şükela:  tümü | bugün
 • edimsel kosullanma olarak bilinen teknik. eger bir sonuc olmazsa cevap da olmayacaktir mantigi. skinner kutusu uyariciya (bkz: stimulus) verilen cevap (bkz: response) bazinda operant conditioning deney ornegidir.

  (bkz: b f skinner)

  edit: (bkz: pavlov un kopegi) icin (bkz: klasik kosullanma)
 • allahini seven iki- uc yirmi arasini izlesin. hala guluyorum ayri. da, kusa basketbol oynatan kosullanmaya yaziklar olsun.
  http://www.youtube.com/…eature=youtube_gdata_player
 • skinner'ın operant kutusunun altında (elektrik şoku verilebilecek) bir ızgara, (yiyeceğin düşmesini sağlamak üzere ayarlanmış) bir kol ve (yiyeceğin düştüğü) bir delik vardır.

  skinner, aç bir fareyi bu kutunun içine koymuştur. fareden beklenen kola basmasıdır. kola basma davranışının sonucunda delikten yiyecek düşecektir. fare başlangıçta çeşitli davranışlar gösterir. bir süre sonra rast gele kola basar ve yiyecek düşer. fare son yaptığı davranışları tekrarlamaya başlar. (ne yaptım da yiyecek düştü acaba?) bir süre sonra tekrar kola basar ve tekrar yiyecek düşer. fare birkaç denemeden sonra kola basınca yiyecek düştüğünü anlar ve kola tekrar tekrar basar. bu olaya operant şartlanma denir.
hesabın var mı? giriş yap