şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ubuntu'nun iyi bir distro oldugunu anlamaya yarayan bir yazilim.
  • linux distro'larinin vista icin tasarlanmis laptop'umu bir bir dislamasi kalbimi kirarken, bunlara ragmen son zamanlarda "oha" dedirten bir baska distro olmadi.. olamadi.. yuklendi, hos gorundu, saglikli gorundu, ama yuklenmeseydi daha iyiydi..

bir kere ben hayatimda en azindan bir tane repository bile eklenmemis distro gormedim, duymadim.. distro arenasinda daha genc olan pardus'umuz bile 1000 kusur pakedini gururla temsil ederken koskoca opensuse'nin mana manual olarak open source repository'yi bile ekletmek zorunda kalmasi azicik korkutmustur.. sadece update repo'sunu default olarak kaynak listesine eklemek distro'ya make eklememekten daha kotu kanimca..

bununla beraber: ben yine yukleme dvd'sini repo olarak kullanip program yuklerken dvd isteyen bir distro da gormedim.. resmi butun repolarini eklememe ragmen bazi python modullerini inadina dvd'den istemesi, ben skip deyince dependency sorunu cikarmadan (ki dvd'den gnome ile kde4'u yuklemeye calistiginizda daha bismillah demeden sorun cikartiyor) programi yuklemesi yine opensuse'ye ait bir onur.. yast gibi paket yoneticisi olmaz olsun..

kernel'e eklenen iwlwifi suruculerini, ve hatta intel'in ayrica cikardigi driver'lari barindirmasina ragmen 4965agn kartini tanimamasi, tanitmamasi ile tekrar aferin dedirtmistir ki tarihin gelmis gecmis en psikopat distrosu sabayon* bile sorunsuz karti taniyip kablosuz arayuz'u ekleyebilmisti.. (*: sabayon'a psikopat dememin sebebi kili kirk yarmanin, optimizasyonun, kontrolun maksimum oldugu gentoo bazli olmasi, ama buna ragmen rus salatasi gibi var olan her seyin koca dvd'de olmasidir.. kazara 'emerge world' diyenlerin vay haline..)

ses kartini taniyip ses cikarmamasi, 'final release'in usb stick tanimaktan aciz olmasi ama buna ragmen gerekli yama/update'in yuklenmemesi gibi muhtesem detaylar beni bir (1) gunde soguttu suse camiasindan.. guzel gorunmesi bir sey, fakat en basit seylerin bile neredeyse kasten eklenmemesi, sizi bilmem ama beni korkutuyor.. eh, firmalar linux uretirse boyle oluyor demek ki (bkz: fedora)

edit: shirazi sunu not ediyor, dertlere deva olabilir: "install'arda repo'ya bakması default opsiyon opensuse'de, ancak yast control center'da software repositories seçildiğinde gelen "configured software repositories" pencerede opsiyonlardan birisi opensuse'nin install edildiği yer. oradan check kapatılabilir... haklısın maymun ettiler adamı ama disable edilebiliyormuş..."
  • güzel bir dağıtım kendisi. özellikle mono kullananlar bunu tercih ediyor. sebebi basit, mono novell tarafından geliştirilirken suse repolarına yükleniyordu ilk olarak.

şimdi değişime gittiler.

normalde opensuse iki dağıtım olarak çıkardı. birincisi rtm sürümü diğeri, factory sürümü.

rtm sürümü oturmuş, testlerden geçmiş ve kararlı sürüm olarak dvd ya da netinstall olarak sunulurdu.

factory ise bir sonraki versiyonun önizlemesi gibi olurdu ve en son paketler bulunurdu içinde.

şimdi factory, tumbleweed ismiyle devam ediyor. bu neden böyle oldu? aynı arch linux gibi rolling release mantığı güdüyorlar. artık bir kere kur ve yükselt mantığı ile yola devam edecekler.

eskisi gibi yine aynı iki dağıtım var ama şuan öncelik olarak tumbleweed'e yönlendiriyorlar insanları. dvd sürümü ise leap ismini aldı. her şey hazır kararlı sürüm. indir kur mantığı devam.

hyper-v ikinci nesil güvenli bootu destekleyen distrolardan biri ve şuan tumbleweed'i kuruyorum bakalım. windows 10 enterprise 1055 sürümüyle gelen remotefx i test etmek istiyorum bunda.

hem linux tabanlı uygulama geliştirirken rahat olsun, hem lxc testleri de yaparım diye düşündüm.

netinstall olarak kurulum eski sürümlerde olduğu gibi yast ile kuruluyor. sadece btrfs ve xfs ile birlikte formatlıyor diski.

kurulum uzun sürüyor. 4 gb kuruyor kde 5 de. varsayılan olarak kurup geçtim direkt. kendim kurulacak paketleri seçmedim.
  • rolling release olan tumbleweed sürümü şu ana kullandığım en güzel linux dağıtımı olabilir. ne arch linux gibi tek güncellemeyle bozulacak kadar kararsız ne de diğe dağıtımlar gibi asırlık paketleri kullanıcısına sunmuyor. tüm paketler test ediliyor yamalanıyor ve öyle kullanıcılara sunuluyor. hatalı veya kararsız çalıştığı saptanan paketler kesinlikle güncellenmiyor.

onun dışında yast mükemmel bir araç. ve zypper adında opensuse'a özgü rpm tabanlı paket yöneticisini de unutmamak gerek. user repository olarak da muazzam. kullanın kullandırın şu güzelliği.
  • 10.2 surumunde grubun os sectiginiz ekrani getiren kodunda cok guzel bir easter egg bulunan dagitim. anahtar kelimeler: lemmings, penguen...

neyse ya cekip gosterecek durumdayim, aramayin bosuna: http://www.youtube.com/watch?v=8kmhzkptlsg
  • firefox'un geç başlaması kronik sorununun çözümü şurada olan dağıtım.

özetle /etc/hosts dosyasında 127.0.0.1 karşılığına denk gelen localhost yerine, geçerli hostname ne ise onu girip kaydetmek gerekiyor...

edit: 120 değil 127*
  • nice umutlarla artık olmuştur bu dersiniz, opensuse 11 indirir dvdye basar başlarsınız kurmaya, grafikler falan harikadır içiniz geçer. kurulumda kde 4 seçersiniz buna da bi bakayım diye, kurulum biter ve ilk yarım saatte debianım nerde diye dolanmaya başlarsınız.

sanıyorumki alışkanlıklardan ileri gelen bir duygu bu, belki ilk defa linux kullanan biri opensuse karşısına geçse çok güzel gelecek.

ama olmuyor işte, olmuyor novell, sana diyorum lan! olm!
  • (bkz: #21072107)
  • güvenlik politikası linus torvalds tarafından epey bir eleştiriye uğrayan gnu/linux dağıtımı. gerekçe de gündelik işler için bile parola sorulması.

https://plus.google.com/…30002912/posts/1vyfmncypi5