şükela:  tümü | bugün
 • oscar isaac'in başrolünde olacağı, mossad'ın arjantin'de gizlenen yarbay adolf eichmann'ı arama çalışmalarını anlatacak olan film.

  https://twitter.com/…iniz/status/847162012467695616
 • filmi akademi adaylığı da bulunan chris weitz yönetecek. ben kingsley de kadroda.

  her eve imdb
 • ben kingsley'nin toplama kamplarında 3-6 milyon arası yahudiyi yok eden nazi subayı adolf eichmann'ı canlandıracağı, yönetmeni yahudi olan (bkz: chris weitz) ve mossad efsanesi olarak bilinen peter malkin rolünü de oscar isaac'in üstleneceği, beklentilerin üst düzeyde olduğu film.
 • hikayesi cok cok iyi olmasina ragmen ne yazik ki beklentileri karsilayamamis film. donem filmleri ve isledigi konuya ozel ilgim olmasina ragmen bende buyuk hayal kirikligi yaratti, bilmiyorum belki de benim beklentim cok fazlaydi.

  yani boyle bir konunun filmini, boyle bir produksiyonla yapinca insan ister istemez hikaye ile beraber daha fazla gerilim ve heyecan bekliyor ama film boyunca bunu hissedemiyorsunuz. hatta bazen bitse de gitsek moduna bile sokuyor insani.
 • çok çok fazla dramatize edilmesi gereken bir yapımdı.

  enfes bir konu hele bahsi geçen konuya ilginiz varsa.

  ama bunun yerine film o kadar iyi de oyunculara sahipken ya işte böyleyken böyle oldu diye gayet yalın bir dil ve görüntüyle anlatıyor.şahsen ben pür dikkat tüm tüylerim diken diken sigaradan sigaraya koşarak strese girmeye film boyunca hazırdım fakat hiç strese sokmadı.sadece sonunda bir nebze -ki o da yani gidip ben de çeksem zaten bikaç kişinin gözünü doldururdum- dramatize ediyor.
 • çoğu netflix yapımı gibi bu da tv formatında bir film.böylesi bir hikaye (bkz: based on a true story) daha tempolu, daha gerilimli, daha dramatik olmalıydı. ne yazık ki beklenilenin altında kalıyor.
 • 122 dakikalık, 2018 yapımı film. 6 / 10

  sinemalarda da vizyona girmiş olsa da; bir netflix yapımını deneyimlerken, yüksek bütçeli bir tv filmi izlediğiniz gerçeğinden uzaklaşmamak seyir zevki adına olumlu bir adım. bu açıdan bakacak olursak elimizde biçim olarak fena durmayan lakin senaryo açısından yukarıda bahsettiğim tv standardını geçememiş bir biyografik savaş draması var.

  24,000,000 dolares bütçeli operation finale'de kadro ön planda. oscar isaac ve ben kingsley beklendiği üzere hatasızlar. inglourious basterds'ten hatırlayabileceğiniz 1983 doğumlu oyuncu melanie laurent de filmdeki renklerden. gerçi yılların fiziksel olarak kendisine pek yaramadığını hissettim.

  sonuç olarak akademi ödülü adaylığı da bulunan yönetmen chris weitz ve ekibinin türü sevenleri üzmeyecek bir iş çıkarmış olduklarını söylemek mümkün. metnin biraz fazla yahudi olduğu eleştirileri de var, ama bu, kanımca şaşılacak bir konu değil filmin temasını göz önününe aldığımızda. yine de adolf eichmann'ın daha derinlikli işlenmesi ya da genel diyaloglara verilecek özen işi yukarıya çekebilirmiş gibi duruyor. gerçi eichmann'ın bir "cm" bile öne çıkarılması; medya ve tv dünyasını oldukça derinden ve yakından takip eden yahudi lobilerinin tadının kaçması ihtimali hasebi ile yapımcılar için ayrı bir ekonomik dert olabilirdi tabi...
 • aslında netflix yapımı değil. 29 ağustosta abd'de vizyona girdi ama kimse izlemeyince hızla salonlardan toplatılıp hakları da hemen netflix'e satın aldı. netflix aylar sonra vizyona çıkarmak yerine henüz tam unutulmamışken yayınlamayı tercih etti. filmi chris weitz yönetmiş. oscar isaac hem başrol, hem yapımcı. ona sıkça nazi filmlerinde yer alan (tamam, o kadar sık değil, yanılmıyorsam bu 3. filmi) melanie laurent ve ben kinsgley eşlik etmişler. film 6 milyon insanın ölümünden sorumlu olan adolf eichmann'ı yakalayıp israil'e götürme çabalarını konu alıyor.

  konu kağıt üstünde iyi. katliamın üstünden 10 yıl geçmiş, yıl 1960. eichmann arjantin'e kaçmış. ajanlar bunu öğrenince onu yakalama planı yapıyorlar. diyorsunuz ki epey gerilimli olacak, heyecandan tırnaklar yenecek, diyaloglar etkileyici olacak. ama hayır. alabildiğine sıradan bir nazi filmine dönüşüyor anbean. gerilim var mı? bir, bilemedin iki sahnesi gerilimli. diyaloglar nasıl? bilindik, sıradan. insan diyor ki mossad ajanıyla eichmann arasında iyi diyaloglar oluşacak; tak, saçmasapan muhabbet başlıyor. çok gömmeyeyim, bazı yerlerde diyaloglar fena değil (22. dakikada mesela). oyunculuklar? isaac ve kingsley fena değiller, laurent sıradan. film tamamen operasyona odaklandığı için karakterler derinleşmiyor. isaac'in veya laurent'in karakterlerini pek tanıyamıyorsunuz veya eichmann'la ilgili fazla bilgi edinemiyorsunuz. velhasıl boring operation diye özetleyebilirim filmi.
 • yahudi yapımı bir film olmasına rağmen, bir yahudi ağlaklığı, draması bulunmayan, neredeyse bir belgesel kadar yaşananların olduğu gibi anlatılmaya çalışıldığı film.

  tarihe ilgi duyanların sıkılmadan keyifle izleyebilecekleri bir film olmuş. aksiyon, gerilim severlere göre bir film değil.