor muyum acaba diye dalmadan önce o parayı vermek istediğinizden emin olmanız lazım.

sonrasında bu parayı tekrar vermiyorsunuz. bir sonraki seferlerde sadece %2.5 opensea komisyonu ödüyorsunuz satış üzerinden.

millet saçma sapan şeyler satıyor, türkler henüz keşfedemedi maazallah şeyinin fotoğrafını falan satmaya çalışan olur diye korkmuyor değilim.
  • dijital varlıkların google'ı (bkz: nft)
    ethereum ağ üzerindeki cryptopunks hashmasks gibi erc tokenlerı görüntüleyebilirsiniz. alım satım geçmişi ağ üzerindeki bilgileri daha okunaklı şekilde bize sunar.

koleksiyon ve dijital varlık yaratma özellikleri vardır. mint özelliği ücretsiz ve sınırsızdır. satın alan kişi bu mint'in parasını öder.

ethereum ağ yapısını kullanmayan nft projeleri mesela nbatopshot opensea'de görüntülenmez.

nft üreticileri arasında crypto art yapan sanatçılar opensea konusunda biraz mesefelidir. pazar sınıfı olarak avam kalabalık ve çok tercih edilesi değildir. peki nereyi tercih ediyor o zaman dostum derseniz superrare knownorigin nifty gateway makersplace son olarak rarible

edüt: artık sadece ethereum desteği yok. diğer ağları da destekliyor. mesela polygon bunlardan biri
    edüt2 : opensea 1 sene öncesine kadar avamdı cryptoartistler tarafından ötekileştiriliyordu fakat on yüz milyon adetli random üretilen koleksiyonlarla para kaldıran arkadaşlar sayesinde opensea transaction trafiği 2021 son çeyreğinde roketledi diyebiliriz.
    edüt3: hashmasks cryptopunks lostpoets gibi nftlerin alıcı ve satıcıları komisyonlarını buraya baymaktalar. yakın gelecekte airdrop yapması muhtemel gözüküyor.

edüt3: buraya ne yazsak eski bilgi olarak kalabiliyor. sevgili okur. piyasa çok yeni ve sistemler sürekli geliştirildiği için şu şudur bu budur dediğimiz en fazla 6 ay geçerliliğini koruyor. haliyle sürekli burayı edit edecek halim yok.
    son bilgileri ışığında özetle:
    airdrop yapması pek mümkün görünmüyor. venture capital yönetiminde bir şirket olmuştur. bağımsız dağıtık oylama sistemiyle çalışan demokratik veya hisse cüzdan odaklı olamyacağı anlamına geliyor.
    yönetim kademesi pek başarılı değil. acemilikleri ve çeşitli üç kağıt hikayeleri bol bol piyasaya yayılıyor.
    sürekli farklı ağlar ekleniyor en son optimism network geliyordu. arayüzü sürekli değişiyor. vs.
  • bence ilerleyen dönemlerde gasfee ler kalkacak. çünkü talep çok fazla artacak. mintable varken kimse opensea ile uğraşmayacak. bence ayağını denk alsın opensea. kaldırsın girişi komisyonu.
  • bende bi tane cizimimi ekledim. begenenlere cizim yapabilirim :)

opensea free nft
  • ön edit 2 : üye alımı tekrar aktifleştirilmiştir.
    https://t.me/joinchat/umz9gh1p-q5lytbk

ön edit 1: yeşillendiren çok arkadaş oldu. telegram kanalının linkini söylediğim gibi 10 kişi dolunca kapatmıştım. şimdi tekrar açıyorum ve yeni limitim 100 kişi. 100 kişi dolunca bu linki de kapatacağım. https://t.me/joinchat/tba89is8vnq0ndg0 . lütfen sadece ilgili kişiler girsin, dur ya ne varmış burada bir bakayım diyenlerin bulacağı bir şey yok.

ön edit:
    nft tavsiyelerine başlığında tecrübelerimi paylaştım

bir miktar gas fee kaybetmeme sebep oldu fakat güzel kazançların olduğu bir platform. öğrendiklerimi aktarmayı düşünüyorum. en azından yaptığım hataları yapıp gas fee kaybı yaşamayın.

parayı çekti ama nft i alamadım.

böyle bir ihtimal var mı ya?

anlayan biri yardımcı olabilir mi?

edit: kendi kendime uğraşarak öğrendim. bin dolar yatırım yapayım demiştim ama yarısından fazlası gas fee lanetine gitti. aman diyeyim dikkat edin.
    baktım bu iş böyle olmayacak bin dolar daha yatırdım. bu rakam beni zorlayacak bir rakam bu arada ama risk budur dedim.
    şuan güvendiğim tek şey insan psikolojisi. herkes girmek istiyor fakat kimse cesaret edemiyor. ama herkes deli gibi bakıyor. bitcoin içinde 2013-2014 yılında böyle bir ayrım yaşamıştım. şuan onun pişmanlığının olması bu denli bir riske girmeme sebep oldu.

1-2 hafta sonra editlerim dolandırıldım mı yoksa bir şeyler oldu mu diye(swh). ama en kötü alıp 1-2 yıl dursun diyeceğim sanırım.
    bu arada 2 bin dolar beni zorlamayacak bir rakam değil, gayette zorluyor. fakat dedim ya risk budur dedim.

nft tavsiyeleri için yeşillendirenler oluyor. giveaway vs.(nft çıkaranlar beğeni etiket vs ile çekilişle nft dağıtıyorlar, para ayırmak istemeyen arkadaşlar bunları takip edebilir) paylaşımı bilgilendirmeleri için bir telegram kanalı kurdum. ilk etapta 10 kişi almayı planlıyorum. çünkü fazla kişi ile ilgilenecek zaman ayırmam zor olacak. sonrasında ilerleriz belki bakalım.
    telegram kanalı: https://t.me/joinchat/8xgsqetpkve4mthk
  • an itibariyle günlük 180 m $ işlem hacmine sahip olan , nft alış veriş imkanını sağlayan ethereum bazlı web sitesi.
  • nft bull market yakında sizlerlerle.
  • opensea platformunda head of product insider işleri yapıyor, resmen dolandırıcılık :

https://twitter.com/…utv/status/1437921263394115584
  • şu an deli gibi para hacminin döndüğü nft satışlarının bir numaralı borsası , ilerde binance gibi bir konuma gelecektir diye düşünüyorum, inanılmaz derecede yükselen eserler var, iyi araştırma yapıp doğru eserleri aldığınızda çok para kazanabilirsiniz.

üye olmak için ;

https://opensea.io/…8621dd64059f364fd72f9c0963409dc
hesabın var mı? giriş yap