şükela:  tümü | bugün
  • opera'nın oyuncular için geliştirdiği tarayıcıymış.
    https://blogs.opera.com/…/05/opera-gx-early-access/
    erken erişim için kayıt olunabiliyor: https://www.opera.com/tr/gx
  • an itibari ile windows 10 için indirilebilen muazzam ötesi gaming tarayıcı.

tarayıcı içinden ram ve işlemci kullanımını sınırlayabiliyorsunuz. böylelikle tarayıcıların hunharca ram ve cpu kullanımının önüne geçilmiş olacak gibi duruyor.

tasarımı muhteşem, rgb özelliği bile koymuş adamlar. dilediğiniz gibi renk seçimi yapabiliyorsunuz onun haricinde opera tarayıcının bütün klasik özellikleri kendinde mevcut (vpn, reklam engelleyici)

şöyle bir kurcaladım oldukça hoşuma gitti. yarın görev yöneticisi ile birlikte daha da kurcalayacağım. bakalım sınırlamalara ne kadar sadık kalıyor, ne kadar düşük işlemci ve ram kullanımında performans verebiliyor.

indirmek için: opera gx

kullanım sonrası editi: tarayıcı söylediğiniz ayarlara kesinlikle uyum sağlıyor. misal ram kullanımını dört gb'ye, işlemci kullanımını %25'e sabitledim bu şekilde 10-15 pencere youtube'de video açtım elbette işlemci kullanımı sınırı %25 olduğundan pencereler arasında geçerken hafiften donmalar yaşanıyor. ancak tarayıcı kesinlikle sizin koyduğunuz kuralın üzerine çıkmıyor verdiğiniz ayarın aralığında çalıştırıyor kendisini.

boş sayfa açılışlarında da chrome'den en az 50-80 mb arası az ram yiyor. sonuç olarak elveda chrome, elveda firefox. hoş geldin gönlümün efendisi gx. sonunda adam gibi bir tarayıcı çıktı.
  • opera'nın kendi üzerinde gelen vpn, ad blocker gibi özelliklerinden ziyade sadece "youtube floting" yapıyor diye kullandığım tarayıcı.
    bir video izlerken, penceredeki butona basıp küçük bir video penceresini sayfadan ayırıyor. bu pencerenin boyutunu ayarlayıp, ekranda istediğiniz yere taşıyabiliyorsun. sürekli tüm pencerelerin üstünde olacak şekilde video penceresini tutabiliyor. bu kendisine hayran bırakan özellik sayesinde favorim olmayı başardı.

şöyle bir şey;
    http://bit.ly/operagxfloat
  • oyuncular* için tasarlanan tarayıcıdır. kendisi google chrome'un aksine ram canavarı değildir çünkü ram sınırlama, işlemci yüzdesini sınırlama, adblocker gibi şahane özellikleri kendiliğinden olan tarayıcıdır. kendisine aylar önce google chrome'dan geçtim ve bir daha chrome'a dönme gereği duymadım.
  • kendisini sözlük sayesinde keşfettim ve şa-ha-ne! chrome'dan sonra attan inip porsche'a binmişim gibi hissettirdi. hala özelliklerini keşfediyorum. ayrıca ram ve işlemci sınırlaması galp ben. teşekkürler sözlük.
  • ciddi anlamda komik bir şey. yani adını ve işlevini duyunca google'ın tanıttığı, üzerinde bazı video oyunlarını oynayabileceğimiz chrome versiyonuna rakip olarak çıktığını zannettim ama tek olayı içinde kendine gamer(iğreniyorum bu tabirden) diyen tiplerin hoşuna gidecek şeyler var. (yeni oyunlar neler, oyunlarla ilgili son haberler falan.) güzel özellikler de vardır eminim(ram, işlemci sınırlama) zaten normalde opera tarayıcıyı ana tarayıcı olarak kullanıyorum ama şu gamer lafı beni direkt soğutuyor, neyin içinde geçerse geçsin.

eskiden herkes efendi efendi oyununu oynar, keyfine bakardı. şimdilerde yok gamer klavyesi, gamer mouse'u, gamer sandalyesi, gamer donu. şimdi de gamer browser'ı. bir de bunların hepsi dikkat edin çin keranesi gibi rengarenk, jargonu o sanırım. fiyatlar zaten tavan çünkü gamer karşiimm...

hep bu twitch'in bok yemesi bunlar. sokayım gamer'ınıza. salak salak işler.

edit: arkadaşlar geymır değilseniz bu başlığa yazamazsınız, bu ürünü de eleştiremezsiniz. çünkü geymır olmanız lazım bu ürünü eleştirmek için. geymır demiş miydim ? sadece geymır olmanız da yetmiyor aşağıdaki düşük zekalıdan izin almanız ve geymır donunuzla selfie çekilip ona yollayarak geymır olduğunuzu kanıtlamanız lazım. çünkü aşağıdaki şahıs ekşi sözlük fahri geymır başkanı dfgdffhdfh... ne mallar var ya.
  • oyuncular için tasarlanan bir tarayıcı. oyuncular için tasarlanan bir şeyi kurup, "amaan bunda da sadece oyuncular için bir şeyler var aq" diyip sözlüğe döşenmek de iyi kafaymış.

e be dürzü! adamlar "oyuncular için tasarladık" diyor. oyuncu değilsen niye indirip bunu yeriyorsun?

ne mal adamlar var ya.
  • kendimi bildim bileli opera tarayıcı kullanan biri olarak bayıldığım tarayıcı! opera gx tasarım olarak oyuncuların hoşuna gidecek bir görsellik sunuyor ve aynı zamanda ana tarayıcılarındaki özellikleri de barındırıyor içinde. reklam engelleyici ve vpn özelliklerini eklentisiz ve ücretsiz şekilde size sunuyor. tarayıcı yine size bir twitch eklentisi ile twitch'e girmeden izlediğiniz yayıncılarla ilgili bildirimler almanızı sağlayacak bir ekle geliyor. özelleştirme seçenekleri de cabası. sanırım bu şıklığı sayesinde ana opera tarayıcısını bırakıp bundan devam edeceğim komple :) opera kullandığım için bir kez daha memnun oldum. çok kaliteli iş.