şükela:  tümü | bugün
  • sonuncu ama başa gelmesi gereken ekleme: mantıklı sebepleri varmış evet, aydınlandım. teşekkürler.
    ----------------
    böyle bir başlık var mıydı bilmem.

ancak sanıyorum sadece bizim devletimize has bir alışkanlıktır.
    https://tr.sputniknews.com/…vusoglu-irak-opersayon/

televizyondan veya gazeteden, yapılacak veya yapılması düşünülen bir operasyonun açıklanmasının kime faydası vardır?

karargahtan fotoğraf paylaşılacağı zaman arkadaki haritayı kapatmayı biliyorsunuz da bu açıklamanın yapılıp yapılmaması gerektiğini bilmiyor musunuz?

hırsız ihbarına siren öttürerek giden polisten ne farkınız kalıyor?

"teröristler! biz ırak'la birlikte size operasyon yapıcaz. mayınlarınızı bombalarınızı hazır edin de biz geldiğimizde patlatırsınız."

bir de üstüne tarih vermek...

bu mu devlet yönetmek?
    dışişleri bakanı olmak, bu devlete bakan olmak bu mu?
    valla kolaymış be!..

ben anlam veremiyorum şahsen, askeri stratejist veya bürokrat olmadığım için sanırım.
    bu gibi bir açıklama ne işe yarar? bilen yazsın rica edeceğim.

ekleme: cahil demiş.
    neymiş? cahil turnusolü başlıkmış.
    neymiş? tankla topla girilecekmiş, haber vermek yanlış değilmiş. böyle bir argüman olabilir mi?
    bak adam siyasi bir açıklama getirmiş, kamuoyu desteği falan demiş, eyvallah.
    öbürü açıklamış ne güzel, zaten haber uçuyor demiş. ikna etmiş.
    mahirsen sen de konuş. bilen açıklasın demişim.

ama mesela tankla topla girişilecek bir operasyonun gizliliği önemli değil mi? fırat kalkanı haber verilerek mi yapıldı? bir sabah bir açtık televizyonu harekat başlamış.
    gece baskını değil de sabah baskını olacaksa ne anlamı kalıyor? haberli gidildiğinde teröristler de öyle "aaa türk ordusu geliyor" diye bakarlar mı yani?

canlar gidiyor canlar!..

ki hırsız kovalarken siren öttürüldüğünü de biliyoruz bu ülkede.

ikinci ekleme:
    ayrıca müttefiklik falan da kalmamışken hala bu adamların istihbaratçıları bu ülkede cirit atıyorlarsa ayrıca yazıklar olsun.
  • ben de baştan öyle düşünmüştüm ama belki de ırak'tan afrin'e ya da membiç'e teröristlerin yığılmasını engellemek için bilinçli yapılmış bir açıklama olabilir.
  • "siyasi çıkarlarımız için operasyon yapmamız gerekiyor kardeşlerim, lütfen bulunduğunuz bölgeleri boşaltın, geriye en işe yaramaz adamlarınızı bırakın, biz de işimize bakalım" ile aynı anlamı taşır benim için.

yaptığım yorum sırf şu anki arfin operasyonu için değil, tüm basına yansıyan operasyon öncesi açıklamalar içindir. şu partiyi veya bu partiyi de kötülemek değil amacım.

gerçekten yok etmek isteyen devlet, bir gecede ansızın tepelerine biner ve kimse ne olduğunu anlamaz. hazırlıksız yakalanan terörist, ağır kayıplar verirken, şehit sayımız inanılmaz az olur.

fakat teröristlerle dirsek temasında bulunan devlet yönetenler, ellerindeki en büyük korku kuklasının yok olmasını istemez. açıklamalar da operasyonlar öncesi o yüzden yapılır.
  • yapılacak operasyon bir gece baskını değil, tanklı toplu oldukça geniş çaplı bir operasyon olduğundan açıklanması abes değildir hatta bölgedeki sivillerin bölgeyi terketmesini sağlayacağından faydalıdır.

aynı terane zeytin dalı harekatı öncesi de yaşanmıştı. ekşisözlük generalleri operasyonun yapılacağının duyurulmasını sert eleştirmişti. teröristler mal çünkü, sınıra yığılan tankları zırhlı araçları milli bayramda geçiş yapmak üzere geldiler sanıyor.
  • küçük damat sende ayakkabılarımı getir
  • ilgili bir atasözü var ama özgürlüğüme düşkünüm biraz.
  • tanklar, ağır zırhlı araçlarla köy köy metrekare metrekare alınarak ilerlenen bir operasyonun yapıldığını bilmeyen cahil turnusolu başlıktır. iddia da çok komik sanki hırsız polis oynuyorlar güney doğuda ! mantıklı bir antitez üretilir ama değer mi bilinmez çünkü aklın eleğinden geçmeyecektir söylenen hiçbir kelime...
  • sınır ötesi operasyonlar terörü yok etmeyi amaçlamıyor zira şu anda terörün arkasında bölgesel planları olan büyük devletler var. eskiden el altından terörü desteklerlerdi şimdi artık açıktan destek veriyorlar bu şartlarda terörü tümden yok edemezsin.
    dolayısıyla terörü sınırlarından uzağa atman lazım. bu bir süpürme harekatıdır bu bağlamda türkiye'nin operasyonlarını önceden açıklaması gayet normaldir.
    zaten sen hazırlıklara başladığında bile istihbaratı uçuruyorlar terör örgütlerine.
    olay sadece silah verilmesi olayı değil, istihbarat desteği de sağlanıyor. envanterindeki silahların menzili, etkisi bile karşı tarafa bilgi olarak uçuruluyor. o kalın duvarlı tüneller boşuna yapılmadı hepsi planlı ve organize, bir aklın yönlendirmesiyle üzerinde çalışılmış uygulanmış işler.
    en azından siviller bilgilendirilmiş oluyor.
  • afrin operasyonundan önce de benzer çok bilmişlerin öne sürdüğü eleştiri konusu olan başlıktır. lan bir kere de susun ya, bilmediğiniz, anlamadığınız her halt hakkında yorum yapmaktan uzak durun artık. bunu sadece sizin mi düşündüğünüzü zannediyorsunuz? kendinizi çok zeki, herkesi aptal mı zannediyorsunuz? afrin'de mükemmel bir operasyon yürütenlerin bunu düşünemediğini mi zannediyorsunuz?

lan kapayın artık çenenizi, kendinizi zeki gibi göstermenizden gına geldi artık.
  • ilk başlarda yadırgadığım bir durumdu ama operasyon başladıktan sonra abd tarafının açıklamalarını duydukça bunun bilinçli olarak, kapalı kapılar ardında konuşulmasına rağmen müttefiklerin bölgeden askerlerini çekmemeleri karşısında çıkacak çatışmada kamuoyu desteğini sağlama almak amaçlı bir girişim olarak görüyorum.

ek olarak bu tür bir kararlılık açıklaması, teröristler içinde de teröristlere destek verenlerin geri adımlarının açıklanması sağlanarak ( mesela abd askerlerinin bölgeden kaydırılacağı yönündeki açıklamalar gibi), teröristler içinde amacına bağlılıkta tereddüt yaşayanlar ve kendilerinin destekçisi gördüklerinin/hamilerinin geri adımları sayesinde teröristler üzerinde çeşitli çözülmeler sağlamayı amaçlıyor olabilir.