şükela:  tümü | bugün soru sor
 • internet hizmeti sağlayan operatörlerin uyanıklığına konu olan olay.

  bilindiği gibi btk'nın kararı sonrası 1 mayıs itibariyle akk ile ilgili bazı iyileştirmeler olacağı kesinleşmişti. akk sonrası paket hızına göre değişken hız verilmesi, 02.00-08.00 arası akk sayılmaması v.s.

  bunun üzerine kablonet ve süperonline, tüm bayilerine bayi iletişim kanalı üzerinden bir duyuru yapmış. bu duyuruda kotalı paketlerin de olduğu yeni paket listesi bildirilmiş. bu duyuruya göre yeni aboneler mevcut fiyatlı olan paketlerde kotalı hizmet alacak kota aşımı yapılırsa ek ücret ödenecek. kotasız paketlerin ismi ise akıllı paket olarak değişmiş maksimum hızlar düşürülmüş ve saat aralığına göre paket hızında kısıtlama yapılacak. son olarak 25 mbit 90 tl, 50 mbit 140 tl'lik akk'siz ve kotasız paketler eklenmiş. duyurulan paketler bu şekilde, şu an yeni abonelikler için geçerli gibi dursada ilerleyen dönemde mevcut abonelerin de bu paketlere geçişe zorlanmayacağının garantisi yok.

  kablonette de benzer bir sistem için bayilere duyuru yapılmış. türk telekomdan gelen bir haber yok şimdilik.

  kota sistemi nedir, akk ile aynı değil mi?

  kota sistemi akk öncesinde uygulanan zımbırtı. kota'yı geçtiğinizde kota aşım ücretlendirmesi yapılıyor. ya aştığınız kadarını ödeyeceksiniz yada fahiş fiyatlarla ek kota satın alacaksınız.

  süperonline'ın bayilerine yaptığı duyuru.

  http://i.hizliresim.com/v0oqby.png
  http://i.hizliresim.com/qa5r9v.png

  donanımhaber konuları.

  https://forum.donanimhaber.com/…lemeleri--125871555
  https://forum.donanimhaber.com/…125891018#125891193

  edit: twitter'da skandal karara itiraz etkinliği başlamış durumda. #internettekotayahayır etiketi kullanarak siz de destek verebilirsiniz.
  ilgili tweet: https://twitter.com/…ayir/status/858354618488815616

  edit2: türksat-kablonet kotalı paketlerin geleceğini doğrulamış. https://twitter.com/…ayir/status/858719852353253379

  edit3: kablonet tarifeleri açıklanmış. kota olayı kablonet tarafı için doğrulandı. https://store.donanimhaber.com/…081f851f7ead456.png

  edit4: turkcell'den kota sistemine geçilmeyeceği ile ilgili açıklama geldi. https://medya.turkcell.com.tr/…k-hakkinda-aciklama/

  edit5: süperonline sağ gösterip sol vurdu. kota yok diye açıklama yapmışlardı fakat sessiz sedasız kotalı paketleri yayınlamışlar.
  (bkz: superonline'ın tarifelerini kotalı yapması)
 • tam bir şark kurnazlığına örnek olan sistem.

  bu saatten sonra, kotayı geçip para ödeyeceğiz üstüne. ne anlamı var ha 4.5g kullanmışım ha yerel dsl ? hatta 4.5g daha iyi ping ve hız sunuyor.

  lömötsöz öntörnöt östöyöröz diyenler, al sana limitsiz internet. şimdi alın görün lömötsöz interneti. her gb aşımı para ödeyin.
 • türkiye'deki iss'lere bir kez daha sövdüren köylü kurnazlığı. her gün talihime küfür ediyorum bu ülkede doğduğum için bu gibi olaylar yüzünden.
 • (bkz: #67798714)
 • önceden kotalı internet kullanıyorduk. sonra kota kalktı akk diye bir şey uyduruldu. şimdi akk'yı kaldıracaklar derken hem akk kalkmadı bir de üstüne kota sistemi geri geliyor. şirketlere hazırlanmaları için süre verilmedi mi btk'dan gerekli önlemleri alabilmeleri ve alt yapı iyileştirmeleri yapabilmeleri için? her yönden köşeye sıkıştırıyorsunuz götümüzde zaten ayı bağırıyor. özel sektör ayrı vuruyor devletin kurumları ayrı.
 • her bireyin temel ihtiyacı haline gelen interneti, adeta damla damla satmaya çalışan, tartıda 3 leblebi fazla gelince geri alan küçük esnaf pintiliğiyle internet satan servis sağlayıcılarının son olmayacak icraati. elin oğlu cebinden 4k film izliyor biz hala yok kotaydı, yok akk idi, yok boktu püsürdü uğraşıp duruyoruz. cep telefonunun yaygınlaşması ve işlevselliği karşısında lap top pazarı bile daralıyorken, artık insanlar her işlerini cep telefonundan yapıyorlarken siz hala neyin kafasını yaşıyorsunuz? bırakın insanları kısıtlamayı da insanlar biraz nefes alsın. hem reel hayat hem sanal hayat kısıtlamalardan geçilmiyor.
 • çok büyük müşteri kaybı ile sonuçlanacak uygulama.
 • her zaman özellikle vurgulanan "altyapı yetersizliği sebebiyle uygulanan adil kullanım kotası" safsatasının müşterinin cebini eritmek amaçlı yapılan bir açgözlülük olduğunun, kuyruğu kıstırılmış iss'ler tarafından resmen kabul edilmesi durumudur.

  şark kurnazı şerefsizler. hükümetin kısıtlamaları bir yandan, dünyanın en pahalı internetlerinden birini kullanmak diğer yandan.

  bu ülkede her kurum neden yasanın kuralın en gedik yerini aşındırana kadar sikmek gibi bir felsefeye sahip?

  gel de çıldırma.

  edit: buradaki arkadaşların atladıkları bir nokta var; bu durumun btk'ya şikayet edilmesi anlamsızdır arkadaşlar çünkü böyle bir tarife gün yüzüne çıktıysa bizzat btk tarafından onaylanmıştır. btk gözetimi ve onayı hariç hiçbir iss tarife çıkaramaz ve tarifelerine güncelleme yapamaz.

  bizim çizmemiz gereken rota ise ya boykot, ya da turk.net'in 1 mayıs sonrası takınacağı tavıra göre uydunet ve superonlinerekabet kurulu'nun kucağına oturtmaktır. eğer turk.net delikanlılığını korursa ikinci yol, en etkili ve en mantıklı yol olarak görünüyor. tabi ki bu esnada boykotu yeni üyelik satın almayarak devam ettirmek şart.

  teslim olmayın.
 • kota aşım ücreti olarak da "her 1gb başına 1 tl ek ücret ödeyeceğimiz" anlamına gelen yeni düzenleme.

  yollarımızı, köprülerimizi, havalimanlarımızı kıskanan ecnebiler 1000 mbps hızda kotasız ve akn'siz (gel de elin gavuruna akn'yi anlatmaya çalış) internet kullanadursun; biz ise 20 sene önce bile ucube olarak nitelendirilen "kotalı" sisteme geri dönelim.

  bakalım millet olarak bunu da sineye çekecek miyiz?... bence ellerinde patlayacak yaptıkları.