şükela:  tümü | bugün
  • umberto eco'nun orjinal adı opera aperta, ingilizcesi the open work olan '62 tarihli kitabı.
    olabilecek en kaba şekilde, "açık" olarak adlandırılan yapıt uçları açık bırakılarak farklı okumaları, farklı yorumları mümkün kılacak şekilde, tersi olan "kapalı" yapıt ise eserin yoruma açık tüm boşluklarını doldurmak sureti ile okuyucuya veya izleyiciye tek bir anlam ifade edecek şekilde düzenlenmiş yapıt olarak açıklanabilir.(bkz: open work),(bkz: open text)
  • can yayınlarından çıkmış bir umberto eco kitabı. sanatta çokluk, çoğulluk, çokanlamlılık öğelerinin önemini anlatır ve eebi yorumlamalarda okurun rolünü ve metne verilen tepkinin okurla metin arasında etkileşimci bir süreç olması gerektiğini vurgular.
  • zor bir süreçtir bunu okumak. her zaman hayıflanırım keşke daha geç bir yaşta başlasaydım ve yavaş yavaş, sindire sindire okusaydım şu kitabı diye. kendi açımdan hata kabul ettiğimin başkaları tarafından tekrarlanmaması amacına hizmet etmek için tarihe not düşmek isterim: eğer niyetiniz varsa, bu kitabı okumak için acele etmeyin bence. daha önce semioticsle ilgili basit, temel bir kitap okuyabilirsiniz mesela. "yemişim lan semioticsi" dersiniz, en azından iletişim kuramlarına biraz göz atın. birikiminize fazla güvenmiyorsanız, biraz da sanat tarihi karıştırmanızda fayda var kanımca. önereceğim son şey ise "kitap sizi zevkten inletirken" kaçınılmaz olacak zaten. bahsi geçen her eseri, her göndermeyi takip edin. bendenizin dünyaya bakışını değiştiren bir kitap olmuştu bu; belki sizin için de öyle olacaktır.
  • edebiyat teorisi alanında asla miadı dolmayacak, gözden düşmeyecek bir güzide kitaptır. zamanında lynch'i çözümlerken az işime yaramamıştı. şimdilerde resim okumaları yaparken de epey yararlanıyorum eco'dan.